تولید نفت ایران در دولت سیزدهم به بیش از ۳‌میلیون بشکه رسید

وی افزود: امروز با وجود بیش از ۳۳‌تریلیون مترمکعب ذخایر گازی و ۱۵۴‌میلیارد بشکه نفت قابل‌برداشت، سرمایه‌گذاری کافی در این صنعت نشده‌ که بخشی به‌‌‌‌‌‌‌دلیل عدم‌تامین منابع مالی بوده‌است. بر اساس برنامه ششم باید ظرفیت تولید گاز شیرین روزانه به یک‌میلیارد و ۲۵۰‌میلیون مترمکعب می‌رسید. وزیر نفت ادامه داد: دولت سیزدهم و وزارت نفت از شهریور۱۴۰۰ که آغاز به‌‌‌‌‌‌‌کار کرد، یکی از بحث‌های اولویت‌‌‌‌‌‌‌دار خود را افزایش تولید گاز و نفت و احداث مجتمع‌‌‌‌‌‌‌های پتروپالایشی به‌‌‌‌‌‌‌منظور تامین امنیت انرژی کشور، جلوگیری از خام‌فروشی، بی‌‌‌‌‌‌‌اثر‌کردن تحریم‌ها و ایجاد ارزش‌افزوده قرارداد.

اوجی تاکید کرد: از آغاز به‌‌‌‌‌‌‌کار دولت سیزدهم تولید نفت طی ۲۰‌ماه به روزانه بیش از ۳‌میلیون بشکه رسیده و تولید گاز خام بیش از یک‌میلیارد مترمکعب است. وزیر نفت با تاکید بر اینکه ظرفیت کنونی تولید نفت و گاز ایران به‌‌‌‌‌‌‌هیچ‌وجه با مقدار ذخایر قابل‌برداشت سنخیت ندارد، تصریح کرد: کشوری مانند روسیه که ذخایر قابل‌برداشت کمتری نسبت به ما دارد هم‌‌‌‌‌‌‌اکنون ۷‌میلیون و ۵۰۰‌هزار بشکه در روز نفت تولید می‌کند، بنده اعتقاد دارم به‌‌‌‌‌‌‌راحتی می‌توان ظرفیت تولید نفت و گاز کشور را با درنظر گرفتن تولید صیانتی به مقدار قابل‌توجهی افزایش داد.

اوجی با اشاره به مشارکت هلدینگ‌‌‌‌‌‌‌ها و بانک‌های بزرگ کشور در طرح توسعه میدان‌‌‌‌‌‌‌ها به‌‌‌‌‌‌‌ویژه میدان‌‌‌‌‌‌‌های مشترک گفت: از روز نخست فعالیت خود در دولت سیزدهم نگاه خام‌‌‌‌‌‌‌فروشی نداشته و مدام به‌دنبال توسعه زنجیره ارزش‌افزوده در این صنعت بوده‌‌‌‌‌‌‌ایم. وزارت نفت همزمان با توسعه بخش‌های بالادستی به‌دنبال ایجاد امنیت انرژی و تامین پایدار خوراک گازی و مایع با احداث پتروپالایشگاه‌ها بوده‌است.

وی با اشاره به اینکه وزارت نفت جدای از طرح‌های پتروپالایشگاهی موجود، طرح پتروپالایشگاه شهید قاسم سلیمانی را نیز با استفاده از منابع خود از سال‌۱۴۰۱ آغاز کرده‌است، اظهار کرد: امسال با پیگیری‌‌‌‌‌‌‌های وزارت نفت خوشبختانه در بودجه‌۱۴۰۲ بر اساس مجوزهای اعطاشده حدود ۵۰۰‌میلیون دلار برای تکمیل پتروپالایشگاه مهر خلیج‌فارس تزریق می‌شود تا این طرح هرچه زودتر به بهره‌‌‌‌‌‌‌برداری برسد. وزیر نفت خطاب به همه صنایع عمده کشور که در زمستان دغدغه خوراک و سوخت دارند، تاکید کرد: چتر حمایتی وزارت نفت برای تامین پایدار خوراک صنایع باز است و تلاش می‌کنیم با توسعه پتروپالایشگاه‌ها و افزایش تولید گاز و نفت، خوراک پایدار را برای صنایع عمده تامین کنیم. ما برای رفع ناترازی گاز و فرآورده‌های نفتی در میدان هستیم. اوجی یادآور شد: صنایع عمده می‌توانند هر طرحی از جمله ذخیره‌‌‌‌‌‌‌سازی گاز در تاسیسات روسطحی و زیرسطحی، گاز مایع (ال‌‌‌‌‌‌‌پی‌‌‌‌‌‌‌جی) و گاز طبیعی فشرده (سی‌‌‌‌‌‌‌ان‌‌‌‌‌‌‌جی) را در کنار مجموعه‌‌‌‌‌‌‌های خود احداث کنند، وزارت نفت تامین سوخت آنها را با بهترین الگوی قراردادی انجام خواهد داد.