فرآیند بازگشت وجه اصلاح می‌شود

اصغر بالسینی درباره میزان عرضه سکه در حراج‌‌‌های سال گذشته و اثرگذاری آن در بازار سکه اظهار کرد: در دوره‌های حراج سکه که در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد ۱۱۰هزار سکه به برندگان حراج اختصاص پیدا کرد. او ادامه داد: تحویل این ۱۱۰ هزار سکه به برندگان طبق جدول زمانی اعلام شده در حال انجام است و به ترتیب زمانی، برندگان می‌توانند برای دریافت سکه به شعب بانک ملی مراجعه کنند و عده‌‌‌ای سکه‌ها را دریافت کرده‌‌‌اند و از آنجا‌ که حراج‌‌‌ها در بازه‌های زمانی مختلف برگزار شده، این فرآیند تحویل سکه در حال انجام است. سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: جدول زمانی تحویل سکه‌ها در وب‌سایت مرکز مبادله ارز و طلای ایران اعلام شده است.

بالسینی با بیان اینکه حراج‌‌‌های سکه و شمش در سال جدید هم برگزار خواهد شد، افزود: پس از اعلام بانک مرکزی مبنی بر شروع حراج‌‌‌ها، نسبت به برگزاری حراج سکه و شمش اقدام خواهیم کرد. نخستین حراج شمش در سال ۱۴۰۳ هم یکشنبه هفته آینده -۱۹ فروردین ماه- برگزار خواهد شد. همچنین درباره کسانی که وجه واریزی آنها در حراج‌‌‌ها بلوکه شده تاکید کرد: برای کمتر از ۵۰ نفر هنوز استرداد وجه صورت نگرفته آن هم به دلیل اینکه با کارتی وجه واریز شده که متصل به شماره شبا نبوده و تا زمانی که شماره شبا نباشد عملا امکان عودت و واریز وجه وجود ندارد. این افراد شناسایی شدند و با تماس با آنها شماره شبا برای عودت وجه گرفته شد.

 سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران ادامه داد: این موضوعات در ضوابط جدید عرضه سکه لحاظ شده و این محدودیت‌‌‌ها (واریز با کارت متصل به شماره شبا) را اعمال می‌‌‌کنیم تا فرآیند واریز وجه اصلاح شود و حتما واریز وجه باید از شماره کارتی صورت بگیرد که متصل به شماره شبا باشد.

بالسینی درباره اثرگذاری این عرضه‌های سکه در قالب حراج در بازار سکه گفت: هدف از حراج سکه، عرضه به موقع برای پاسخ به نیاز مصرف واقعی مردم بوده است. این حراج‌‌‌ها در بازه‌های زمانی که عرضه شد با توجه به پوشش نیازهای مردم، در آن بازه‌های عرضه اثر خود را در بازار سکه گذاشت. البته باید توجه داشت که در حال حاضر به دلیل جهش جدی افزایش نرخ اونس جهانی، شاهد تغییرات قابل ملاحظه در نرخ طلا نه در ایران بلکه در سطح جهانی هستیم و بخش عمده این نوسانات قیمتی طلا و سکه در کشورمان به دلیل افزایش نرخ اونس جهانی است./ایلنا