در اولین ماه تابستان، در سمت وسوی انتظارات سیاسی اتفاق معناداری رخ نداد؛ ولی سطح خریدها محدودتر شد و رشد قیمت دلار نیز نسبت به خردادماه کاهش یافت.  اسکناس آمریکایی پس از اینکه در اواخر اردیبهشت ماه به کانال 21 هزار تومانی برخورد کرد، با هجوم خریداران مواجه شد و در انتهای بهار توانست خود را در کانال 24هزار تومانی قرار دهد.  دلار در تیرماه در مقطعی توانست تا بالای محدوده 25 هزار و 400 تومان افزایش پیدا کند؛ ولی در روزهای انتهایی ماه عمدتا در کانال 24هزار تومانی حرکت کند. این ارز که در 3 روز ابتدایی هفته گذشته افت قیمت را تجربه کرده بود، روز سه‌شنبه توانست وارد فاز صعودی شود و بالای سطح حمایتی 24‌هزار و 500تومان به کار خود پایان دهد. رشد آخرین روز کاری دلار و قرار گرفتن بالای حمایت یادشده اهمیت زیادی داشت؛ چرا که انتظارات کاهشی را در بازار پایین آورد. البته برخی معامله گران عنوان می‌کردند که به‌دلیل تعطیلات کرونایی، حجم معاملات در روز سه‌شنبه بسیار پایین آمده بود و جریان خرید و فروش ها بیشتر در فضای غیررسمی قرار داشت. روز پنج‌شنبه نیز به‌دلیل تعطیلی بانک‌ها و صرافی‌ها، معاملات زیادی در جریان نبود. با این حال، در بازار پشت خطی تمایل بیشتری برای خرید وجود داشت.

احتمال نوسان افزایشی در ابتدای هفته

به گفته فعالان، به‌دلیل تعطیلی بانک‌ها و صرافی‌ها ممکن است در روز ابتدایی هفته، اوضاع به کام نوسان‌گیران دلار رقم بخورد. با این حال، به‌دلیل تعطیلی‌ها، جریان معامله خاصی در بازارهای همسایه وجود ندارد و دشوار است که نوسان‌گیران بدون پشتوانه تقاضای بیرونی بتوانند قیمت را دچار تغییرات معنادار کنند. در کنار این، از روز دوشنبه احتمالا عرضه ارز افزایش پیدا کند و قیمت‌ها را تحت فشار قرار دهد. درواقع اگر نوسان‌گیران قصد بالا بردن قیمت ها را دارند، دو روز ابتدای هفته می‌تواند فرصت مناسبی را در اختیار آنها قرار دهد.

بازدهی سکه و طلا در ابتدای تابستان

افزایش قیمت دلار موجب شد که در آخرین روز کاری تیرماه، سکه نیز در مسیر صعودی قرار بگیرد. فلز گرانبهای داخلی روز سه‌شنبه 75هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای 10میلیون و 580هزار تومان رسید. با این رشد میزان بازدهی سکه در تیرماه به 4/ 2درصد رسید. هر گرم طلای 18 عیار نیز در روز آخر تیرماه، بالای محدوده یک‌میلیون و 50هزار تومان قرار گرفت که نشان‌دهنده افزایشی 1/ 2درصدی نسبت به انتهای خردادماه بود. با این حال، هیچ‌کدام از این بازارها به بازدهی بازدهی بازار سهام نزدیک نشدند. شاخص کل بورس در تیرماه توانست بالای 12درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند