به گزارش تریدینگ اکونومیکس، طبق اعلام مرکز آمار گرجستان، رشد اقتصادی این کشور کاهش محسوسی داشته است؛ تا جایی که در دوازده ماه منتهی به سپتامبر، نرخ رشد اقتصادی این کشور با ۵/ ۳ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه منتهی به فصل قبل به ۹/ ۶ درصد رسید که از بالاترین رشدهای فصلی ثبت شده تاریخ معاصر این کشور بوده است.

در بین بخش‌های مختلف، خدمات مالی با رشد ۴/ ۷۲ درصدی بهترین عملکرد را داشته است و پس از این بخش نیز بخش تولید با رشد ۴/ ۲۴ درصدی و خرده‌فروشی با رشد ۴/ ۲۲ درصدی قرار دارند. از طرف دیگر نیز بدترین عملکرد طی این مدت مربوط به بخش خدمات بوده که ۴/ ۰ درصد رشد کرده است.

متوسط رشد اقتصادی سالانه گرجستان در بازه زمانی ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ برابر با ۲/ ۴ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد ۹/ ۴۷ درصدی سه ماهه نخست ۲۰۲۱ و کمترین رشد نیز مربوط به رشد منفی ۲/ ۱۳ درصدی سه ماهه دوم ۲۰۲۰ بوده است.

از سوی دیگر رشد اقتصادی دیگر همسایه شمالی یعنی ارمنستان نیز در سطح بالایی ثبت شده است؛ به گونه‌ای که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه دوم سال به ۱/ ۱۳ درصد رسید که ۴/ ۲۶ درصد بیشتر از رشد فصلی قبلی این کشور و یکی از بهترین عملکردهای فصلی در طول ۱۱ سال اخیر محسوب می‌شود.

در بین بخش‌های مختلف، بخش خدمات با رشد ۶/ ۳۷ درصدی بیشترین تاثیر را در ثبت این رقم داشته است. این مدت رشد بخش ساخت‌وساز با ۹/ ۱۲ درصد بوده است. اقتصاد ارمنستان در نتیجه جنگ شش هفته‌ای با جمهوری آذربایجان تحت فشار زیادی قرار گرفته بود.

در بازه زمانی ۱۹۹۸ تا ۲۰۲۱ میلادی کمترین رشد فصلی ثبت شده منفی ۷/ ۱۹درصد و بیشترین رشد ثبت شده نیز ۱/ ۱۹ درصد بوده است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند