Untitled-3 copy

 با گذشت نیمی از سال 2024، جدال‌ها بر سر آینده سیاست‌های پولی و روند قیمتی بازارهای جهانی تا پایان سال همچنان ادامه دارد. این داستان از زمانی آغاز شد که در دوران پسا‌کرونا بانک‌های مرکزی تصمیم گرفتند تا برای بازگشت به روند اقتصادی پیش از کرونا، سیاست‌های ضد تورمی خود را آغاز کنند. آغاز سیاست‌های انقباضی از سال 2022، گرچه تورم را در برخی از مناطق و اقتصادی‌های بزرگ جهان به مسیر نزولی هدایت کرد، اما تبعاتی به همراه داشت که نوسان بازارهای جهانی یکی از آنها است. شواهد گویای آن است که با تداوم روند نزولی در برخی از کشورها از جمله آمریکا و اتحادیه اروپا، بانک‌های مرکزی افزایش نرخ بهره را متوقف کردند و تقریبا از اواخر سال 2023 مدت زمان بیشتری بر نرخ بهره در سطح سابق ماندند.

در این زمان بازارها فرصت بیشتری برای صعود پیدا کردند و پیشرفت قابل توجهی را در سال 2024 رقم زدند. البته دلیل این صعود تنها به سیاست‌های پولی آمریکا وابسته نبود. در خصوص روند قیمتی طلای جهانی حمایت بانک‌های مرکزی نیز نقش مهمی را ایفا کرد. با حمله روسیه به اوکراین و آغاز تحریم‌های جهانی علیه این کشور، بانک‌های مرکزی در بسیاری از کشورها تصمیم گرفتند تا به جای ذخیره دلار از طلای جهانی استفاده کنند. به این ترتیب بانک مرکزی چین نیز که در سال 2024 به عنوان دومین خریدار بزرگ فلز زرد شناخته می‌شد، در طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که دلیل این اقدام بانک مرکزی کاهش وابستگی به دلار آمریکا است تا در تنش‌های ژئوپلیتیک آسیب کمتری به اقتصاد وارد شود.

هجوم بانک‌های مرکزی در سراسر جهان موجب شد طلا به ثبت رکوردهای سریالی بپردازد و به بالای کانال 2400 دلاری راه پیدا کند. اما قابل ذکر است که بانک مرکزی چین در جدید‌ترین گزارش خود اعلام کرد که تا مدت زمانی خرید طلای جهانی را متوقف خواهد کرد. از سوی دیگر شورای جهانی طلا نیز در روز‌های گذشته اظهار کرد که گرچه استخراج طلای جهانی بر قوت و رشد خود باقی مانده، اما باید توجه داشت که این ذخایر درحال کاهش است. قابل ذکر است که عوامل گفته شده به صورت همزمان از رشد طلا در کوتاه‌مدت جلوگیری خواهد کرد، اما نمی‌تواند به چشم‌انداز بلندمدت این دارایی خدشه‌ای وارد کند.