آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۰۸۴

 • ویترین جهان تکنولوژی به روز شد

  دنیای‌اقتصاد: نمایشگاه CES مهم‌ترین نمایشگاه تکنولوژی دنیاست که هرسال در لاس‌وگاس برگزار می‌شود. نمایشگاه CES که همه ساله در نخستین روزهای سال برگزار می‌شود به نوعی ویترین تکنولوژی در آن سال هم هست و اغلب تکنولوژی‌ها و محصولات نمایش داده شده آن مسیر و خط‌مشی تکنولوژی در آن سال را مشخص می‌کند.
 • اولویت‌های صنعت‌ فناوری در دوران پساپاندمی

  فرید فولادی
  فناوری‌ها در ۵۰ سال اخیر پیشرفت‌های بسیاری را تجربه کرده‌اند و در دوره‌های زیادی اثرات جدی روی زندگی انسان‌ها و کسب‌و‌کارها گذاشته‌اند؛ برای نمونه، اینترنت یکی از مهم‌ترین تحولاتی است که سبک زندگی را نیز به سرعت و در زمانی کوتاه تغییر داده است.
 • شناسایی۳۰ میلیون سیم‌کارت بی‌هویت

  ایسنا: با ساماندهی هویت صاحبان سیم‌کارت‌های تلفن‌همراه، حدود ۳۰ میلیون سیم‌کارت بدون هویت یا با هویت ناقص شناسایی شد. سوء‌استفاده از خطوط یا خدمات ارتباطی، یکی از مشکلات رایج ارتباطات و تلفن‌همراه است. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای پیشگیری از این سوءاستفاده سیم‌کارت‌های بی‌هویت را در سه مرحله ساماندهی کرد. در مرحله نخست با مشارکت اپراتورها کد ملی تمام مشترکان دریافت شد. در مرحله دوم از تمام مشترکان دارای سیم‌کارت‌های متعدد خواسته شد با مراجعه با امور مشترکان اپراتورهای خود، سیم‌کارت‌های فعال خودشان را اعلام کنند. چون هیچ شخص حقیقی نمی‌تواند بیش از ۱۰ سیم‌کارت داشته باشد. در مرحله سوم هم مشترکان با مراجعه به سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکان تلفن‌همراه www.mobilecount.cra.ir می‌توانند از تعداد سیم‌کارت‌هایی که به نامشان در اپراتورهای مختلف تلفن‌همراه ثبت‌ شده است، مطلع شوند. با اجرای این طرح و ایجاد سامانه استعلام، حدود ۳۰ میلیون سیم‌کارت بدون هویت یا با هویت ناقص شناسایی و ساماندهی شدند.
 • ضرر مالی سنگین توییتر از ممنوعیت حساب ترامپ

  ایسنا: ارزش سهام شرکت توییتر روز دوشنبه در پی اقدام این شبکه اجتماعی برای تعلیق دائمی حساب پرطرفدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بیش از ۶ درصد سقوط کرد.
 • فیس‌بوک تصمیمی برای رفع مسدودیت حساب ترامپ ندارد

  مهر: یکی از مدیران ارشد فیس‌بوک اعلام کرد هنوز تصمیمی برای رفع مسدودیت حساب کاربری ترامپ ندارد. همچنین ترامپ نمی‌تواند نسبت به تعلیق حساب کاربری‌اش به هیات نظارت فیس‌بوک اعتراض کند.
 • مجلس استرالیا در پی مسوولیت‌پذیر کردن شبکه‌های اجتماعی

  مهر: بیش از ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس استرالیا یک گروه پارلمانی تشکیل داده‌اند تا شبکه‌های اجتماعی را در برابر اطلاعات منتشر‌شده از طریق پلت‌فرم‌هایشان مسوول نگه‌دارند. این گروه می‌گویند قصد دارند یک مجمع بی‌طرف را در پارلمان استرالیا تشکیل دهند تا ضمن بررسی محیط و وضعیت شبکه‌های اجتماعی پرکاربرد، خطرات و چالش‌های ناشی از فعالیت کاربران در آنها را مشخص کنند. اعضای این گروه این مساله را نیز بررسی خواهند کرد که چگونه باید پلت‌فرم‌های شبکه‌های اجتماعی را به رفتار مسوولانه وادار کرد و چه اقداماتی باید در حوزه سیاست‌گذاری انجام شود تا دولت‌ها از امنیت شبکه‌های اجتماعی مطمئن شوند. «کارن اندروز» وزیرعلوم استرالیا نیز در این گروه عضویت دارد و خواستار آغاز گفت‌وگو با شبکه‌های اجتماعی برای افزایش مسوولیت‌پذیری آنها و نیز حمایت از کاربران شده است. قرار است این گروه طی روزهای آینده فعالیت خود را آغاز کند و البته سازوکار اجرایی اقدامات آن مشخص نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر