آرشیو روزنامه شماره ۴۹۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۹۵۰

 • فرصت کرونا برای رشد بازار کلاد

  هانیه تقی‌زاده: صنعت رایانش ابری (‌کلاد) همواره یکی از ترندهای اصلی تکنولوژی در سال‌های اخیر محسوب می‌شده، اما حداقل از زمستان گذشته تاکنون به خاطر شیوع ویروس کرونا به صنعتی کلیدی در جهان تبدیل شده است. آمارهای هر دو شرکت گوگل و آمازون نشان دهنده رشد سرویس‌های کلاد در دوران کروناست. در ایران نیز این اتفاق کم و بیش در صنعت کلاد رخ داده هرچند یک عامل اصلی دیگر به رشد مضاعف این صنعت کمک کرده و آن افزایش نرخ ارز و به دنبال آن محدود شدن دسترسی به خرید سخت‌افزارهای، قدرتمند مورد نیاز است.
 • پینترست در کرونا گل کرد

  ایسنا: ارزش سهام شرکت پینترست در معاملات روز جمعه پس از اینکه از افزایش درآمد خود در ژوئیه تحت‌تاثیر بازگشت تبلیغات‌کنندگان و کاربران به این سرویس اشتراک‌گذاری اجتماعی خبر داد، حداکثر ۳۰ درصد افزایش داشت. پینترست برای کل سه ماه سوم رشد بیش از ۳۰ درصدی فروش نسبت به مدت مشابه سال گذشته را پیش‌بینی کرده است.
 • تسهیل شرایط دریافت مجوز اپراتور ماهواره‌ای

  مهر: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با توجه به شرایط خاص کشور، شرایط دریافت موافقت اصولی و مجوز فعالیت اپراتور ماهواره‌ای مخابراتی را تسهیل کرد. کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۳۰۳ خود با توجه به شرایط خاص حاکم بر کشور و وجود تقاضا برای سرمایه‌گذاری در عرصه فضا در راستای ایجاد اپراتور ماهواره مخابراتی بومی، با درخواست سازمان فضایی ایران مبنی بر فراهم‌سازی برخی تمهیدات برای ورود آسان به این حوزه و تسهیل در شرایط صدور موافقت اصولی دریافت مجوز فعالیت در این زمینه، موافقت کرد. بر این اساس یک تبصره به ذیل بند ۷-۸ مصوبه اصول حاکم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره‌ای مخابراتی (شماره ۲۷۹ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات) افزوده شد.
 • ۳ نوجوان عامل هک افراد مشهور در توییتر بودند

  مهر: سه نوجوان در ارتباط با هک حساب‌های کاربری توییتر دستگیر شده‌اند. یکی از آنها نوجوانی ۱۷ ساله است که در دادگاه به ۳۰ جرم متهم شده است. طبق گزارشی جدید یک نوجوان اهل ایالت فلوریدای آمریکا عملیات هک ۱۳۰ حساب کاربری توییتر را رهبری کرده است. در این عملیات، هکرها بیش از ۱۰۰ هزار دلار بیت کوین از افراد سرقت کردند. گراهام ایوان کلارک نوجوان ۱۷ ساله‌ و نیما فاضلی ۲۲ساله اهل فلوریدا همراه او در این رابطه دستگیر شده‌اند.
 • آمازون رقیب جدید اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک شد

  مهر: شرکت آمازون اجازه یافته با ارسال ۳ هزار و ۲۳۶ ماهواره به فضا اینترنت پرسرعت برای سراسر جهان فراهم و با اینترنت ماهواره‌ای ایلان ماسک رقابت کند. کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FCC) به آمازون اجازه داده با بودجه ۱۰ میلیارد دلار یک خوشه ماهواره اینترنتی در مدار زمین بسازد. این طرح در حقیقت با پروژه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک متعلق به ایلان ماسک رقابت می‌کند. طبق اسناد موجود شرکت جف بزوس می‌تواند سیستم «کوییپر» را توسعه دهد که شامل ۳ هزار و ۲۳۶ ماهواره اینترنتی است.
 • اپل ارزشمندترین شرکت جهان شد

  ایسنا: ارزش سهام اپل در معاملات تحت تاثیر عملکرد مالی قوی این شرکت در سه ماهه دوم، حداکثر ۱/ ۷ درصد صعود کرد و این غول فناوری آمریکایی از آرامکوی سعودی به عنوان ارزشمندترین شرکت سهامی‌عام جهان پیشی گرفت. ارزش سهام اپل در ابتدای معاملات روز جمعه تا رکورد ۴۱۲ دلار صعود کرد و تا پایان معاملات ۱۰ درصد جهش یافت و ارزش سرمایه بازار این شرکت به ۸۱۷/ ۱ تریلیون دلار بالغ شد. شرکت نفتی آرامکوی سعودی از زمان ورود به بورس در اواخر سال میلادی گذشته، بزرگترین شرکت سهامی‌عام جهان بوده و بر اساس آخرین قیمت نهایی معاملات بورس، ۷۶/ ۱ تریلیون دلار سرمایه بازار داشته است. پیش از آن اپل برای عنوان ارزشمندترین شرکت سهامی ‌عام ‌آمریکا، با مایکروسافت رقابت کرده بود. کنار زدن آرامکو توسط اپل در پی یک دوره پرالتهاب برای این شرکت نفتی روی داده است. در مقابل، شرکت آمریکایی اپل روز پنج‌شنبه درآمد ۷/ ۵۹ میلیارد دلار را برای سه ماه منتهی به ۲۷ ژوئن سال ۲۰۲۰ گزارش کرد که بسیار فراتر از پیش‌بینی وال‌استریت بود و در همه محصولاتش از جمله آی‌فون رشد فروش نشان داد. پاندمی‌کرونا موقعیت این شرکت به عنوان بزرگترین شرکت فناوری جهان را مستحکم کرده و ارزش سهام اپل از ابتدای امسال تاکنون ۴۵ درصد صعود کرده است.
 • تیک‌تاک مسدود می‌شود

  آی‎تی ایران: رئیس‌جمهور آمریکا هنگام سفر با هواپیمای Air Force One به خبرنگاران گفت که با استفاده از اختیارات خود اپلیکیشن چینی تیک‌تاک را در آمریکا مسدود می‌کند. ترامپ به خبرنگاران گفت که این کار را با توجه به نگرانی‌های امنیتی که این اپلیکیشن ایجاد کرده انجام می‌دهد. به گفته ترامپ دستور مسدودسازی تیک‌تاک در سریع‌ترین زمان ممکن امضا خواهد شد. بر اساس گفته خبرنگاران حاضر در هواپیمای رئیس جمهور آمریکا دستور ترامپ یک حکم حکومتی خواهد بود، اما مشخص نیست او واقعا اختیار مسدودسازی کامل تیک‌تاک را در ایالات متحده داشته باشد. دولت ترامپ از ابتدای ماه جولای از مسدودسازی تیک‌تاک خبر داده بود و نزدیکی این اپلیکیشن به مقامات دولتی چین و دسترسی مقامات چین به اطلاعات داده‌‌های متعلق به ByteDance شرکت مادر تیک‌تاک TikTok است. شرکت تیک‌تاک بارها تکرار کرده که هیچ دیتایی از سوی دولت چین درخواست نشده است.
 • رشد مداوم بخش ارتباطات چین در نیمه اول ۲۰۲۰

  تسنیم: داده‌های رسمی‌دولت چین نشان می‌دهد که صنعت ارتباطات این کشور در نیمه اول سال‌جاری میلادی رشد مداوم داشته است. بر اساس اعلام وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین، درآمد ترکیبی این بخش در نیمه اول سال ۲۰۲۰ به ۷/ ۶۹۲ میلیارد یوآن (حدود ۱/ ۹۹ میلیارد دلار) رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲/ ۳ درصد رشده کرده است. درآمد حاصل از ارتباطات خط ثابت از سه غول مخابراتی این کشور؛ چاینا تلکام، چاینا موبایل و چاینا یونیکام در این دوره ۳/ ۲۳۶ میلیارد یوآن بوده است که نسبت به سال قبل ۱۲درصد افزایش نشان می‌دهد. درآمد این شرکت‌ها از اینترنت سیم‌کارت‌ها و مشاغل اینترنتی که پایه اصلی افزایش درآمد این بخش بوده، در این مدت رشد پایداری داشته است. رشد مداوم درآمد مشاغل این بخش نشان می‌دهد که بهبود اقتصادی چین و توسعه برنامه‌های جدید و مدل‌های جدید کسب و کار رو به افزایش است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر