دیروز چهارشنبه ۲۲ دی ماه بازار ارز تهران در فضای خلوت معاملاتی حرکت قابل توجهی از خود نشان نداد. نرخ دلار در بازار آزاد ارز تهران که در روز سه‌شنبه با نمایشی افزایشی از کانال ۲۷ هزار تومانی خارج شده و در کانال ۲۸ هزار تومانی معامله می‌شد روز چهارشنبه به روند رو به جلوی خود ادامه نداد و با نوسان اندک به کار خود پایان داد.

تحلیلگران بازار ارز این سکون معاملاتی را در اثر فضای خلوت اخبار سیاسی پیرامون مذاکرات هسته‌ای وین می‌بینند و با اشاره به کاهش حجم معاملات در گردش بازار ارز بر این باورند که احتمال نوسان دلار ‌بین کف ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومان و سقف ۲۸ هزار و ۳۵۰ تومان حداقل تا زمان انتشار خبر جدید از مذاکرات هسته‌ای وین وجود دارد.

اما عده‌ای دیگر از تحلیلگران با اشاره به سیگنال ضعیف منفی منتشر شده از سوی تیم مذاکره‌کننده فرانسوی معتقدند که احتمال حرکت افزایشی هرچند اندک در روز‌های آخر هفته جاری وجود دارد. دیروز ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه با ادعای اینکه مذاکرات وین به آهستگی پیش می‌رود، مدعی شد هنوز تا تکمیل مذاکرات و احیای برجام فاصله دارند. کارشناسان بازار با ضعیف شمردن این سیگنال منفی تاثیر این مطلب را بر بازار اندک اما غیر قابل چشم‌پوشی شمردند.

شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز حاکی از آن است که هرچند اندک اما همچنان تعداد خریداران از تعداد فروشندگان بیشتر است. طی بررسی‌های به‌عمل آمده از فضای بازار ارز روز چهارشنبه می‌توان نتیجه گرفت که روند هیجانی کاهش قیمت فعلا متوقف شده و بازار در تلاش برای ثبات نسبی قیمت است. طبق نظر برخی از کارشناسان این ثبات موقت می‌تواند برای بازارساز بسیار مفید باشد. این افراد با اشاره به تمایل بازارساز به کاهش پله‌ای نرخ ارز در بازار تهران معتقدند که این ثبات نرخ موقت دلار در حوالی رقم ۲۸ هزار تومان می‌تواند در راستای سیاست‌های کاهش پله‌ای نرخ ارز بسیار مفید بوده و می‌تواند عامل هماهنگ‌کننده میزان عرضه و تقاضا در بازار باشد. با این حال باید دید در روز‌های آتی و در صورت انتشار مجدد اخبار از مقر مذاکرات هسته‌ای بازار ارز چه واکنشی از خود نشان خواهد داد و نمودار قیمت دلار به چه سمتی خواهد رفت.

در نهایت و در ساعات پایانی روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه نرخ اسکناس آمریکایی با ۲۵۰ تومان کاهش در رقم ۲۷هزار و ۹۵۰ تومان به کار خود پایان داد. پیش‌بینی‌های مطرح شده از نرخ ارز برای روز‌های پایانی هفته جاری نیز با اندکی نوسان در حوالی رقم ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومان ارائه شد.

سکه تمام بهار آزادی نیز که در روز سه‌شنبه  به روند کاهشی خود توقف داده بود و در حوالی رقم ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی معامله می‌شد از استراحت در این رقم دست کشید و به روند کاهشی خود ادامه داد. روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه سکه تمام بهار آزادی در بازار تهران با ۱۵۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به روز سه‌شنبه در رقم ۱۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله شد.