بانک‌مرکزی تل‌آویو: تورم اسرائیل ناشی از بلاتکلیفی نتانیاهو در جنگ غزه است

 به گفته کمیته سیاست پولی بانک مرکزی رژیم صهیونیستی، این سیاست با رویکرد اتخاذشده توسط کمیته از زمان آغاز جنگ غزه در ۷اکتبر مطابقت دارد؛ سیاستی که به ادعای مقامات صهیونیست با هدف ثبات بازارها و کاهش نااطمینانی‌ها و تثبیت قیمت‌ها و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی اتخاذ شده است. بانک مرکزی رژیم صهیونیستی در ژوئیه (دی‌ماه گذشته) هزینه‌های استقراض را یک‌چهارم واحد کاهش داد که اولین کاهش نزدیک به ۴سال گذشته بود، اما به‌دلیل نامشخص بودن فضای ژئوپلیتیک و ادامه فشارهای تورمی برای این رژیم، نرخ سود را در دو جلسه بعدی کمیته سیاست پولی این بانک ثابت نگه داشت.

تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه از پانزدهم مهر ماه سال۱۴۰۲ تاکنون به‌طور قابل توجه و بیش از حد انتظار بر رشد اقتصادی در ۳ ماه آخر سال۲۰۲۳ تاثیر گذاشته است؛ زیرا اداره مرکزی آمار اسرائیل در روز یکشنبه هفته گذشته - در سومین برآورد خود - گزارش داد که اقتصاد این رژیم در سه‌ماه آخر سال۲۰۲۳ ۲۱درصد به‌صورت سالانه در مقایسه با سه‌ماه قبل از آن کاهش یافته است. این در حالی است که بر اساس برآوردها این کاهش باید ۱۹.۴درصد می‌بود. تجاوز نظامی اسرائیل به غزه موجب کاهش ۲۲.۵درصدی صادرات این رژیم، ۲۶.۹درصدی مصارف خصوصی، ۶۷.۹درصدی سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ثابت و ۴۲.۴درصدی واردات در سه‌ماه آخر سال۲۰۲۳ شده است. در عین حال که هزینه‌های کابینه نتانیاهو به‌دلیل جنگ ۸۳.۷درصد افزایش یافته است.

اداره مرکزی آمار رژیم صهیونیستی دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که تورم سالانه این رژیم نیز بیش از انتظارات افزایش یافته و در ماه مارس به ۲.۷درصد رسیده است؛ درحالی‌که در ماه فوریه قبل از آن ۲.۵درصد بوده است. نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی و رهبر اپوزیسیون پارلمان این رژیم، یائیر لاپید، به تازگی در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشته است: «هر ۵دقیقه یک بار، یک پیامک دیگر درباره افزایش قیمت‌ها داریم. همه چیز، هر چیزی که قابلیت افزایش قیمت دارد، گران‌تر می‌شود. طبقه متوسط در حال فروپاشی ا‌ست. آنها برای خرید از سوپرمارکت وام می‌گیرند و کابینه کنونی توجه نمی‌کند. او (نتانیاهو) توجه نمی‌کند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حالی از طرف آمریکا به‌عنوان نزدیک‌ترین متحد کشورش برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه تحت فشار قرار دارد که دیگر شرکایش در کابینه ائتلافی او را تهدید به فروپاشی کابینه در صورت عدم حمله به رفح کرده‌اند. نتانیاهو که سال‌ها خود را در تامین امنیت رژیم صهیونیستی برتر از رقبای سیاسی خود دانسته بود در صورت پایان جنگ غزه باید پاسخ‌گوی بزرگ‌ترین شکست اطلاعاتی و امنیتی این رژیم طی دهه‌های اخیر یعنی عملیات طوفان الاقصای گروه‌های مقاومت در هفتم اکتبر باشد.