این استاد دانشگاه گفت: از سوی دیگر هرچه بتوانیم انتظارات تورمی را در سطح جامعه کنترل کنیم حتما در نرخ ارز موثر خواهد بود. او با اشاره به بازار غیررسمی ارز اظهار کرد: بخشی از تقاضا‌‌‌یی که در بازار آزاد وجود دارد برای کالا‌‌‌های قاچاقی است که وارد کشور می‌شود. چه بخواهیم و چه نخواهیم براساس آمار‌‌‌های غیررسمی حجم قاچاق ورودی ما حدود ۱۰ تا ۱۵میلیارد دلار است که این حجم از واردات کالا به ارز نیاز دارد و طبیعتا هم امکان تامین آن در بازار رسمی وجود ندارد. بنابراین یکی از راهکار‌‌‌هایی که بازار غیررسمی و بازار آزاد ارز را می‌توان کنترل و کوچک کرد مدیریت و کنترل قاچاق کالاست.

به گفته معاون اسبق وزیر اقتصاد، در نتیجه هرچقدر بتوانیم قاچاق را کنترل کنیم، تقاضا در بازار غیررسمی را نیز محدود می‌‌‌کنیم و برهمین اساس نرخ ارز کاهش می‌‌‌یابد. از سوی دیگر هرچه بتوانیم انتظارات مردم را به ثبات اقتصادی بیشتر متمرکز و معطوف کنیم، وضعیت بهتر خواهد شد. معمارنژاد افزود: سیاست‌‌‌هایی که در این مدت بانک‌مرکزی به‌کار گرفته، به‌ویژه راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، مثبت و تاثیرگذار بوده و توانسته است بازار را به آرامش نسبی برساند. او گفت: نکته مهم دیگر اینکه فعالان اقتصادی انتظار دارند تخصیص ارزشان در زمان کوتاهی انجام شود. با چنین شرایطی قطعا ثبات را در بازار ارز خواهیم داشت.

معاون اسبق وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه مردم نباید هیجان‌زده وارد بازار ارز و بازی دلالان شوند، تصریح کرد: به مردم توصیه می‌‌‌کنیم که آگاهانه تصمیم بگیرند و مطابق جو رفتار نکنند؛ چراکه این شرایط موجب می‌شود افرادی که رانت اطلاعاتی دارند و آگاه هستند سود ببرند و آنهایی که اطلاعات کمتری دارند حتما ضرر خواهند کرد.