حدود یک‌ماه اخیر بار دیگر اختلاف بین صندوق توسعه ملی و بورس برای انتقال منابع شدت گرفته است. این در حالی است که پایان سال گذشته مسوولان سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کردند که با وجود وعده‌های داده‌شده برای پرداخت منابع صندوق توسعه ملی به‌صورت مرحله‌‌ای به صندوق تثبیت ‌‌بازار، این اقدام هنوز اجرایی نشده و آنها در حال پیگیری هستند. صندوق در واکنشی به این اعلام از عدم ورود صندوق تثبیت بازار برای امضای قرارداد خبر داد و گفت که با این شرایط امکان پرداخت نیست و از لحاظ قانونی به آن ایراد وارد است. اما این بار خدابخش، نایب رئیس هیات‌مدیره و معاون نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار- در این رابطه موضوع دیگری مطرح کرد مبنی بر اینکه قاعدتا قرارداد باید دو طرف داشته باشد و اینکه در قراردادی صندوق توسعه ملی بگوید اگر توانستیم مطالباتمان را از شخص ثالث وصول کنیم، سهم شما را خواهیم داد، علی‌القاعده این قرارداد محلی از اعراب نخواهد داشت. او تاکید کرده که اگر قرارداد منصفانه‌‌ و دو جانبه‌‌ای باشد قطعا و یقینا صندوق تثبیت بازار سرمایه آن را امضا خواهد کرد.

غضنفری و عشقی برای نحوه پرداخت منابع توافق کرده بودند

این اعلام بورسی‌‌ها بازهم با واکنش صندوق توسعه ملی مواجه شده است و طبق توضیحی که به «ایسنا» اعلام شد، تاکید دارند که شرایط پرداخت منابع به بورس با توافق طرفین و البته طبق مصوبه هیات امنا بوده که در آن رئیس‌جمهور و البته وزیر اقتصاد حضور داشته‌‌اند. طبق اعلام صندوق توسعه ملی در جلسه مشترک تاریخ ۲۵ دی ۱۴۰۰ بین مهدی غضنفری، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی و مجید عشقی، رئیس سازمان بورس، در بخشی از توافق نامه مشترک امضا شده، آمده است که «صندوق توسعه ملی نسبت به سپرده‌گذاری ریالی تا سقف ۵۱۰ میلیون دلار از محل منابع بازگشتی سپرده‌های ریالی صندوق نزد بانک‌‌ها و وصول مطالبات صندوق از سازمان امور مالیاتی و پس از کسر مبالغ پرداختی قبلی به صندوق تثبیت، به‌صورت ماهانه تا سقف ۵هزار میلیارد ریال طبق ضوابط و مقررات صندوق توسعه ملی، در صندوق تثبیت بازار سرمایه اقدام کند.» این در حالی است که موضوع مطرح‌شده در آخرین جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی که یکی از اعضای آن هم وزیر امور اقتصادی و دارایی است، تصویب شد.

بر این اساس پرداختی‌‌های صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه از این قرار است ۱۰۰۰میلیارد تومان در ۲۰ آبان ۱۳۹۹، ۵۰میلیون دلار در۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ و ۶۵۰میلیارد تومان در ۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۰ پرداخت شده است. صندوق توسعه ملی تاکید کرده که صندوق تثبیت بازار سرمایه با توجه به دریافت مبلغ ۵۰میلیون دلار در اردیبهشت۱۴۰۰ هنوز قرارداد مربوط به این دریافتی را امضا نکرده است. در این رابطه باید یادآور شد که اوایل بهمن ماه غضنفری، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی از پرداخت مرحله‌‌ای ۱۲هزار میلیارد تومان از منابع صندوق به بورس خبر داد و اعلام کرد که قرار بر این بود از ریالی که در نتیجه بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی در بانک‌‌ها برمی‌‌گردد، به‌صورت اقساط ۶۵۰میلیارد تومانی هر بار در اختیار بورس قرار گیرد تا سقف حدود ۱۲هزار میلیارد تومان پر شود که بخشی از آن از محل طلب صندوق توسعه ملی بابت طلب مالیاتی، طی هماهنگی و توافق صورت‌گرفته با وزارت اقتصاد پرداخت می‌‌شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند