برآوردهای اخیر کارشناسان حوزه مالی آمریکا پس از سخنرانی پاول و آنالیز گزارش‌های اقتصادی اخیر این کشور، از آغاز سیاست‌های انبساطی از ماه سپتامبر حکایت دارد. با در نظر گرفتن احتمالی این فرضیه باید در انتظار نزول شاخص دلار و رکوردزنی دارایی‌های بازار از جمله طلا و بازارهای ریسکی بود. اما گفتنی است که علاوه بر سیاست‌های کلان آمریکا متغیرهای دیگری نیز در روند صعودی این دارایی دخیل هستند. از جمله آنها باید به تشدید تنش‌های ژئوپلیتیک‌ و تقاضای بانک‌های مرکزی در جهان اشاره کرد.

خطر عقب‌نشینی طلا

8 copy

گرچه با تعویق جدول زمانی کاهش نرخ بهره، شاخص ارزی واکنشی مثبت نشان داد و در محدوده مثبت در حال نوسان بود، اما فلز زرد که بر خلاف این شاخص در حرکت است، با واکنشی سرد به این موضوع به ثبت رکوردهای سریالی خود ادامه داد. در این راستا برخی از اقتصاددانان تاکید کردند که کمیته فدرال رزرو در ماه سپتامبر نخستین سیاست انبساطی خود را اتخاذ خواهد کرد و پس از آن نیز در ماه نوامبر بار دیگر نرخ را کاهش خواهد داد. در این صورت فلز درخشان تا پایان سال جاری کانال 2500 دلاری را نیز فتح خواهد کرد. در مقابل، مخالفان این دیدگاه معتقدند که پیش‌بینی‌ها پیش از انتشار داده‌های تورمی و واکنش جرمی پاول به آن، از اعتبار کافی برخوردار نیست و باید تا گزارش بعدی تورم (15مه) منتظر ماند. در صورتی که پاول توانایی لازم را جهت نزول تورم به زیر 3 درصد نداشته باشد، به ناچار برای مدت زمانی بیشتری بر نرخ بهره با سطح 5.25 تا 5.5 درصدی پافشاری خواهد کرد. با این وجود طلا در معرض خطر عقب‌نشینی از کانال 2300 دلاری قرار گرفته و عبور آن از کانال 2500 دلاری به سال 2025 موکول خواهد شد.

خریداران پر و پا قرص

7 copy

بانک‌های مرکزی قوی‌ترین خریداران طلا در سه ماهه اول سال جاری به شمار می‌روند. آمارها بیان می‌کند که بانک‌ها در این دوران حدود 290 تن طلا خریداری کرده‌اند که چین در صدر خریدارهای بزرگ بانک مرکزی قرار دارد. بانک خلق چین در این سه ماهه حدود 27 تن طلا ذخیره کرد و ذخایر خود را برای هجدهمین ماه متوالی افزایش داد و مجموع ذخایر طلای خود را به 2264 تن رساند. البته در فهرست کشورها بر اساس خرید بانک‌های مرکزی و همچنین خرید از سوی خانوارها و سرمایه‌گذاران، ترکیه بیشترین خرید سه ماهه اخیر را به خود اختصاص داده و در صدر جدول قرار دارد. لازم به ذکر است که بانک‌های مرکزی در سال 2023 حدود 1037 تن طلا خریداری کرده‌اند که از رکورد آن در سال 2022 کمتر بود. دلیل این امر چیست؟ طلای جهانی در شرایط بی‌ثباتی جذابیت داشته و شیب تقاضا در این دوران صعودی است. این دارایی در درگیری‌های منطقه‌ای، تورم، رکود و نابسامانی‌های اقتصادی به پناهگاه امن سرمایه‌گذاران تبدیل می‌شود.

6 copy

کاهش ETF‌های طلا

بررسی‌ها نشان می‌دهد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس طلا (ETF) از خرید‌های نقدی و فیزیکی عقب مانده است. این درحالی است که قیمت طلا از آغاز سال 2024 در حال یکه‌تازی بود و هم اکنون نیز با قیمت 2300 دلار هفته معاملاتی‌اش را به پایان رساند. ناگفته نماند که در طول همه‌گیری کووید، دارایی‌های ETF عامل افزایش طلا به بالاترین رکورد آن دوران محسوب می‌شوند. دارایی سرمایه‌گذاران در ETFهای طلا معمولا با افزایش قیمت طلا افزایش می‌یابد و بالعکس. دارایی‌های ETF طلا در بیشتر سال 2024 کاهش داشته است، در حالی که قیمت طلا در حال رکوردزنی بود. بر اساس داده‌های شورای جهانی طلا، در پایان آوریل شاهد کاهش ذخایر جهانی ETF طلا به 3079 تن بود که پایین‌ترین رقم از فوریه 2020 تاکنون است. اگرچه آسیا و آمریکای شمالی شاهد جریان‌های ورودی بودند، اروپا همچنان به ثبت جریان‌های خروجی ادامه داد و این جریان‌ها را جبران کرد.