آرشیو روزنامه شماره ۵۰۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۰۴۲

 • ایلان ماسک دومین ثروتمند جهان شد

  دنیای‌اقتصاد: این روزها را در دنیای تکنولوژی می‌توان روزهای ایلان ماسک نام گذاشت. بنیان‌گذار تسلا که تا همین چند سال قبل تا مرز ورشکستگی پیش رفته بود حالا به لطف صعود ارزش سهام این شرکت، بیل گیتس را پشت‌سر گذاشته و دومین ثروتمند جهان نام گرفته است.
 • خرید و فروش اکانت‌های بازی قانونی نیست

  ایسنا: معاون نظارت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با تاکید بر لزوم توجه کاربران به ضوابط مالکیت امتیاز بازی، درخصوص برخی سودجویی‌ها مبنی‌بر تقویت اکانت‌ها (cheat boosting) به‌وسیله برنامه‌های جانبی و کدهای تقلب و فروش آن به بازیکنان هشدار داد.
 • نقشه راه مدیران فناوری در ایران پسا‌ ترامپ

  علیرضا شیخ‌حسنی کارشناس و فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات
  نیازی به توضیح نیست که پرداختن به مساله سیاسی بسیار حساس و پیچیده‌ای نظیر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ایران، از منظر و نگاه غیرسیاسی چقدر شبیه بندبازی بر فراز پرتگاهی ژرف و عمیق است که هر بی‌دقتی در انتخاب واژه یا نگارش می‌تواند موضع و درایت نویسنده و گوینده را از نگاه خواننده به حضیض دره سیاست‌زدگی پرت کند. با این حال با توجه به گستره و تنوع تحریم‌های ظالمانه وضع شده علیه کشورمان و عمق و دامنه تاثیرات فعلی و آینده آن بر کار و زندگی ما ایرانیان داخل‌نشین، انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا و سایر تحولات مرتبط با آن، تاثیر مستقیمی بر زندگی و برنامه‌های کاری و جاری ما خواهد داشت. این اثرگذاری نه لزوما از مسیر و مجرای تئوریک یا برخاسته از جهان‌بینی ما که نشأت گرفته از روابط درهم تنیده اقتصادی جهان و جایگاه هژمونتیک آمریکا در این منظومه است.
 • لزوم سرمایه‌گذاری موسسات مالی در سیستم‌های امنیتی

  مهر: مرکز ملی فضای مجازی در گزارشی بر لزوم سرمایه‌گذاری قابل‌توجه موسسات مالی روی سیستم‌های امنیتی برای جلوگیری از تهدیداتی که متوجه زیرساخت‌های فعلی و آینده فضای سایبر است، تاکید کرد. مرکز ملی فضای مجازی در گزارشی تاکید کرد: قانون‌گذاران و موسسات مالی برای جلوگیری از تهدیداتی که متوجه زیرساخت‌های فعلی و آینده فضای سایبر است، باید سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی روی سیستم‌های امنیتی انجام دهند. این مقاله ابتدا به آخرین تحقیقات و دیدگاه‌ها در زمینه مدیریت ریسک سایبری می‌پردازد تا خواننده به بینش روشنی درمورد فرکانس و شدت خطرات سایبری، میزان تلفات این خطرات سایبری و بهترین روش‌ها و چارچوب‌ها برای سازماندهی و اجرای مدیریت این خطرات برسد و در ادامه بهترین روش‌های رمزنگاری و تحقیقات درباره حفاظت از حملات سایبری در دوره محاسبات کوانتومی آینده را شرح می‌دهد. در پایان این گزارش نیز نتیجه‌گیری می‌شود که دولت‌ها باید با استفاده از بازیگران فعال بازار مالی از یک یا چند چارچوب مدیریت ریسک سایبری برای استانداردسازی جمع‌آوری و گزارش رویدادهای حملات و خطرات سایبری استفاده کنند.
 • هک و سرقت خودروی تسلا مدل ایکس در ۲ دقیقه

  آی‌تی ایران: گروهی از محققان امنیتی توانستند ظرف ۲ دقیقه خودروی تسلا مدل ایکس را هک کرده و سرقت کنند.
 • شبکه اپراتور تلفن‌همراه وودافون در آلمان از کار افتاد

  ایسنا: خدمات مخابرات و سرویس دیتای موبایل گروه وودافون در آلمان روز دوشنبه در پی مشکل تجهیزات کنترل، با قطعی گسترده روبه‌رو شد اما این شرکت از بازگشت فعالیت به وضعیت عادی خبر داد. واحد آلمانی شرکت انگلیسی وودافون که بیشترین تعداد کاربر را در اروپا دارد، اعلام کرد شبکه این شرکت در چند منطقه در ساعت یک و ۵۰ دقیقه بعدازظهر به وقت محلی با مشکلاتی روبه‌رو شد و دسترسی بیش از ۱۰۰ هزار کاربر تلفن‌همراه قطع شد. وودافون دویچه‌لند اعلام کرد این مشکلات روی شبکه‌های نسل دوم، سوم و چهارمین و همچنین اپلیکیشن وودافون من و خدمات وب تاثیر گذاشته است. سایر اپراتورها شامل دویچه تلکام و واحد O۲ تلفونیکا هم اختلالاتی را تجربه کردند.
 • توییتر درباره لایک توییت‌های گمراه‌کننده، هشدار می‌دهد

  مهر: توییتر از این پس در مورد بازتوییت یا لایک کردن توییت‌های حاوی محتوای غلط و گمراه‌کننده به کاربران هشدار می‌دهد تا از انتشار اخبار غلط در این شبکه اجتماعی جلوگیری شود. توییتر قبل از آغاز رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا، برچسب‌زنی به توییت‌های حاوی اطلاعات غلط و گمراه‌کننده را آغاز کرد و حالا قصد دارد نسبت به بازتوییت یا لایک کردن چنین توییت‌هایی، به کاربران هشدار ‌دهد. در صورتی که کاربران توییتر اقدام به لایک یا بازتوییت پست‌های برچسب‌دار کنند، پیام هشداری در صفحه نمایش داده می‌شود. در این پیام تصریح شده که برچسب زدن توییت‌های غلط و جلوگیری از بازنشر آنها موجب کاهش ۲۹درصدی انتشار اخبار جعلی شده است. توییتر یک هفته بعد از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از برچسب زدن حدود ۳۰۰ هزار توییت به علت انتشار اخبار و اطلاعات دروغین (از ۲۷ اکتبر تا ۱۱ نوامبر) خبر داد. از مجموع این توییت‌ها ۴۵۶ توییت هم به‌طور کامل بلوکه شدند.
 • هوش مصنوعی شعر می‌سراید!

  مهر: گوگل با توسعه یک سیستم هوش مصنوعی، به کاربران در سرودن شعر کمک می‌کند. گوگل به تازگی ابزاری به نام «شعر با شعر» (Verse by Verse) ارائه کرده که به کاربر کمک می‌کند تا شعر زیبایی بسراید. آخرین پروژه آزمایشی این شرکت که شعرنویسی با هوش مصنوعی است، پیشنهادهایی با شیوه شعرنویسی مشهورترین شاعران آمریکایی به کاربران ارائه می‌کند. کاربر می‌تواند سه شاعر را انتخاب کند تا از آنها الهام بگیرد. پس از انتخاب شاعران و ساختار شعر، ابزار هوش مصنوعی گوگل از کاربر می‌خواهد تا مصرع اول شعر را بنویسد. در مرحله بعد هوش مصنوعی گزینه‌های مختلفی را به او پیشنهاد می‌کند. البته این ابزار کاربر را مجبور نمی‌کند حتما از پیشنهادهایش استفاده کند. او می‌تواند آنها را دستکاری یا رد کند. هدف این ابزار، الهام‌بخشی به کاربران است و در واقع یک شعر کامل را به جای او نمی‌نویسد. مهندسان گوگل برای ساخت این ابزار مجموعه بزرگی از اشعار کلاسیک را در سیستم بارگذاری کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر