آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۷۳۳

 • ادامه حاکمیت اپل بر دل‌های مردم دنیا

  دنیای‌اقتصاد: داشتن یک برند قدرتمند و محبوب می‌تواند به فروش خوب محصولات و خدمات کمک کند. با این حال اما بعضی برندهای خاص، چیزی بیش از اینها را در اختیار دارند؛ آنها آن‌قدر محبوب می‌شوند که کم‌کم به جزئی جدانشدنی و مهم از زندگی میلیون نفر در سراسر دنیا تبدیل خواهند شد. سنجش دقیق ارزش کامل یک برند معتبر فرآیند چندان ساد‌ه‌ای نیست و طبیعتا چیزی فراتر از آشنا بودن لوگو، محصولات و خدمات آن است. درست به همین دلیل هم هست که شرکت‌ها پول، زمان و انرژی زیادی صرف می‌کنند تا جایگاه خودشان را نه تنها به‌عنوان یک شرکت شناخته‌شده، بلکه به‌عنوان شرکتی محبوب و بنابراین سودآور حفظ و تضمین کنند. این مسیری است که اپل در سال‌های اخیر طی کرده و حالا تعجبی ندارد که برای هفتمین سال متوالی توانسته جایگاه ارزشمندترین برند دنیا را به خودش اختصاص بدهد.
 • درک محتوای ویدئویی به کمک هوش مصنوعی

  دنیای‌اقتصاد: در دنیای اینترنت، انواع و اقسام ویدئوها وجود دارد. حجم ویدئوها در دنیای دیجیتال به حدی است که اگر تا آخر عمرتان هم زمان بگذارید، بازهم موفق نخواهید شد که تمام ویدئوهایی را که فقط در یک روز، روی سرویس یوتیوب آپلود می‌شود ببینید.
 • ۵ میلیون دقیقه مکالمه در پیک ترافیک ارتباطات بین ایران و عراق

  مهر: مشاور وزیر ارتباطات گفت: در پیک ترافیک مکالمات ایران و عراق به رقم ۵ میلیون دقیقه مکالمه در شبانه‌روز در حجم مکالمات وارده و صادره رسیدیم. اسماعیل رادکانی درباره ترافیک دیتای مبادله شده در ایام اربعین گفت: ترافیک دیتای مبادله شده در ایام اربعین امسال به نسبت سال گذشته رشد ۱۵۰ درصدی (۵/ ۱برابری) داشته است. وی درباره مشترکان رومر(دارندگان سیم‌کارت ایرانی در عراق) نیز افزود: میزان پیامک‌های ارسالی از ایران به زوار ایرانی داخل عراق نیز رشدی ۱۵۰ درصدی (۵/ ۱ برابری) را نشان می‌دهد. مشاور وزیر ارتباطات در امور تامین و بهبود ارتباطات مناسبت‌های مذهبی، ملی و منطقه‌ای تصریح کرد: تعداد مشترکان رومر دیتا نیز نسبت به اربعین سال گذشته به میزان ۱۴۰ درصدی(۴/ ۱ برابری) افزایش داشته است.
 • کیفیت اینترنت در صدر شکایات مردمی

  ایسنا: طبق گزارش‌های ماهانه در سامانه سپاس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، بیشترین شکایات ثبت‌شده طی سه ماه تابستان سال‌جاری مربوط به اینترنت بوده است. اداره کل حفاظت از حقوق مصرف‌کنندگان معاونت امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری)، گزارش ماهانه سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات مشترکان خدمات ارتباطی (سامانه ۱۹۵) را تا پایان شهریورماه سال‌جاری منتشر کرده است.
 • اصلی‌ترین راه مقابله با چالش‌های جهانی، استفاده از قواعد جهانی است

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر ارتباطات گفت: روزانه بیش از ۵ صفحه جعلی بانکی (فیشینگ) توسط کلاهبرداران ایجاد می‌شود و کاربران دارای سواد دیجیتالی کم، بیشتر در معرض خطر هستند. امیر ناظمی در اینستاگرام نوشت: فیشینگ، سایت‌ها و صفحه‌های اینترنتی جعلی هستند که سعی می‌کنند از طریق فریب کاربران اطلاعات مربوط به نام کاربری، گذرواژه یا اطلاعات کارت بانکی آنها را به‌دست آورند. از این طریق کاربرانی که دارای سواد دیجیتالی کمتری هستند یا از ابزارهای به روز نشده استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر هستند و اطلاعات آنها مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد.
 • اعتراف گوگل به مشکل «فیس آنلاک» در موبایل پیکسل ۴

  مهر: گوگل اعتراف کرده سیستم «فیس آنلاک» موبایل پیکسل ۴ دارای مشکلی است و حتی در صورت بسته بودن چشم فرد قفل دستگاه را باز می‌کند. درهمین راستا محققان امنیتی هشدار داده‌اند. گوگل تایید کرده سیستم Face Unlock موجود در موبایل‌های جدید Pixel۴ دارای یک مشکل است و حتی در صورت بسته بودن چشمان کاربر هویت او را تایید و قفل دستگاه را باز می‌کند. این مشکل در تست‌های اولیه موبایل پیکسل۴ مشخص شد و کارشناسان امنیتی هشدار داده‌اند چنین اختلالی دسترسی غیرمجاز به دستگاه را تسهیل می‌کند. به گفته محققان افراد سودجو ممکن است هنگامی که کاربر خواب است، موبایل را جلوی صورت او نگه دارند و قفل دستگاه را باز کنند. این درحالی است که گوگل اعلام کرده در موبایل مذکور استانداردهای امنیتی رعایت شده است.
 • رشد حقوق سالانه مدیرعامل مایکروسافت به‌دلیل عملکرد موفق

  آی تی ایران: در سال مالی ۲۰۱۹، مجموع حقوق سالانه دریافتی ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت از این شرکت حدود ۹/ ۴۲ میلیون دلار عنوان شد که در مقایسه با سال مالی ۲۰۱۸، افزایش ۶۵ درصدی را نشان می‌دهد. شرکت مایکروسافت در این رابطه عنوان کرد بخش زیادی از این افزایش حقوق به دلیل عملکرد موفق این شرکت تحت هدایت ساتیا نادلا بوده است. وی از سال ۲۰۱۴، سکان هدایت مایکروسافت را در دست گرفت. حقوق سالانه نادلا در این مدت از ۵/ ۱ میلیون دلار به ۲۳/ ۲ میلیون دلار افزایش یافته است. طبق آخرین گزارش‌ها، سرمایه بازار مایکروسافت در پنج سال اخیر و از زمانی که نادلا به این شرکت پیوست، بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار افزایش یافت. در مجموع، حدود ۶/ ۲۹ میلیون دلار سهام به همراه ۸/ ۱۰ میلیون دلار پول نقد به ساتیا نادلا در یک سال اخیر پرداخت شد که در نهایت، سال مالی ۲۰۱۹ چیزی حدود ۹/ ۴۲ میلیون دلار را برای ساتیا نادلا به دنبال داشت. امی‌ هود، مدیر ارشد مالی مایکروسافت نیز در این بازه زمانی، ۳/ ۲۰ میلیون دلار به دست آورد که دریافتی وی نیز نسبت به مدل زمان مشابه سال گذشته رشد ۳۵ درصدی را تجربه کرد. وی بعد از ساتیا نادلا، بیشترین میزان حقوق سالانه را در میان کارمندان مایکروسافت دارد.
 • انجام اولین پیاده روی فضانوردان زن ناسا

  آی‌تی ایران: دو فضانورد زن ناسا، کریستینا اچ کوخ و جسیکا میر برای اولین بار در تاریخ توانستند اولین پیاده روی فضایی خود را انجام دهند. این اولین پروژه‌پیاده‌ روی فضایی آژانس ناساست که تمام اعضای تیم آن متشکل از زنان هستند. این دو فضانورد، برای تعمیر مرکز کنترل قدرت ایستگاه، از ایستگاه بین‌المللی فضایی خارج شدند. این پیاده روی فضایی تاریخی، از مدت‌ها پیش برنامه‌ریزی شده و تاریخ آن مشخص شده بود و قرار بود در این پروژه، فضانورد خانم دیگری به نام Anne McClain نیز حضورداشته باشد اما زمان حضور او در ایستگاه فضایی، ماه ژوئن به پایان رسید. خانم کوخ و میر روز جمعه، بیش از ۵ ساعت خارج از ایستگاه فضایی مشغول انجام وظایف خود بودند و این در حالی بود که ۴ فضانورد دیگر هم‌تیمی آنها که همگی مرد هستند، در داخل ایستگاه فضایی ماندند. خانم‌ها کریستینا کوخ و جسیکا میر، اولین فضانوردان زن که توانستند ماموریت پیاده‌روی فضایی را انجام دهند. هر دو اینها، جزو کلاس فضانوردان سال ۲۰۱۳ هستند. تقریبا نیمی از شرکت‌کنندگان کلاس فضانوردی سال ۲۰۱۳، خانم بودند. کوخ همچنین به زودی قرار است رکورد دیگری را نیز بشکند: ۳۰۰ روز ماموریت، بیشترین زمانی که یک فضانورد زن تاکنون توانسته در یک پروژه فضایی انجام دهد.
 • گوگل مپ امکانات ویز را به این اپلیکیشن افزود

  دنیای‌اقتصاد: امکان گزارش دوربین و تصادف به گوگل مپ اضافه شد. نقشه گوگل (گوگل مپ) هم حالا به امکاناتی شبیه ویز مجهز شده و آن امکان گزارش رخدادهایی مثل تصادف یا ثبت دوربین سرعت همچنین ثبت ترافیک است. کاربران نقشه گوگل در iOS و اندروید حالا به این ویژگی‌ها دسترسی دارند. به این ترتیب کاربران آی‌او‌اس می‌توانند وقوع تصادف، دوربین سرعت‌سنج یا تعمیر جاده را ثبت کنند یا وجود تعمیرات روی جاده، وجود آشغال یا نخاله روی جاده و خیابان را گزارش دهند چیزی که به کاربران بعدی که از آن مسیر می‌گذرند اطلاع داده می‌شود. همچنین روی نقشه گوگل ویژگی‌هایی چون گزارش ترافیک هم اضافه شده که کاربر هنگام گیر کردن در ترافیک می‌تواند با گزارش دادن آن به ثبت داده‌ها در جهت نمایش درست آن کمک کند. این ویژگی‌ها پیش از این در اپلیکیشن ویز – که صاحب آن هم گوگل است – فعال بوده است. ویز طی سال‌های اخیر از نظر مسیریابی از محصول شرکت مادر خود فاصله زیادی گرفته و اساسا برای برنامه‌ریزی سفر ابزار کاربردی‌تری به‌شمار می‌آید به‌خصوص که با تقویم یا رویداد فیس‌بوک ارتباط راحت‌تری برقرار می‌کند. ویز همچنین از نظر اجتماعی شبکه با قابلیت‌تری است و در برخی از کشورها ویژگی کارپولینگ (ویژگی که دو یا چند نفر مسافر را با یک خودرو به یک مقصد می‌رساند) را هم فعال کرده است.به گفته گوگل این ویژگی قرار است این هفته روی تمام گوشی‌های اندرویدی و نسخه آی‌او‌اس عرضه شود.
 • حسگر اثر انگشت گلکسی اس ۱۰ مشکل‌ساز شد

  خبرگزاری مهر: حسگر اثر انگشت موبایل گلکسی اس ۱۰ سامسونگ دارای مشکلاتی جدی است و هر فردی می‌تواند آن را باز کند. در همین راستا سامسونگ تعهد کرده این مشکل را حل کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر