3 copy

با شروع بازار اسفند ماه روند افزایشی جدیدی در نرخ ارز آغاز شد. در راستای این روند قیمت دلار آزاد برای روز‌هایی در حوالی سقف تاریخی خود به فروش رسید. فعالان بازار در این بازه زمانی از انتظارات تورمی خود برای روز‌های بعد انتخابات مجلس دوازدهم سخن به میان می‌آوردند.  موضوع شایان ذکر دیگر این است که در این روند افزایشی سیگنال نگران‌کننده جدیدی به بازار ارز تهران مخابره نشد. برخی از تحلیلگران تقاضای آخر سال بازار ارز را عامل مهم افزایشی شدن نرخ ارز می‌دانند و برخی دیگر نیز معتقدند که تشدید انتظارات تورمی توسط فعالان ارزی نیروی افزایشی اصلی بازار تهران است.

اما مشاهدات پیشین نشان می‌دهد که عموما در مواقعی که فعالان ارزی یک اتفاق (مانند انتخابات روز جمعه) را عامل تغییر جهت بازار می‌دانند، تا پیش از وقوع آن حجم تقاضا افزایش یافته و پس از آن افراد با هدف فروش دارایی‌های خود در سقف قیمتی، اقدام به عرضه کرده و نرخ کاهشی می‌شود.

علاوه بر این موضوع، بر اساس اعلام بانک مرکزی افزایش سقف سهمیه فروش ارز مسافرتی نیز از هفته گذشته عملیاتی شده و در صورت تداوم این موضوع بخش مهمی از تقاضا‌های شب عید از طریق بازار رسمی پاسخ داده می‌شود. حال باید دید روند نرخ در هفته پیش رو چگونه خواهد بود و آیا دمای بالای معاملات ارزی پس از انتخابات ادامه خواهد داشت یا خیر؟

خلاصه بازار هفته منتهی به 11 اسفند

در هفته‌ای که گذشت نرخ دلار آزاد در 2 کانال قیمتی یعنی سطوح قیمتی 57 و 58 هزار تومانی نوسان کرد. در روز‌های ابتدایی هفته قیمت اسکناس آمریکایی فعالیت خود را در پله‌های نخست کانال پایین‌تر آغاز کرد. به مرور با نزدیک شدن به روز‌های پایانی هفته افزایش تعداد خریداران سبب شد قیمت دلار به کانال تاریخی 58 هزار تومانی نزدیک شود. ورود شاخص ارزی به این کانال در روز چهارشنبه 9 اسفند رخ داد.

 در بازار صبح این روز دلار تمایلات افزایشی چشمگیری از خود نشان داد، اما با نزدیک شدن به عصر نرخ فردایی مجددا به پله‌های ابتدایی کانال 58 نزدیک شد. بازار روز پنج‌شنبه نیز در همان حوالی یعنی رقم 58 هزار و 300 تومان بسته شد تا دلار در کانال تاریخی خود به استقبال انتخابات مجلس دوازدهم برود. در این میان قیمت سکه طلا نیز در بازار روز پنج‌شنبه افزایشی بود و قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید در این روز با رشد 100 هزار تومانی در رقم 34 میلیون تومان به فروش رسید.