آرشیو روزنامه شماره ۴۸۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۸۵۲

 • پشت‌صحنه رشد استارت‌آپ‌های هندی

  دنیای‌اقتصاد - سیمین عزیزمحمدی: هنگامی که سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر(Venture Capital) یا VC در فرودگاه دهلی فرود می‌آیند، بسیاری از آنها مستقیما به ایستگاه متروی Aerocity می‌روند. یک مرکز فناوری با معماری مدرن که به‌نظر نمی‌رسد در سیلیکون‌ولی، سنگاپور یا شانگهای به چشم بخورد. براساس آمار مرکز پژوهشی Tracxn Technologies، بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ روی ۲۵۶۲ استارت‎آپ مستقر در این مرکز سرمایه‎گذاری شده است. این رقم در سایر مراکز فناوری مانند بنگلور، بمبئی و حیدرآباد، پونه و چنای، از ۴۵۰۰ فراتر رفته است. هند اکنون ۸۰هزار استارت‌آپ دارد. درآمد آنها در سال ۲۰۱۹ به میزان ۱۰ میلیارد دلار رشد کرد؛ درحالی‌که این رقم در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۱/ ۳ میلیارد دلار بود. به پشتوانه این رشد و سرمایه‌گذاری VC هند در رده‎بندی پس از آمریکا (۱۱۴میلیارد دلار) و چین (۳۴ میلیارد دلار) قرار دارد؛ جایی که بالاتر از اقتصادهای بزرگ‌ مانند آلمان یا فرانسه است.
 • استارت‌آپ چیلیوری، قربانی جدید کرونا

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل چیلیوری با انتشار بیانیه‌ای رسما پایان فعالیت این پلت‌فرم سفارش غذای آنلاین را اعلام کرد. با اعلام این خبر، چیلیوری هم رسما به لیست استارت‌آپ‌های قربانی ویروس کرونا در ایران اضافه شد. علیرضا صادقیان، مدیرعامل چیلیوری با اعلام این خبر در توییتر نوشت: «چیلیوری با همه خوبی‌ها و بدی‌هایش، با همه خاطراتش، با همه زحماتی که صدها نفر طی ۵/ ۴ سال برایش کشیده بودند به پایان رسید. قطعا شخص من بدون اشتباه نبودم و مسوولیت این شکست را به‌عنوان مدیرعامل می‌پذیرم. چیلیوری برای من درس‌های بسیار بزرگی داشت که قطعا در آینده چراغ راه موفقیت خواهد بود.»
 • قابلیت جدید دیگری در راه واتس‌اپ

  ایسنا: به‌نظر می‌رسد پیام‌رسان واتس‌اپ قصد دارد قابلیت جدید دیگری را تحت عنوان امکان ارسال پیام‌های خود تخریب شونده، به پلت‌فرم خود اضافه کند. اپلیکیشن واتس‌اپ که بزرگ‌ترین پیام‌رسان پرکاربرد در جهان محسوب می‌شود، اخیرا قابلیت محبوب حالت تاریک را به پلت‌فرم خود افزود تا به این ترتیب به جمع سایر اپلیکیشن‌هایی که این قابلیت را برای کاربران خود فراهم کرده بودند، بپیوندد و نظر و رضایت کاربرانش را به سمت و سوی خود جلب کند. حالا بر اساس تازه‌ترین اخبار و گزارش‌های منتشر شده در وب‌سایت gsmarena در نسخه بتا و آزمایشی این اپلیکیشن قابلیت ارسال پیام‌های خودتخریب‌شونده (self destructing messages) در چت و مکالمات خصوصی کاربران به چشم می‌خورد که امکان انتخاب میان گزینه‌های یک ساعت، یک روز، یک هفته، یک ماه و حتی یک سال را برای کاربران فراهم خواهد کرد. این قابلیت که در بسیاری دیگر از پیام‌رسان‌های محبوب وجود دارد، به کاربران این امکان را می‌دهد تا پیام خود را پس از ارسال و انتشار بعد از مدت زمانی محدود از دسترس سایر مخاطبان خارج کرده و آن را به‌طور خودکار و اتوماتیک از بین ببرند. هنوز معلوم نیست که این قابلیت چه زمانی به نسخه اصلی واتس‌اپ و عموم کاربران اضافه خواهد شد.
 • تشکیل ستاد بحران در نظام صنفی رایانه‌ای

  مهر: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با انتشار فراخوانی از تشکیل ستاد بحران در این سازمان برای گردآوری مشکلات و دغدغه‌‌های کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در بحران کرونا خبر داد. به گزارش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، دبیرخانه ستاد بحران در راستای گردآوری درخواست‌ها و مطالبات اعضا و یاری گرفتن از تمام ظرفیت‌های ممکن و با همکاری با سایر تشکل‌های همکار، برای کاهش فشارها و رفع مشکلات کسب‌وکارهای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات پس از گذار از شرایط بحران خواهد کوشید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر