افت تولید نفت اوپک

نشست وزارتی نظارت بر توافق اوپک‌‌‌‌‌پلاس (JMMC) روز چهارشنبه (۱۵ فروردین‌‌‌‌‌ماه) به‌منظور بررسی بازار و تولید اعضا برگزار خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود تا پیش از نشست وزیران نفت و انرژی اوپک که در یکم ماه ژوئن (شنبه، ۱۲ خردادماه) برگزار می‌شود، سیاست‌ها بدون تغییر بماند. بر اساس نظرسنجی رویترز، بیشترین کاهش تولید نفت در ماه مارس مربوط به کشورهای عراق و نیجریه بوده‌است. عراق ماه گذشته میلادی متعهد شد صادرات نفت خود را کاهش دهد تا عرضه بیشتر از مقدار مشخص‌‌‌‌‌شده اوپک را جبران کند و صادرات روزانه نفت خود را ۱۳۰‌هزار بشکه نسبت به ماه فوریه کاهش دهد. بر اساس این نظرسنجی، صادرات نفت عراق در ماه مارس ۵۰‌هزار بشکه در روز کاهش یافت که به این ترتیب عراق برای تحقق وعده خود با کاهش بیشتری در ماه‌های آینده روبه‌رو خواهد شد.

بنا بر داده‌های بعضی از شرکت‌های رصد حمل‌ونقل کشتی‌‌‌‌‌ها و نفتکش‌ها، به‌دلیل ورود محموله‌‌‌‌‌های نفتی بیشتر به پالایشگاه دانگوت، صادرات نفت‌خام نیجریه نیز به‌‌‌‌‌شدت کاهش یافت. این نظرسنجی نشان‌داد تولید نفت اوپک در ماه مارس حدود ۱۹۰‌هزار بشکه در روز و کمتر از مقدار هدف‌گذاری‌‌‌‌‌شده بود که دلیل اصلی آن، تولید بیشتر نفت در کشورهای عراق، نیجریه و گابن بود. بر اساس این نظرسنجی، عربستان، کویت و امارات‌متحده‌عربی، تولیدکنندگان حوزه خلیج‌فارس و الجزایر نیز نزدیک به مقدار هدف‌گذاری‌‌‌‌‌شده داوطلبانه خود تولید کرده‌‌‌‌‌اند. بر اساس این نظرسنجی، افزایش قابل‌توجهی در تولید هیچ‌یک از کشورهای عضو اوپک در ماه گذشته مشاهده نشد. تولید لیبی که از سهمیه‌‌‌‌‌بندی معاف است نیز با بازگشت تولید به حالت عادی پس از اختلال در ماه فوریه، ۲۰‌هزار بشکه در روز افزایش یافت.

هدف نظرسنجی رویترز رصد عرضه نفت در بازار است که براساس داده‌های مربوط به رفت و آمد کشتی‌‌‌‌‌ها ازسوی منابع خارجی، داده‌های شرکت ال‌‌‌‌‌اس‌‌‌‌‌ئی‌‌‌‌‌جی، اطلاعات شرکت‌های رصد حمل‌ونقل کشتی‌‌‌‌‌ها مانند شرکت پترولجیستیکس و کپلر و اطلاعات ارائه‌‌‌‌‌شده ازسوی منابع شرکت‌های نفتی، اوپک و مشاوران انجام می‌شود.