صورت ‌مالی تمام شرکت‌های دولتی و خصولتی منتشر شد

مدیر کل دفتر امور شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد بیان کرد: کار اصلی در فرآیند انتشار صورت مالی شناسایی این شرکت‌ها و روابط سهامی پیچیده بین این شرکت‌ها است، کل شرکت‌های تحت مدیریت دولت و نهادهای دولتی منتشر شده است، صورت مالی همه شرکت‌های دولتی و تحت مدیریت دولت در سال۱۴۰۲ و در ۲مرحله ابتدا در ۸آبان و سپس در ۲۳اسفند ماه منتشر شد و این صورت مالی‌ها برای فعالیت ۱۲ماهه در سال۱۴۰۱ است که عدد آنان به ۲۰۰۵ رسید. ابتکار و پایان آن با وزارت اقتصاد بود و برای اولین بار رخ داد. عنبری در پاسخ به سوال خبرگزاری مهر مبنی بر اینکه چرا برخی از شرکت‌ها و نهادها مانند بانک سپه صورت مالی خود را در سامانه کدال منتشر نکردند، گفت: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی انتشار صورت مالی بانک سپه در سامانه کدال ممنوع است و محرمانه است. برخی از شرکت‌ها مانند شرکت‌های سازمان انرژی هسته‌ای، شرکت‌های وزارت دفاع، شرکت ملی نفت، محرمانه است و نباید منتشر شود. اما نکته اینجاست که صورت مالی تمام شرکت‌های زیرمجموعه بانک سپه در سامانه کدال منتشر شده است.

این مقام مسوول در پاسخ به سوال دیگر خبرگزاری مهر  مبنی بر اینکه صورت مالی شرکت‌های دولتی به‌صورت فایل پی‌دی‌اف منتشر شده و به‌صورت روال عادی در سامانه کدال نیست، گفت: بله به این علت است که این اطلاعات را خود شرکت‌ها به وزارت اقتصاد ندادند و وزارت اقتصاد با توجه به آماری که تحت رصد دارد این آمار را جمع آوری کرده است؛ اما شرکت‌های بورسی مکلف هستند داده‌های خود را در سامانه کدال منتشر کنند وگرنه نمادشان تعلیق خواهد شد. شرکت‌ها همکاری نکردند و داده وارد نشده است، تلاش این است که سال‌های آینده به صورت داده وارد شوند.

عنبری تاکید کرد: صورت مالی شرکت‌هایی منتشر شده است که دولت بتواند مدیرعامل آنان را عوض کند و شرکت‌های بزرگ خصوصی شامل این انتشار نمی‌شوند، شرکت‌های خصولتی مانند ایران خودرو و مشابه این شرکت را می‌توان منتشر کرد؛ البته برخی شرکت‌ها مانند ایران خودرو بورسی هستند و از قبل صورت مالی آنان منتشر شده است. طبق قانون نمی‌توان صورت مالی شرکت‌های خصوصی را منتشر کرد و این رویه صحیح هم نیست؛ زیرا اطلاعات خصوصی افراد است و نباید منتشر شود. اما شرکت‌های دولتی متعلق به مردم است و مردم باید از آخرین وضعیت آنان مطلع باشند و از این رو وزارت اقتصاد صورت مالی شرکت‌های دولتی را منتشر کرده است.