سقوط جدید در بازار رمرزارزها

بیت‌کوین وارد فاز اصلاحی شد. بزرگ‌ترین ارز دنیای دیجیتال روز سه‌شنبه با از دست دادن بیش از ۱۱ درصد از ارزش خود، در ابتدای روز ۱۰ هزار دلار افت کرد، اما تا پایان روز توانست به کانال ۴۶ هزار دلاری بازگردد.

تحلیلگران این ریزش را نوعی اصلاح می‌دانند، اما در صورتی که ترس ایجادشده در بازار باعث شود بیت‌کوین نتواند از ناحیه مقاومتی ۴۸ هزار دلاری عبور کند، اصلاح بیشتری برای بیت‌کوین در انتظار خواهد بود. سایر رمزارزها نیز روندی نزولی داشتند، به‌طوری که ارزش کل بازار ارزهای دیجیتالی طی چند روز گذشته با حدود ۳۰۰ میلیارد دلار کاهش به مرز ۲ هزارمیلیارد دلار بازگشت.  اونس جهانی نیز با افزایش شاخص دلار آمریکا و بازده اوراق خزانه‌داری روز سه‌شنبه، کاهشی ۲۵ دلاری را تجربه کرد. در این میان ضعف یورو در انتظار نشست بانک مر‌کزی اروپا برای تعیین سیاست‌های پولی برای سه ماه آخر سال جاری میلادی، بر افت طلا دامن زد. روز چهارشنبه فلز زرد، با ثبت سودی اندک و ۳/ ۰ درصدی، روز نسبتا آرامی را سپری کرد و در کانال هزار و ۷۹۵ دلاری در حال نوسان بود.

 بیت‌کوین تا ۴۳ هزار دلار سقوط کرد

بیت‌کوین روز سه‌شنبه با افتی ۱۱ درصدی قیمت‌های پایین‌تر از ۴۳ هزار دلار را لمس کرد، اما روز خود را در کانال ۴۶ هزار دلاری به پایان برد. این حرکت نزولی ارزش بازاری بیت‌کوین را با ۳۰۰ میلیارد دلار کاهش، به ۸۵۰ میلیارد دلار رساند. اما روز چهارشنبه را به‌آرامی پشت‌سر گذاشت و تنها در کانال قیمتی ۴۶ هزار دلاری خود در حال نوسان بود. برخی از تحلیلگران علت افت روز سه‌شنبه را وجود مشکل در کیف‌پول‌های دیجیتالی السالوادور در مسیر قانونی‌سازی بیت‌کوین نامیدند. همچنین این اتفاق را می‌توان به نوعی بازی با بازار دانست. همان‌طور که در گزارش روز سه‌شنبه در همین صفحه بیان شد، السالوادور بعد از قانونی‌سازی بیت‌کوین، می‌تواند بهشت نهنگ‌های بیت‌کوین برای دلاری‌سازی سرمایه‌های خود باشد؛ بیت‌کوینی که می‌توان اظهار کرد بخش زیادی از آن در دست چینی‌ها و روس‌هاست. به همین خاطر این احتمال می‌رود که ریزش روز سه‌شنبه بازار برنامه‌ای برای خرید بیشتر دولت السالوادور از طرف نهنگ‌ها باشد. بوکله، رئیس‌جمهور این کشور روز گذشته طی توییتی اعلام کرد که طی این ریزش با خرید ۱۵۰ بیت‌کوین دیگر اکنون ۵۵۰ بیت‌کوین در اختیار دارد. برخی از تحلیلگران فنی در مورد روند بیت‌کوین اظهار کرده‌اند که ریزش اخیر بازار تنها یک اصلاح به حساب می‌آید و در صورتی که روند نزولی متوقف شود و قیمت آرام بگیرد، احتمال دارد که بیت‌کوین بتواند مسیر صعودی خود را از سر بگیرد. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار اوآندا، در همین راستا می‌گوید: «پایه‌های بیت‌کوین هنوز دست‌نخورده باقی مانده‌اند و قیمت‌ها محدوده جدیدی از معاملات بین ۴۶ هزاردلار تا ۵۳ هزاردلار را تعیین می‌کنند.» اما این موارد بستگی به شکست یا موفقیت بیت‌کوین برای گذر از مقاومت ۴۸ هزار و ۵۰۰ دلار دارد و در صورتی که نتواند از آن عبور کند، می‌توان ریزش بیشتر را انتظار داشت.

سایر رمزاررزها نیز به دنبال سقوط بیت‌کوین نزولی شدند. اتریوم که دومین رمزارز بزرگ بازار نام دارد، با افتی تقریبا ۱۴ درصدی از مرز ۴ هزار دلار فاصله گرفت و تا زمان تهیه این گزارش در کانال ۳ هزار و ۳۰۰ دلاری در حال معامله بود.

 عزم سه‌جانبه برای افت طلا

طلا روز چهارشنبه صعودی شد. فلز زرد روز سه‌شنبه در پی بهبود شاخص دلار آمریکا و افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا، با افتی ۶/ ۱ درصدی و ۲۵ دلاری، مجددا به زیر کانال هزار و ۸۰۰ دلار بازگشت. روز چهارشنبه اما با وجود ادامه روند صعودی دلار و رسیدن آن به بالاترین ارزش در ۷ روز گذشته، طلا صعودی اندک و موقتی داشت و توانست در زمان‌هایی کوتاه خود را به کانال هزار و ۸۰۰ دلاری برساند.  در نهایت  ساعت ۲۰ دیروز به وقت تهران ۱۷۹۴ دلار معامله شد. افزایش شاخص دلار و رسیدن به ۷/ ۹۲ واحد در کنار افزایش بازدهی اوراق خزانه‌داری و همچنین ضعیف‌شدن یورو در روز قبل از نشست تصمیم‌گیری سیاست‌های بانک مرکزی اروپا، باعث افت اخیر طلا شد. این سه عامل توانستند انتظارات صعودی برای طلا را که بعد از گزارش اشتغال آمریکا ایجاد شده بود، کنار بزنند و دوربرگردان طلا را فعال کنند. بازده اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله ایالات متحده در روز سه‌شنبه صعودی شد و به بالاترین میزان از ماه ژوئن رسید. اما روز چهارشنبه در انتظار نتایج نظرسنجی فرصت شغلی و استخدام در آمریکا با نزولی ۱۸/ ۰ واحدی به ۳۵/ ۱ درصد رسید.