آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۷۴۱

 • تکنولوژی شناسایی افراد به‌کجا می‌رود؟

  دنیای‌اقتصاد: تکنولوژ‌ی‌های جدید هرقدر انقلابی‌تر باشند، جنجالی‌تر هم می‌شوند؛ درست مانند تشخیص چهره که در سال‌های اخیر حسابی مورد توجه شرکت‌های تکنولوژی قرار گرفته و توانسته جای خودش را در میان ابزارها و گجت‌های دیجیتالی باز کند. با این اوصاف است که در یک سال اخیر بسیاری از تیترهای اخبار به روند توسعه و به‌کارگیری این تکنولوژی در زمینه‌های مختلف توسط شرکت‌ها و البته نهادهای دولتی اختصاص داشته است. با اینکه این تکنولوژی بیشتر با قابلیت نظارتی‌اش شناخته می‌شود، اما امکانات و ویژگی‌های دیگری را هم می‌تواند در اختیار کاربران قرار بدهد. در واقع بسیاری از تکنولوژی‌های نوظهور امکان شناسایی افراد، یافتن مکان آنها با شناسایی ضربان قلب‌شان، شمارش قدم‌ها و حتی آثار به جامانده از میکروب‌ها روی سلول‌های پوست یا قطرات عرق را دارند. این روند تا آنجا ادامه پیدا کرده است که بعضی محققان ایده‌های نامعمولی مانند دستگاهی برای شناسایی احساسات با استفاده از امواج رادیویی یا صندلی خودروی بیومتریک مبتنی بر نرم‌افزار شناسایی نشیمن‌گاه را هم مطرح کرده‌اند.
 • تسریع روند برخورد با سیم‌کارت‌های ارسال‌کننده پیامک تبلیغاتی

  مهر: تعداد خطوط شخصی قطع شده به‌دلیل مزاحمت‌های پیامکی به ۱۴۷ هزار سیم‌کارت رسیده است. این آمار از تسریع روند قطع خطوط و مسدودسازی ۱۳ هزار سیم‌کارت طی ۳ ماه حکایت دارد. در پی اجرای سیاست قطع خطوط موبایلی که اقدام به ارسال پیامک‌های تبلیغاتی می‌کنند، از سال گذشته تاکنون شمار سیم‌کارت‌های شخصی مسدود شده به‌دلیل مزاحمت در ارسال پیامک‌های تبلیغاتی، به ۱۴۷ هزار خط رسیده است.
 • واتس‌اپ از رژیم صهیونیستی به‌دلیل جاسوسی شکایت کرد

  مهر: فیس‌بوک از یک شرکت مستقر در منطقه تحت تسلط رژیم صهیونیستی شکایت کرده است. جاسوس‌افزار تولیدی این شرکت با سوءاستفاده از شکاف امنیتی در واتس‌اپ از کاربران جاسوسی کرده است. فیس‌بوک از شرکت NSO Groupe برای هدف گرفتن ۱۴۰۰ کاربر پیام‌رسان واتس‌اپ به وسیله یک جاسوس‌افزار شکایت کرده است. NSO Groupe یک شرکت مستقر در منطقه تحت تسلط رژیم صهیونیستی است که جاسوس‌افزار تولید می‌کند. فیس‌بوک نیز مالک پیام‌رسان واتس‌اپ است. جالب آنکه به گفته فیس‌بوک این شکایت، نخستین نمونه قانونی در نوع خود است. فیس‌بوک اعلام کرده NSO Groupe با استفاده از یک شکاف امنیتی در اپلیکیشن واتس‌اپ، قوانین مختلف از جمله قانون کلاهبرداری و سوء‌استفاده رایانه در ایالات‌متحده را زیرپا گذاشته است. ویل کاتارت مدیر واتس‌اپ نیز در بیانیه‌ای نوشت: این بدافزار حداقل ۱۰۰ فعال حقوق بشر، روزنامه‌نگار و شهروند در سراسر جهان را هدف گرفته و از آنها جاسوسی کرده است. NSO Groupe نیز در همین رابطه بیانیه‌ای منتشر کرد و هرچند به‌طور مستقیم هک کردن واتس‌اپ را رد نکرد، اما اعلام کرد که با این اتهامات مقابله می‌کند.
 • اولین ابزار فیس‌بوک برای کنترل سلامتی رونمایی شد

  ایسنا: فیس‌بوک به‌تازگی موفق شد که از نخستین ابزار خود برای کنترل و نظارت بر سلامت کاربران رونمایی کند. با گذشت چند ماه از زمانی‌که فیس‌بوک ابزار اهدای خون خود را در دسترس تعداد بیشتری از مردم آمریکا قرار داده است، یک ابزار دیجیتالی جدید را معرفی کرده که مبتنی‌بر سلامت افراد است و «سلامتی پیشگیرانه» نام گرفته است. هدف این ابزار دیجیتال، ترغیب کاربران برای پیشگیری از بیماری است. فیس‌بوک گفته است که کاربران می‌توانند از این ابزار در اپلیکیشن موبایل خود استفاده کنند تا دریابند این ابزار با توجه به سن و جنسیت آنها چه توصیه‌های پزشکی به آنها ارائه می‌دهد. از میان این توصیه‌ها می‌توان به کنترل قند خون، کلسترول یا انجام ماموگرافی اشاره کرد. البته توصیه‌های مذکور با همکاری سازمان‌های سلامتی آمریکا ارائه می‌شوند. هم‌اکنون این ابزار جدید روی آزمایش‌هایی تمرکز دارد که با بیماری‌های قلبی و سرطان مرتبط هستند؛ زیرا این دو بیماری مهم‌ترین دلایل مرگ‌ومیر در آمریکا به حساب می‌آیند.
 • رونمایی سامسونگ از طرح گوشی تاشوی صدفی

  ایسنا: شرکت سامسونگ برای اولین بار در حوزه گوشی‌های تاشو از گوشی‌های قدیمی که مانند صدف از وسط به‌صورت عمودی بسته می‌شدند، الهام گرفته است و با طرحی که منتشر کرده گویا قصد دارد گوشی تاشوی بعدی خود را به این شکل بسازد. فناوری صفحه نمایش تاشو سامسونگ فقط به گوشی‌های کتابی شبیه به «گلکسی فولد» محدود نمی‌شود. این شرکت از کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان خود برای پیش‌نمایش یک طرح شامل یک گوشی تاشوی مفهومی که به شکل عمودی تا می‌شود، استفاده کرده است. سامسونگ می‌گوید این مفهوم را تنها به‌عنوان بخشی از کار کلی خود روی دستگاه‌های تاشو تولید کرده است، اما مشخص است که این طرح قابلیت تبدیل به واقعیت را دارد.

بیشتر