داود بهبودی اظهار کرد: نظام اداری و بخش خصوصی ما در عرصه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تلاشهای توان‌فرسایی انجام می‌دهد؛ اما چالش اصلی این است که خروجی مورد انتظار حاصل نمی‌شود. او افزود: با وجود صرف منابع کلان وضعیت درآمد، رفاه، اشتغال، ایجاد ثروت، ارزش افزوده و صادرات چندان مطلوب نیست و از مسوولان رده اول نظام تا مردم کف خیابان ناراضی و گله‌مند هستند. کسری بودجه هم نشان می‌دهد، دولت بیش از آنچه درآمد دارد، هزینه می‌کند.

بهبودی با اعلام اینکه متوسط دوره ساخت پروژه‌های ملی از ۱۵ سال هم فراتر رفته که یک فاجعه‌ است، متذکر شد: برای اینکه ورودی‌های ما اثرات خود را در درآمد، اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و رفاه نشان دهد، باید بودجه را هدفمند و اثربخش کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ابراز کرد: اگر بپذیریم روند گذشته با وجود تلاش‌های صورت‌گرفته و هزینه‌های صرف‌شده نتایج مورد انتظار را نداشته و به بن‌بست رسیده باید مسیر و ریل‌گذاری را تغییر دهیم و فرآیندها و نظامات حکمرانی و تدبیر را اصلاح کنیم.

این اقتصاددان توضیح داد: میانگین سالانه رشد اقتصادی کشور در ۱۵ سال گذشته کمتر از ۲درصد و رشد سرانه کمتر از یک‌درصد بوده و برنامه‌ریزی رشد ۸درصدی به‌عنوان هدف یک‌ساله بسیار سنگین به نظر می‌رسد که فراهم آوری الزامات خاصی را می‌طلبد. او ادامه داد: سرمایه‌گذاری‌های زیادی صورت گرفته است که اثرات خود را در رشد نشان نمی‌دهد. این امر حاکی از وجود ظرفیت‌های خالی قابل توجه در بخش‌هایی مثل صنعت و خدمات است؛ به‌طوری‌که متوسط بخش صنعت استان فقط با حدود ۵۸درصد ظرفیت فعالیت می‌کند. او افزود: در واقع بیش از ۴۰درصد ظرفیت خالی وجود دارد که بسیار قابل توجه است و با رفع موانع و اصلاح شاخص‌های کسب‌وکار میتواند به تولید و ارزش افزوده منجر شود.

بهبودی تاکید کرد: اگر بخواهیم در سال آینده نقشپذیری استان را در ایجاد ارزش افزوده، درآمد و صادرات ارتقا دهیم، باید به تکمیل ظرفیت‌های خالی، رفع نواقص سخت‌افزاری، افزایش بهره‌وری و راندمان در سطح توجه کنیم. او یادآور شد: آذربایجان‌شرقی دانش برنامه‌ریزی مناسبی دارد، سند تدبیر توسعه‌ استان تدوین و اهداف و جهت‌گیری سند آمایش نیز مشخص شده است که سیاست‌های این اسناد بالادستی راهگشای برنامه‌ریزان اقتصادی استان خواهد بود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند