آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۵۰۳۱

 • نظارت یا سهم‌خواهی چین از غول‌های تکنولوژی

  دنیای‌اقتصاد: هر چند این روزها آتش جنگ تجاری میان چین و آمریکا زبانه می‌کشد و معلوم نیست این کشمکش‌ها تا کجا ادامه پیدا کند، اما چین یک بار دیگر الگوبرداری را در دستور کار خود قرار داده و این بار روند نظارت دقیق و موشکافانه آمریکا بر شرکت‌های اینترنتی را رصد می‌کند؛ تا جایی که حالا مقابله با انحصارگرایی به دغدغه جدید و مهمی برای این کشور تبدیل شده است و برای اولین‌بار تصمیم گرفته کنترل بیشتری را بر نحوه فعالیت شرکت‌های اینترنتی اعمال کند. «شی‌جین‌پینگ» دبیر کل حزب کمونیست و رئیس‌جمهور چین حالا در حال برداشتن اولین قدم‌ها برای مهار بعضی از قدرتمندترین شرکت‌های اینترنتی این کشور است و این موضوع نگرانی بسیاری از سرمایه‌گذاران و ثروتمندترین کارآفرینان چینی را برانگیخته است.
 • رونمایی اپل از تراشه انقلابی جدید

  دنیای‌اقتصاد: شرکت اپل همزمان با رونمایی از نخستین پردازنده اختصاصی خود با عنوان Apple M۱، از مدل‌های جدید رایانه مک که به جای پردازنده‌های اینتل به این تراشه جدید مجهز شده‌اند، رونمایی کرد. مدیران اپل عرضه این پردازنده را که قدرتمندترین چیپ و نخستین تراشه اختصاصی برای مک است به‌دلیل کارآیی و سایز کوچک آن، جهشی بزرگ در این عرصه می‌دانند.
 • ایران سال آینده، روبات مدل انسان به مدار زمین می‌فرستد

  ایرنا: رئیس پژوهشگاه هوافضا گفت: اوایل سال آینده در راستای دستیابی به دانش اعزام موجود زنده به فضای زیرمداری زمین، این‌بار اعزام یک روبات مدل انسان را در دستور کار داریم.
 • برنامه دولت برای اتصال روستاها به اینترنت

  ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد هدف‌گذاری پیش روی این وزارتخانه برای اتصال روستاها به اینترنت، اتصال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات است.
 • آمازون متهم به نقض قوانین رقابتی شد

  خبرگزاری مهر: اتحادیه اروپا آمازون را متهم کرد که با سوءاستفاده از اطلاعات و قدرت خود در بازار، خرده‌فروشان کوچک را از میدان رقابت خارج می‌کند.
 • محصولات عجیب هوآوی در حوزه اینترنت اشیا

  مهر: شرکت هوآوی با هدف نمایش توانمندی‌های خود برای تولید محصولات متنوع مبتنی بر اینترنت اشیا ابتکار عمل تازه‌ای به خرج داده و ابزار عجیبی را روانه بازار کرده است.
 • واکسن کرونا دورکاری را از بین نمی‌برد

  مهر: مدیر اجرایی شرکت آی‌بی‌ام معتقد است حتی با وجود عرضه واکسن کووید-‌۱۹ دورکاری از بین نمی‌رود و به یکی از رویه‌های ماندگار تبدیل می‌شود. به‌نظر می‌رسد برخی روندهایی که به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا میان شرکت‌های فناوری به‌وجود آمده است، حتی با عرضه واکسن این بیماری نیز ماندگار باشد. یکی از این موارد دورکاری است. درهمین راستا جینی رامتی، مدیر اجرایی «آی‌بی‌ام» معتقد است فناوری‌های دیجیتال حتی با بازگشت وضعیت زندگی به حالت نرمال با عرضه واکسن، شیوه کسب‌وکار را در سراسر جهان تغییر می‌دهند. او در این‌باره می‌گوید: تصور نمی‌کنم این روندهای فناوری تغییر کنند. آنها ادامه می‌یابند و به بخشی از یک مدل هیبریدی برای کار کردن تبدیل می‌شوند که در آن برخی در دفاتر اداری و برخی دیگر در خانه به فعالیت شغلی‌شان ادامه می‌دهند. شیوع ویروس کرونا علاوه بر گسترش دورکاری در سراسر جهان به افزایش تقاضا برای سرویس‌های سلامت و آموزش دیجیتال منجر شده است.
 • تسهیل اجرای همزمان برنامه‌های گوشی روی ویندوز ۱۰

  مهر: اگر چه مایکروسافت در دنیای گوشی‌های هوشمند پلت‌فرم قابل اعتنایی ندارد؛ اما با عرضه برنامه جدیدی به نام «یور فون» تلاش کرده تا نظر کاربران این گوشی‌ها را به خود جلب کند. برنامه یور فون مایکروسافت که با بسیاری از گوشی‌های سامسونگ سازگاری دارد، اجرای همزمان برنامه‌های نصب‌شده در گوشی را در محیط سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ ممکن می‌کند. مهم‌ترین مزیت نصب این برنامه آن است که به کاربران امکان می‌دهد بدون محدودیت برنامه‌های نصب‌شده روی گوشی‌های گلکسی سامسونگ را در محیط سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ اجرا کنند. مایکروسافت پیش از این برنامه مشابهی را برای کاربران گوشی گلکسی نوت ۱۰ عرضه کرده بود که اجرای تنها یک برنامه اندرویدی را در محیط ویندوز امکان‌پذیر می‌کرد. اما حالا دیگر این محدودیت وجود ندارد. تعداد گوشی‌های مورد پشتیبانی برنامه یور فون محدود به گلکسی اس ۲۰، گوشی‌های سری گلکسی نوت ۲۰، گلکسی زد فولد ۲ و گلکسی زد فلیپ است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر