9 copy

یک روز افزایشی دیگر برای بازار ارز تهران ثبت شد. بررسی‌های به‌عمل آمده از هسته مرکزی معاملات ارزی بازار تهران نشان می‌دهد که تعداد فروشندگان از تعداد خریداران شاخص‌های ارزی کمتر است. همزمان با افت دمای هوای تهران تب و تاب معاملات میدان فردوسی و سبزه میدان بالا رفته و نرخ‌ها در حال پیشروی است. نیمه‌های کانال 58 هزار تومانی که به عنوان سقف تاریخی قیمت دلار آزاد محسوب می‌شود روز گذشته محل نوسان نرخ اسکناس آمریکایی بود. حتی در برخی از معاملات دیروز نرخ ارز مذکور پای خود را از این بازه فراتر گذاشته و در سطوح قیمتی انتهای کانال 58 قیمت خورد. به نظر می‌رسد پس از ثبات قیمت‌های پیاپی در بازار سال جاری، نرخ ارز در روز‌های پایان سال در حال جبران عقب‌افتادگی است.

فعالان بازار محدوده حال حاضر نرخ ارز را حساس تلقی کرده و معتقدند که بازارساز نسبت به این روند افزایشی واکنش نشان خواهد داد. این افراد ضمن اشاره بر روند‌های افزایشی پیشین نرخ ارز و افت قیمت‌های پس از آن، بر این باورند که به احتمال زیاد نهاد بازارساز با تقویت بخش عرضه در بازار از پول ملی حمایت کرده و در نتیجه روند افزایشی جدید جبران شود. البته قابل ذکر است که در هفته گذشته بانک مرکزی با افزایش سقف سهمیه ارز مسافرتی تلاش کرد تا بخشی از تقاضای ارزی را پاسخ دهد و از فشار روی معاملات آزاد بکاهد. در نتیجه می‌توان گفت این شرایط بازار با درنظر گرفتن سیاست جدید بازارساز است و درصورتی که این عملیات اجرایی نمی‌شد احتمال رشد قیمت‌های شدیدتر در بازار وجود داشت. اما سوال اصلی اینجاست که واکنش بازارساز چه زمانی و تا چه میزانی خواهد بود.

خلاصه بازار روز گذشته

دیروز چهارشنبه 9 اسفند روند نرخ شاخص‌های ارزی در بازار تهران افزایشی بود. دلار آزاد که در روز سه‌شنبه فعالیت خود را در یک قدمی کانال 58 هزار تومانی پایان بخشیده بود در بازار صبح روز گذشته با رشد قیمت چشمگیر در نیمه دوم کانال بالاتر آغاز کرد. در ادامه بازار دیروز بخشی از رشد قیمت دلار جبران شد. این جبران قیمتی به این صورت بود که در مرحله اول نرخ نقدی بازار در ظهر دیروز با اختلاف کاهشی 300 تومانی نسبت به نرخ ساعات اولیه بازار در رقم 58 هزار و 450 تومان بسته شد. و در بخش دوم جبران روند افزایشی نرخ دلار فردایی به مرز میان 2 کانال 57 و 58 هزار تومانی بازگشت. به عقیده فعالان بازار این افت قیمت به دلیل برخورد دلار با سقف خود رخ داده و بازار در حال اصلاح نرخ است. همزمان با رشد قیمت دلار دیگر شاخص‌های ارزی مانند یورو و پوند نیز افزایشی ثبت شدند. یورو 100 تومان و پوند 250 تومان رشد کرده و در ارقام 63 هزار و 300 تومان و 74 هزار و 50 تومان معامله شدند. دیروز قیمت سکه طلا طرح جدید و نیم سکه نیز هر یک 50 هزار تومان افزایش یافت و ربع سکه با رشد قیمتی 100 هزار تومانی در رقم 12 میلیون تومان به فروش رسید.