آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۱۱۴

 • لزوم اصلاحات جدی برای تراشه‌ساز بزرگ

  دنیای‌اقتصاد: «موفقیت رضایت از خود را می‌آورد. رضایت از خود به شکست می‌انجامد. تنها شک نجات‌دهنده است.» این جمله را «اندی گرو» مهاجر مجارستانی گفته است که کمک کرد تا اینتل از یک استارت‌آپ کوچک و چندپاره در دهه ۱۹۶۰، به شرکتی تبدیل شود که بیشترین سهم را در افزودن «سیلیکون» به سیلیکون‌ولی یا دره تکنولوژی، داشته است. حالا همه این کلمات و جمله‌ها در گوش‌های «پت گلسینگر» مدیرعامل جدید شرکت اینتل زنگ می‌خورند و صدا می‌کنند. او از هفته گذشته و روز پانزدهم فوریه سکان اینتل را از مدیران بزرگ و تاثیرگذار پیشین خودش گرفته تا برای بهبود وضعیت این شرکت جسور و جدی عمل کند. اینتل با فروش جهانی ۷۸ میلیارد دلاری در سال ۲۰۲۰، حالا از نظر فروش بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه در جهان به حساب می‌آید. این شرکت ۹۳ درصد از کل بازار تراشه‌های قدرتمند و پرسود کامپیوترهای دیتاسنتر را در اختیار دارد. سهم این شرکت از بازار تراشه‌های مخصوص کامپیوترهای رومیزی هم ۸۱ درصد است و حاشیه سود عملیاتی آن به حدود ۳۰ درصد می‌رسد.
 • ریشه فناوری‌هراسی، ناشی از نگرانی در تغییر قدرت بازیگران است

  دنیای‌اقتصاد: آسیب‎‌دیدگان استفاده از پلت‌فرم‌های جدید، موج دوم فناوری‌هراسی را تشکیل می‌دهند. تغییر قدرت بازیگران و نگرانی از چگونگی بازتوزیع آن، از ریشه‌های اصلی فناوری‌هراسی به‌شمار می‌روند.
 • بینی الکترونیک، افراد سرطانی را شناسایی می‌کند

  مهر: محققان دانشگاه ام‌آی‌تی موفق به طراحی یک بینی الکترونیک شده‌اند که از فناوری‌ هوش مصنوعی به‌منظور تقلید از توانایی چشایی سگ و شناسایی افراد سرطانی بهره می‌گیرد.
 • ۳۴۰ هزار سیم‌کارت‌ به‌دلیل ارسال پیامک‌های مزاحم مسدود شد

  مهر: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ۳۴۰ هزار و ۹۱۵ سیم‌کارت را به‌دلیل ارسال پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم مسدود کرد. مطابق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تا پایان بهمن ماه امسال بیش از ۳۴۰ هزار و ۹۱۵ سیم‌کارتی که مبادرت به ارسال پیامک‌های تبلیغاتی می‌کردند، مسدود شده‌اند.
 • بیل گیتس: ترامپ را به فیس‌بوک بازگردانید

  آی‌تی ایران: مدیرعامل مایکروسافت طی گفت‌وگویی با شبکه CNBC اعلام کرد که باید محدودیت حضور ترامپ در فیس‌بوک برداشته و اجازه بازگشت وی به این شبکه اجتماعی داده شود. بیل گیتس در گفت‌وگو با راس سورکین، مجری برنامه Squawk Box شبکه CNBC اعلام کرد که باید به ترامپ اجازه داد دوباره در شبکه‌های اجتماعی حضور یابد.
 • اشکالات جدی در برنامه راستی آزمایی توییتر شناسایی شد

  مهر: بررسی‌های یک موسسه تحقیقاتی نشان داد که برنامه راستی‌آزمایی توییتر برای شناسایی اخبار و مطالب دروغین و جعلی در این شبکه اجتماعی مشکلات جدی داشته و معتبر و قابل استناد نیست. به گزارش انگجت، بررسی‌های موسسه پوینتر نشان می‌دهد که برنامه راستی‌آزمایی بردواچ توییتر به درستی مدیریت و سازمان‌دهی نشده و لذا نمی‌توان به یافته‌های آن در مورد معتبر بودن یا نبودن مطالب مختلف در توییتر اعتماد کرد.
 • حکم دیوان‌عالی انگلیس به نفع رانندگان اوبر صادر شد

  مهر: براساس حکم دادگاهی در انگلیس، از این پس رانندگان شرکت تاکسی اینترنتی اوبر، کارمند این شرکت و نه خویش‌فرما محسوب می‌شوند و اوبر ملزم به رعایت حقوق آنهاست. به گزارش زد دی نت، اوبر نبرد قضایی و حقوقی علیه رانندگان خود را در انگلیس باخت و انتظار می‌رود هزاران راننده طرف قرارداد با این شرکت برای دریافت غرامت از آن اقدام کنند.
 • تلاش دوباره واتس‌اپ برای موافقت کاربران با سیاست حریم خصوصی جدید

  ایسنا: براساس اعلام جدید واتس‌اپ، این پیام رسان آپدیت سیاست حریم خصوصی جنجالی خود را پیش خواهد برد اما به کاربران فرصت می‌دهد این آپدیت را بخوانند و همچنین بنری را برای ارائه اطلاعات بیشتر نمایش خواهد داد.
 • فیس‌بوک دوباره به میز مذاکره با استرالیا برگشت

  مهر: به‌نظر می‌رسد پس از آنکه فیس‌بوک انتشار اخبار در سرویس استرالیا را متوقف کرد، اکنون دوباره به میز مذاکره با مقامات این کشور درباره قانون پرداخت هزینه به رسانه‌ها در ازای انتشار محتوا برگشته است. نخست‌وزیر استرالیا اعلام کرد فیس‌بوک دوباره مذاکرات با دولت این کشور را درباره پرداخت هزینه به رسانه‌های محلی در ازای انتشار محتوا را آغاز کرده است. این درحالی است که پنج شنبه هفته گذشته فیس‌بوک در اقدامی ناگهانی انتشار اخبار برای کاربران استرالیایی را متوقف کرد. همچنین کاربران کشورهای دیگر قادر به انتشار اخبار رسانه‌های استرالیایی نبودند. اقدام ناگهانی فیس‌بوک سبب حذف حساب‌های کاربری چند سازمان دولتی و بخش‌های اضطراری شد، به همین دلیل بسیاری از مقامات و سازمان‌های خیریه را خشمگین کرد. در هرحال اسکات موریسون در یک کنفرانس خبری در این باره گفت: فیس‌بوک به‌طور آزمایشی دوباره با ما دوست شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر