آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۰۷۳

 • ۲۰۲۰؛ سال اقبال صنعت داده

  دنیای‌اقتصاد: روشن است که با ادامه روند دیجیتالیزه شدن در جهان، میزان اطلاعات و داده‌هایی که تولید می‌شوند هم به سرعت رو به افزایش است. طبیعتا این روند در سال ۲۰۲۰ هم با رشد همراه بوده است. عرضه و توسعه شبکه‌های ۵G، به‌کارگیری رایانش مرزی (پردازش داده‌ها در لبه شبکه و نزدیکی منبع تولید داده) و گسترش استفاده از رایانش ابری، مهم‌ترین روندهای صنعت داده در سال ۲۰۲۰ بودند که پیش‌بینی می‌شود همچنان رو به رشد باشند. در واقع با افزایش روزافزون داده‌های تولیدی در جهان انتظار می‌رود صنعت داده همچنان تحولات اینچنینی را تجربه کند. درست اوایل امسال بود که موسسه تحقیقاتی IDC پیش‌بینی کرد تا پایان سال ۵۹ زتابایت (برابر با ۱۰ به توان ۲۱ بایت یا به عبارت دیگر برابر با ۱۵۲ میلیون ساعت ویدئو با کیفیت ۸K) داده تولید و مصرف خواهد شد. این درحالی است که میزان داده‌های تولید شده در سال ۲۰۱۹ برابر ۴۱ زتابایت بوده است. کارشناسان همچنین انتظار دارند که میزان داده‌های تولید شده تا سال ۲۰۲۴ به ۱۴۹ زتابایت هم برسد.
 • استفاده از بلاک‌چین برای مقابله با سرقت و قاچاق گوشی تلفن‌همراه

  دنیای‌اقتصاد: نمونه آزمایشگاهی راهکار مقابله با سرقت و قاچاق گوشی تلفن‌همراه مبتنی بر زنجیره بلوکی (بلاک چین) در پژوهشکده فناوری ارتباطات پژوهشگاه ICT، به‌صورت عملیاتی نصب و راه‌اندازی شد.
 • انتشار اطلاعاتی از گلکسی اس۲۱ قبل از رونمایی رسمی

  آی‌تی ایران: طبق آخرین شنیده‌ها، خانواده جدید گلکسی اس۲۱ سامسونگ در تاریخ ۱۴ ژانویه (۲۵ دی) معرفی خواهند شد.
 • سهم اقتصاد دیجیتال در شکل‌گیری زیست بوم استارت‌آپی پایین است

  مهر: معاون وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی چالش‌های اصلی کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال گفت: سهم اقتصاد دیجیتال در چگونگی شکل‌گیری کسب‌وکارهای جدید و زیست بوم استارت‌آپی در کشور پایین است.
 • ظرفیت شبکه ۵G در چین دو برابر می‌شود

  ایسنا: چین برنامه‌ای را برای دو برابر کردن ظرفیت نسل پنجم شبکه بی‌سیم در سال ۲۰۲۱ رونمایی کرد که صعود ارزش سهام شرکت ZTE و سایر سازندگان تجهیزات شبکه مخابراتی را در پی داشت.
 • آی‌پد پرو ۲۰۲۱ اپل مجهز به فناوری جدید نمایشگر عرضه می‌شود

  آی‌تی ایران: به نظر می‌رسد که اپل درحال آماده‌سازی آی‌پد پرو ۹/ ۱۲ اینچی جدید برای سال ۲۰۲۱ میلادی است که به فناوری نمایشگر مینی LED مجهز خواهد بود.
 • پرواز پهپادهای آمازون برای تحویل کالا

  دنیای‌اقتصاد: به‌نظر می‌رسد با توجه به فراهم شدن زمینه‌های قانونی، آمازون به‌عنوان بزرگ‌ترین فروشنده کالا در جهان، قصد دارد به جای کامیون از پهپادها برای انتقال و تحویل کالاهای خود استفاده کند. اخیرا قوانین جدیدی توسط اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) به تصویب رسیده که راه را برای پرواز پهپادهای تحویل کالای آمازون هموار می‌کند. براساس بندهایی از این قوانین، پهپادها باید از طریق سیستم جدیدی به نام ریموت آی‌دی (Remote ID)، شناسایی و هویتشان مشخص شود.
 • تهیه تجهیزات اپل، آمازون و تسلا با نیروی کار اجباری

  مهر: طبق تحقیقی جدید به‌نظر می‌رسد یکی از تهیه‌کنندگان تجهیزات اپل، آمازون و تسلا از نیروی کاراجباری در کارخانه‌هایش استفاده می‌کند. طبق تحقیقات جدید روزنامه واشنگتن پست و «پروژه شفافیت فناوری» (Tech Transprancy Project)، شرکت‌هایی ازجمله اپل، آمازون و تسلا بخشی از تجهیزات خود را از شرکتی چینی دریافت می‌کنند که از نیروی کار اجباری استفاده می‌کند. «پروژه شفافیت فناوری» اسنادی را کشف کرده که در آن توضیح داده شده شرکت «لنز تکنولوژیز» از هزاران کارگر ایغور در کارخانه‌هایش استفاده می‌کند. به نوشته واشنگتن‌پست، لنز تکنولوژیز یکی از شرکای قدیمی اپل است. کتی پل، مدیر گروه «پروژه شفافیت فناوری» به روزنامه واشنگتن‌پست گفت: تحقیقات ما نشان داده که استفاده اپل از کارگران اجباری در زنجیره تامینش بسیار فراتر از چیزی است که این شرکت به آن اذعان کرده است. سخنگوی اپل ادعا می‌کند لنز تکنولوژیز هیچ‌گونه کارگر ایغوری را منتقل نکرده است.
 • فناوری جدید سامسونگ برای مخفی کردن دوربین زیر نمایشگر

  مهر: سامسونگ حق امتیاز اختراعی برای یک دوربین سلفی زیر نمایشگر ثبت کرده که احتمالا در ۲۰۲۲ روی موبایل پرچمدار این شرکت عرضه شود. این شرکت در ژوئن ۲۰۲۰ حق امتیاز مذکور را ثبت کرده که شامل یک دوربین زیر نمایشگر است. در این حق امتیاز توضیح داده شده دوربین سلفی هنگام استفاده کاملا مخفی می‌ماند. برای این منظور روش دقیقی نیز طراحی شده است. در همین راستا در اسناد آمده بخشی از نمایشگر موبایل که دوربین در آنجا قرار گرفته، باید شفاف باشد. البته یک نمایشگر ثانویه زیر بخش شفاف قرار می‌گیرد تا در زمانی که از دوربین استفاده نمی‌شود، روی آن را بپوشاند. این فناوری چالش کیفیت دوربین‌هایی که زیر نمایشگر قرار می‌گیرند را برطرف می‌کند. ممکن است از این فناوری در سری گلکسی S۲۲ که قرار است در سال ۲۰۲۲ میلادی عرضه شود، استفاده شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر