برخی فعالان باور دارند شک خریداران برای ورود به بازار ممکن است روند دلار در روز جاری را تحت تاثیر قرار دهد و حتی زمینه‌ساز بازگشت قیمت این ارز به کانال ۲۷ هزار تومانی شود. در روزی که دلار توانست تا ساعت ۴ بعدازظهر کانال ۲۸ هزار تومانی را حفظ کند، سکه امامی نیز به بالای مرز ۱۲ میلیون تومانی رفت و با ۲۴۰ هزار تومان رشد در محدوده ۱۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان قرار گرفت.

   دلایل رشد دلار در نیمه اول

دلار در ابتدای روز شنبه به سرعت به بالای مرز ۲۸ هزار تومانی رفت. تا ساعت ۳ بعدازظهر روز شنبه اسکناس آمریکایی حتی رشد تا محدوده ۲۸ هزار و ۳۰۰ تومانی را تجربه کرد. به گفته فعالان، مرزشکنی دلار در روز شنبه ناشی از افزایش خریدهای احتیاطی معامله‌گران بود. دسته‌ای از معامله‌گران اطمینان نداشتند که در دولت جدید، مساله تحریم‌ها به زودی حل شود و نگران بودند که در صورت ادامه تعویق مذاکرات هسته‌ای، درآمدهای ارزی کشور کاهش پیدا کند.

در کنار این، عده‌ای از معامله‌گران عنوان می‌کردند که در روز شنبه سطح تقاضای حواله‌ای بالا بود و این عامل انتظارات صعودی را در بازار داخلی تقویت کرد. حواله درهم روز شنبه تا آستانه محدوده ۷ هزار و ۷۰۰ تومانی پیشروی داشت. به گفته فعالان، بازار در روز پنج‌شنبه با سیگنال‌های رئیس‌جمهور و معاون اول درباره گشایش‌های ارزی در مسیر نزولی قرار گرفت، ولی در ابتدای روز شنبه چنین احساسی کمتر در بازار وجود داشت که قرار است به زودی در معاملات ارزی گشایشی حاصل شود.

به گفته فعالان، تا زمانی که قیمت دلار بالای مرز ۲۸ هزار تومانی باقی بماند، حتی احتمال صعود به نقطه ۲۹ هزار تومانی نیز وجود خواهد داشت. ولی خریداران همچنان جانب احتیاط را رعایت می‌کنند و آماده‌اند که در صورت افزایش عرضه ارز، به سرعت در موقعیت فروش قرار بگیرند. همین اتفاق هم در بعدازظهر روز شنبه افتاد و با افزایش سطح عرضه، فروشندگان بیشتری وارد بازار شدند.

   عوامل نزول دلار در وقت دوم

به گفته تحلیل‌گران فنی زمانی که قیمت دلار به بالای محدوده ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومانی نفوذ کرد، برخی از نوسان‌گیران اقدام به فروش کردند و سعی داشتند که از خریدهای قبلی خود کسب سود کنند. در واقع یکی از دلایل افت دلار در وقت دوم روز، سودگیری نوسان‌گیران بود. دلیل دوم به هراس معامله‌گران باز‌می‌گشت. برخی معامله‌گران تصور می‌کردند که در هفته جاری و با توجه به آغاز کار دولت جدید، احتمال عرضه بیشتر ارز وجود دارد، در نتیجه بهتر است در خرید و فروش‌های خود سرعت بیشتری را اعمال کنند. همچنین برخی از بازیگران باتجربه بازار عنوان می‌کردند که به احتمال زیاد در هفته جاری رئیس کل جدید بانک مرکزی معرفی خواهد شد. از نگاه آنها مساله یاد شده نیز از لحاظ روانی می‌تواند بازار را در مسیر نزول قرار دهد. با تمام این اوصاف، در صورتی که دلار بالای ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان تثبیت شود، خریداران بیشتری به بازار وارد خواهند شد. در مقابل، در صورتی که اسکناس آمریکای به زیر محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومانی برود، موج فروش‌ها چنان سریع خواهد بود که شاید ارزهای بالا خرید روی دست‌شان بماند.

بازارساز برای مدیریت قیمت دلار نیاز دارد که حواله درهم به زیر سطح ۷ هزار و ۶۰۰ تومانی بازگردد. در نتیجه چنین احتمالی وجود دارد که در روزهای آتی سطح عرضه ارز در بخش حواله‌ای رشد پیدا کند. در صورتی که درهم به پیشروی خود ادامه دهد و به بالای محدوده ۷ هزار و ۷۰۰ تومان نفوذ کند، سرعت رشد قیمت دلار در بازار داخلی بیشتر خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
75 نفر این پست را پسندیده اند