تجزیه و تحلیل داده‌های بیش از ۱۵۰۰ منطقه طی ۴۰ سال گذشته ارتباط واضحی را نشان می‌دهد که تشدید بارندگی روزانه ناشی از تغییرات آب‌‌وهوایی سوزاندن نفت و زغال‌‌سنگ به اقتصاد جهانی آسیب می‌‌رساند. لوئنی ونز محقق این بررسی گفت: این در مورد رفاه و در نهایت مشاغل مردم است. کشورهای سراسر جهان با توجه به تعداد روزهای بارانی شدید با افت اقتصادی مواجه خواهند شد و این بینش مهمی است که به توسعه درک ما از هزینه‌های واقعی تغییرات آب‌‌وهوایی می‌‌افزاید. ونز افزود: تاکنون ارزیابی‌‌های کلان اقتصادی تاثیرات آب‌‌وهوایی بیشتر بر دما متمرکز شده‌‌اند و تغییرات بارندگی را فقط در مقیاس‌‌های زمانی طولانی‌‌تر مانند سال‌ها یا ماه‌ها در نظر گرفته‌‌اند، در نتیجه تصویر کامل را از دست داده‌‌اند. در حالی که بارندگی سالانه بیشتر به‌‌طور کلی برای اقتصادها به ویژه اقتصادهای وابسته به کشاورزی مفید است.

سوال این است که چگونه باران برای برخی از کشورها و به ویژه برای کشورهای ثروتمند و صنعتی مانند ایالات‌‌متحده آمریکا، ژاپن یا آلمان مفید نیست. ماکسیمیلیان کوتز، محقق ارشد این تحقیق در موسسه پوتسدام گفت: ما اثرات متمایز بارندگی بر تولید اقتصادی را شناسایی کردیم، اما مهم‌ترین آنها بارش شدید روزانه است و این می‌تواند به علت تغییرات آب‌‌وهوایی باشد که در همه جهان تشدید خواهد شد.

افزایش گازهای گلخانه‌‌ای در جو زمین که حاصل نیروگاه‌های فسیلی و خودروهاست باعث گرمای زمین می‌شود و این گرم‌‌شدن می‌تواند بخار آب بیشتری را تولید کند که در نهایت به باران مبدل خواهد شد و با توجه به تغییرات اقلیمی این ‌بارندگی‌‌های شدید روزانه در سطح جهان افزایش پیدا خواهد کرد. آندرس لوورمن، استاد دانشگاه گفت: این بررسی نشان داد که تاثیرات گرمایش جهانی در بارندگی‌‌های شدید روزانه است و اثرات اقتصادی سنگینی به همراه خواهد داشت که هنوز محاسبه نشده است. نگاهی دقیق‌‌تر به مقیاس‌‌های زمانی کوتاه به جای میانگین‌‌های سالانه به درک آنچه در جریان است کمک می‌‌کند. نتایج بررسی‌‌ها نشان داد که شوک‌‌های اقلیمی نسبت به تغییرات تدریجی ناشی از تغییرات آب‌‌وهوایی، شیوه زندگی ما را تهدید می‌‌کنند و با بی‌‌ثبات کردن آب‌‌وهوا، به اقتصاد خود آسیب می‌‌رسانیم.

 

 

9 نفر این پست را پسندیده اند