به گزارش «ایسنا» به‌دنبال گسترش ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها، مقرر شد بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ به افراد بیکار شده و کارگران آسیب‌دیده از کرونا پرداخت شود؛ بر این اساس به‌منظور حمایت از صنوف و کارگران آسیب‌دیده از کرونا، مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافت. وزارت کار با راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری از کسانی که در مدت سه ماهه دچار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست کرد که به سامانه‌ای با آدرس bimebikari.mcls.gov.irمراجعه و درخواست خود را ثبت کنند.

براساس اعلام معاونت اقتصادی ریاست‌جمهوری، سال گذشته ستاد ملی کرونا مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان برای مقرری بیمه بیکاری در نظر گرفته بود که پرداخت شد و در سال جدید نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح جدیدی را برای پرداخت بیمه بیکاری ارائه کرده که در صورت تصویب اعلام خواهد شد.

مطابق آمارهای سال گذشته، مقرری ایام بیکاری کرونا در ماه‌های اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ برای یک میلیون و ۸۲ هزار نفر با مساعدت دولت پرداخت شد و حدود ۹۰ هزار نفر موفق به دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا نشده و منتظر واریز مقرری بودند که در آخرین روزهای پایانی سال گذشته، توانستند این مبلغ را دریافت کنند. وزارت کار آن زمان اعلام کرد چنانچه احدی از مشمولان هنوز موفق به دریافت بیمه بیکاری ناشی از کرونا نشده می‌تواند با شماره ۲۵۰۰ تماس گرفته و این موضوع را اعلام و پیگیری کند.

در راستای حمایت از صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها در سال جاری، کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا، بسته جامع حمایت‌های اقتصادی مالی، بانکی و بیمه‌ای را در رابطه با مقررات در سال ۱۴۰۰ طراحی کرده است. آن‌طور که معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری می‌گوید: با توجه به تبعات اقتصادی همه‌گیری ویروس کرونا در کشور که باعث شد از مشاغل و کسب‌وکارها دچار آسیب شوند، در کارگروه اقتصادی برای حمایت از کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا تصمیماتی اتخاذ و سال گذشته جمعا ۷۷ هزار میلیارد تومان اعتبار به صورت مستقیم و در قالب تسهیلات به خانوارها پرداخت شد.

نهاوندیان با بیان اینکه در یک‌سال گذشته، عملکرد تصمیمات حمایتی کرونا در حوزه‌های مختلف، متفاوت بوده است، افزود: براساس ارزیابی که در دو ماه گذشته از میزان تحقق برنامه‌های اجرایی داشتیم، کارگروه اقتصادی کرونا یک بسته جامع حمایت‌های اقتصادی کرونا را برای ۱۴۰۰ تصویب کرد.

او از پرداخت بدهی مالیاتی کسب‌وکارها تا پایان شهریورماه بدون محاسبه جریمه دیرکرد خبر داد و گفت: کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا تا پایان شهریورماه فرصت دارند بدهی مالیاتی خود را بدون محاسبه جریمه دیرکرد پرداخت کنند و همه عملیات اجرایی مالیاتی تا پایان دوره مذکور متوقف می‌شود تا بنگاه‌ها متضرر نشوند.

به گفته معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری، سازمان امور مالیاتی اجازه دارد جرایم مالیاتی ۱۴ رسته بنگاه‌های اقتصادی متضرر از همه‌گیری کرونا را مورد بخشیدگی قرار دهد.

او از تمدید مهلت زمانی ثبت‌نام و پرداخت تسهیلات کرونایی کسب‌وکارها تا پایان شهریور ۱۴۰۰ خبر داده و توصیه کرده همه کسب‌وکارها در رسته‌های چهارده‌گانه به بانک‌ها مراجعه کنند و بانک‌ها نیز تا پایان آبان موظفند تسهیلات را بپردازند.

درحال‌حاضر در چهار رسته گردشگری، فرهنگ و هنر، ورزش و جوانان و حمل‌ونقل ریلی و هوایی مهلت‌ ثبت‌نام و پرداخت تسهیلات تمدید شده و مهدکودک‌ها، تالارها، پارک‌های آبی و شهربازی‌ها به فهرست کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا اضافه شدند و می‌توانند از امهال‌ها و تسهیلات کرونا بهره‌مند شوند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند