غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مورد ظرفیت‌‌‌‌‌‌های اقتصادی کشور برای مهار تورم و مهار رشد نقدینگی اظهار کرد: اقدامات مربوط به مهار تورم باید با توجه به عوامل موجد تورم انجام شود. او یکی از عوامل تورم را رشد بی‌‌‌‌‌‌رویه نقدینگی عنوان کرد و افزود: بانک‌‌‌‌‌‌مرکزی اعلام کرده که رشد نقدینگی را به ۲۴درصد کاهش داده که اقدام خوب و مثبتی است اما عامل دیگری به‌‌‌‌‌‌نام کسری‌‌‌‌‌‌بودجه هم وجود دارد که به‌عنوان منشأ رشد نقدینگی شناخته می‌شود. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین از ناترازی بانک‌ها به‌عنوان یک عامل دیگر افزایش تورم یاد کرد و گفت: در حال‌حاضر چند بانک ناتراز در دستور بررسی بانک‌‌‌‌‌‌مرکزی قرار دارند که بنده معتقدم اگر بانک‌های ناتراز اصلاح شوند، چه از ادغام و چه منحل‌‌‌‌‌‌شدن، مسلما رشد نقدینگی و در نهایت تورم کاهش پیدا خواهد کرد.

 مصباحی‌مقدم انتظارات تورمی را مهم‌ترین عامل کنونی افزایش تورم دانست و خاطرنشان کرد: از سال گذشته تاکنون یک عامل دیگر به‌عنوان انتظارات تورمی بروز کرده که البته قبلا هم وجود داشت و به همان انتظارات مردم برمی‌‌‌‌‌‌گردد. در حقیقت، وقتی مردم انتظار دارند که تورم در فروردین‌‌‌‌‌‌ماه هر سال مجددا افزایش پیدا کند، همان ذهنیت باعث می‌شود به استقبال افزایش قیمت‌ها حرکت کنند و خود استقبال از افزایش قیمت‌ها منجر به افزایش قیمت‌ها خواهد شد. این استاد دانشگاه معتقد است مهم‌ترین مساله در مهار انتظارات تورمی، اعتماد مردم به دولت است به‌طوری‌که اگر مردم به وعده‌‌‌‌‌‌های دولت اعتماد کنند که محقق‌‌‌‌‌‌شدنی است انتظارات تورمی کاهش پیدا می‌‌‌‌‌‌کند. او انتظارات تورمی را ناشی از فعالیت کانال‌‌‌‌‌‌های تلگرامی مربوط به نرخ ارز دانست و گفت: کانال‌‌‌‌‌‌های تلگرامی کانال‌‌‌‌‌‌هایی‌‌‌‌‌‌اند که بیگانگان روی آنها سوار هستند و البته برخی از این کانال‌‌‌‌‌‌ها داخل کشور فعالیت می‌‌‌‌‌‌کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: در حال‌حاضر اراده بانک‌‌‌‌‌‌مرکزی این است که اقدام به تثبیت قیمت ارز کند و به همین دلیل قیمت ارز در طول یک سال اخیر ثبات نسبتا خوبی داشت. مصباحی‌مقدم تاکید کرد: عامل کنونی افزایش تورم، انتظارات تورمی است و انتظارات تورمی هم معلول نرخ ارز بازار آزاد (بازار تامین کالاهای قاچاق) است که در اختیار دولت نیست و دولت نمی‌تواند آن را کنترل کند. او افزود: اگر همه مبادلات ارزی داخل کشور از طریق بانک‌ها و صرافی‌‌‌‌‌‌ها انجام می‌شد ما دیگر عامل انتظارات تورمی ناشی از قیمت ارز را نداشتیم.