آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۹۰

 • اندروید از آغاز تا امروز

  دنیای اقتصاد: اگرچه از سیستم‌عامل iOS شرکت اپل به‌عنوان برترین پلت‌فرم حال حاضر یاد می‌شود، اما اندروید هم‌اکنون عنوان محبوب‌‎ترین سیستم‌عامل موبایل را یدک می‌کشد و توانسته سهم بسیار زیادی از بازار گوشی‌های هوشمند را از آن خود کند به طوری که حتی اجازه نفس کشیدن را نیز به رقبای خود نمی‌دهد. اولین گوشی مجهز به سیستم‌عامل اندروید در سال ۲۰۰۸ و با گوشی اپراتور تی‌موبایل که توسط HTC ساخته شد، قدم به دنیای ما انسان‌ها گذاشت. شرکت اندروید توسط اندی رابین و در سال ۲۰۰۳ پایه‌گذاری شد. این شرکت در ابتدا هرگز تصمیمی‌ برای ورود به صنعت گوشی‌های هوشمند نداشت و کار خود را با توسعه پلت‌فرمی‌برای دوربین‌های دیجیتال آغاز کرد. طولی نکشید که اندی رابین به این نتیجه رسید که بازار دوربین‌های دیجیتال، چنگی به دل نمی‌زند و تمرکز خود را بر گوشی‌های هوشمند معطوف کرد. گوگل اما در سال ۲۰۰۵، این شرکت را که البته شهرت چندانی نداشت و اولین قدم‌های خود را برمی‌داشت، خریداری کرد. با این اقدام، گوگل رسما ورود خود را به بازار گوشی‌های هوشمند، نه در لباس یک شرکت سخت‌افزاری، بلکه در قامت یک بازیگر حوزه نرم‌افزار اعلام کرد. این شرکت سودای توسعه پلت‌فرم اندروید را در سر می‌پروراند و برای شروع، اچ‌تی‌سی را انتخاب کرد که اولین گوشی مجهز به این سیستم‌عامل یعنی اچ‌تی‌سی دریم را در سال ۲۰۰۸ به بازار عرضه کرد. در ادامه قصد داریم نگاهی به سیر تکامل سیستم‌عامل اندروید، از نسخه مورد استفاده در دریم تا جدیدترین نسخه یعنی اندروید ۱۰ بیندازیم.
 • جایزه ۳۰ هزار دلاری برای کشف باگ در «کرومیوم ادج»

  مهر: مایکروسافت به‌تازگی یک برنامه جدید کشف باگ در مرورگر «کرومیوم ادج» اعلام کرده است. اکنون به‌نظر می‌رسد مایکروسافت حتی قبل از عرضه این مرورگر اهمیت ویژه‌ای به بخش امنیتی آن می‌دهد. برنامه باگ‌یابی مایکروسافت از کارشناسان امنیت سایبری در سراسر جهان دعوت می‌کند تا شکاف‌های امنیتی موجود در این مرورگر را کشف کنند. برای این برنامه جایزه نقدی از هزار تا ۳۰ هزار دلار (با توجه به شدت و تاثیرگذاری باگ کشف شده) در نظر گرفته شده است. این برنامه به‌دنبال شکاف‌هایی است که فقط در «کرومیوم ادج» وجود دارند و مرورگرهای دیگر را دربرنمی‌گیرد. هر گونه گزارش درباره دستکاری بین هزار تا ۶ هزار دلار و کدهای اجرایی از راه دور بین هزار تا ۱۰ هزار دلار جایزه دارد. به هر حال «کرومیوم ادج» نسبت به نسخه اولیه«ادج» سریع‌تر و کارآمدتر است و از طیف وسیعی از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند.
 • توسعه شبکه ملی اطلاعات به بیش از ۳۰ هزار روستا رسید

  ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه توسعه شبکه ملی اطلاعات به بیش از ۳۰ هزار روستا رسیده است، گفت: ۱۷ هزار کسب‌و‌کار خانگی محصولات خود را از طریق شبکه ملی اطلاعات عرضه می‌کنند. محمدجواد آذری‌جهرمی در حاشیه مراسم ارائه دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت‌های روستایی با اشاره به اینکه دولت یازدهم و دوازدهم توسعه زیرساخت‌های روستایی را مدنظر دارد، اظهار کرد:‌ پیش از این دولت، به‌طور متوسط سالی ۹۰۰ روستا به شبکه تلفن همراه متصل می‌شدند، اما در دولت یازدهم و دوازدهم، این آمار به بیش از ۴۹۰۰ روستا در سال رسیده است. در تلفن ثابت نیز همین وضعیت وجود دارد. وی ادامه داد: توسعه شبکه ملی اطلاعات به بیش از ۳۰ هزار روستا از ۴۲ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار رسیده است. قبل از این دولت، این آمار صفر بود. وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: خدمات زیادی در زمینه آب، برق، گاز، ارتباطات و راه به روستاییان رسیده که این خدمات زمینه‌ساز مهاجرت معکوس به روستاها، رونق تولید، تولید ثروت و کاهش فقر و آسیب‌های اجتماعی در روستاها شده است.
 • افزایش کنترل کیفیت واردات تجهیزات ارتباطی

  مهر: رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از تدوین آیین‌نامه جامع برای صدور گواهی تایید نمونه تجهیزات ارتباطی با هدف افزایش کنترل کیفیت در ورود تجهیزات ارتباطی به کشور خبر داد. حسین فلاح‌جوشقانی با بیان اینکه این آیین‌نامه با همفکری کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و با هدف نظارت بر ورود تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات و کنترل کیفیت آنها تدوین می‌شود، ادامه داد: این آیین‌نامه در راستای بازنگری مصوبه ۵۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تدوین می‌شود؛ چراکه واردکنندگان تجهیزات ارتباطی و فناوری اطلاعات به این مصوبه انتقاداتی داشتند که هم‌اکنون در حال رفع این مشکلات هستیم. وی با بیان اینکه روز گذشته جلسه‌ای با اعضای کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، دبیر کل این سازمان و عضو صاحب‌نظر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به‌عنوان صاحب‌نظران این حوزه برگزار کردیم، گفت: در این آیین‌نامه رفع تضاد منافع برای واردکنندگان تجهیزات، مصرف‌کنندگان و آزمایشگاه‌هایی که نسبت به صدور گواهی تایید نمونه این تجهیزات اقدام می‌کنند، در نظر گرفته‌شده تا به یک راهکار مشخص و قابل‌دفاع برسیم. وی افزود: تغییر در فرآیندهای مربوط به صدور گواهی تایید نمونه و ورود تجهیزات حوزه ICT به کشور با هدف تسهیل‌گری و چابک‌سازی، حذف مقررات زائد، به‌روزرسانی ضوابط و سازگار کردن آن با شرایط روز، انجام می‌شود. در این آیین‌نامه بررسی‌های مربوط به رعایت کیفیت تجهیزات و دستگاه‌های واردشده به کشور یا تولیدشده در داخل در حوزه‌های سازگاری الکترومغناطیسی (EMC)، سلامت و ایمنی و تطابق با استانداردها و ضوابط رادیویی دیده شده است که در آزمایشگاه‌هایی که از رگولاتوری اعتبارنامه دریافت کرده‌اند، انجام می‌شود.
 • خط و نشان فرانسه برای شبکه‌های اجتماعی

  مهر: فرانسه اعلام کرده که کماکان امیدوار است مدیران شبکه‌های اجتماعی آمریکایی با امضای یک تعهدنامه کتبی علاقه‌شان را به مقابله با نفرت‌پراکنی از طریق پلت‌فرم‌های خود اثبات کنند. فرانسه در سال‌های اخیر بارها نسبت به استفاده از شبکه‌های اجتماعی آمریکایی مانند فیس‌بوک و اسنپ چت برای نفرت‌پراکنی و ترویج عقاید افراطی و نژادپرستانه هشدار داده و خواستار برخورد جدی مدیران فیس‌بوک، اسنپ چت، توییتر و... به‌منظور حذف چنین محتوایی شده، اما طرف مقابل این موضوع را چندان جدی نگرفته است. فرانسه که میزبانی اجلاس سران گروه جی ۷ را برعهده داشت، امیدوار بود تا روز جمعه تعهدنامه‌ای توسط مدیران شبکه‌های بزرگ اجتماعی آمریکایی در این زمینه امضا شود. این تعهدنامه منشوری برای اینترنت باز، آزاد و ایمن نام دارد. باوجود تلاش‌های انجام شده، انتظارهای فرانسه برآورد و این تعهدنامه امضا نشد. برخی رسانه‌ها تصریح کردند دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا خواستار عدم امضای علنی چنین تعهدنامه‌ای شده است. البته آمریکا به‌طور رسمی این موضوع را تکذیب کرده است. وزیر امور صنعت دیجیتال فرانسه به‌تازگی اعلام کرد که تنها امضای این تعهدنامه به تاخیر افتاده است. در مقابل کاخ سفید می‌گوید دولت آمریکا در مورد این ابتکار عمل موضع خاصی ندارد و شرکت‌های فناوری این کشور را برای امضای چنین تعهدنامه‌ای زیر فشار نخواهد گذاشت.
 • مسدودسازی دامنه‌های اینترنتی محتوای افراطی در استرالیا

  مهر: استرالیا تصمیم دارد برای مقابله با افراط‌گرایی دامنه‌های اینترنتی میزبان محتوای نامناسب و منزجرکننده را مسدود کند. تلاش استرالیا برای مقابله با افراط‌گرایی به‌زودی ممنوعیت‌هایی موقت اما وسیع را شامل می‌شود. «اسکات موریسون» نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد از این پس دامنه‌های اینترنتی که میزبان محتوای افراط‌گرایانه هستند را مسدود می‌کند. دولت این کشور همچنین تصمیم دارد دامنه‌های میزبان محتوای نامناسب و منزجر‌کننده که توسط مجرمان به اشتراک گذاشته می‌شود را مانند قتل و آزار جنسی نیز مسدود کند. کمیسیونر امنیت الکترونیک این کشور با توجه به چارچوبی که در آینده ایجاد می‌شود، محتوای حذفی را مشخص می‌کند. از سوی دیگر یک «مرکز هماهنگی بحران» نیز به‌طور مداوم محتوای افراط‌گرایانه و خشونت‌آمیز در فضای آنلاین را کنترل می‌کند. استرالیا سعی دارد با تصویب قانونی شرکت‌های اینترنتی را وادار به ارتقای امنیت کند.
 • سبقت بلندگوهای هوشمند چینی از گوگل

  مهر: طبق گزارشی جدید موتور جست‌وجوی چینی «بایدو» با پیشی گرفتن از گوگل اکنون دومین فروشنده بزرگ بلندگوهای هوشمند جهان است. بزرگ‌ترین فروشنده بلندگوی هوشمند جهان همچنان آمازون است. طبق گزارش جدید موسسه «کانالیس» موتور جست‌وجوی اینترنتی چینی «بایدو»(Baidu) اکنون با کنار زدن گوگل، دومین فروشنده بزرگ بلندگوهای هوشمند جهان به‌حساب می‌آید. براساس این گزارش «بایدو» با پیشی گرفتن از گوگل اکنون ۳/ ۱۷ درصد از بازار فروش بلندگوهای هوشمند جهان را در اختیار دارد. این شرکت در سه ماهه دوم ۲۰۱۹ میلادی ۵/ ۴ محموله از بلندگوهای هوشمند را بارگیری کرده است. این آمار نشان‌دهنده رشد سالانه ۳۷۰۰ درصدی است. طبق گزارش این شرکت آمازون همچنان بزرگ‌ترین فروشنده بلندگوهای هوشمند جهان است و ۲۵ درصد از سهم این بازار را در اختیار دارد. این شرکت در سه ماهه دوم ۲۰۱۹ میلادی ۶/ ۶ میلیون محموله بلندگوی هوشمند بارگیری کرده است. گوگل نیز به‌عنوان سومین فروشنده بزرگ بلندگوهای هوشمند در جهان در همین بازه زمانی ۳/ ۴ میلیون محموله بارگیری کرده است. بلندگوهای هوشمند «بایدو» بر پلت‌فرم هوش مصنوعی DuerOsمبتنی هستند. عرضه بلندگوی گرانقیمت Raven H این شرکت چندان موفقیت‌آمیز نبود و فروش دستگاه بسیار اندک بود. اما این شرکت اخیرا فروش مدل‌های ارزان‌تر بلندگوهای هوشمند مانند نسخه اولیه بلندگویXiaodu را گسترده‌تر کرد. این بلندگو با قیمت ۱۲ دلار در بازار به فروش می‌رسد. همچنین طبق آمار موجود «بایدو» بزرگ‌ترین فروشنده بلندگوی هوشمند در چین نیز به‌حساب می‌آید. البته باید توجه داشت که «بایدو» و گوگل رقبای مستقیم یکدیگر نیستند. بایدو محصولاتش را در بازار چین می‌فروشد، اما محصولات گوگل در تمام بازارها به غیر از چین عرضه می‌شوند.
 • پیامدهای برنامه جاسوسی اپل از کاربران

  ایسنا: کارشناسان و تحلیلگران بر این باورند که اشتباه مهلک و امنیتی اپل نیز همچون فیس‌بوک موجب شد بالغ‌بر ۴/ ۱ میلیارد کاربر آی‌فون و آی‌پد تصمیم به ترک استفاده و خریداری محصولات این شرکت بگیرند. ماه پیش روزنامه گاردین و بسیاری دیگر از منابع خبری و رسانه‌های بین‌المللی از مشکل امنیتی دستیار صوتی اختصاصی اپل، سیری، خبر داده بودند. براساس این اخبار و گزارش‌های منتشر شده، این دستیار صوتی بدون اجازه کاربران گوشی‌های آی‌فون و تبلت‌های آی‌پد اقدام به شنود مکالمات خصوصی آنها می‌کرد که مصداق کامل نقض و تجاوز به حریم شخصی کاربران در فضای مجازی محسوب می‌شود. آنها بر این باورند که این اشتباه مهلک اپل دلیل مناسبی به ۴/ ۱ میلیارد کاربر آیفون و آیپد داد تا استفاده و خریداری محصولات اپل را ترک کرده و سایر محصولات از برندهای مطرح دنیا را به اپل ترجیح دهند. براساس گزارش فایننشال‌تایمز، سال گذشته بود که فیس‌بوک نیز در یک اشتباه مهلک امنیتی و رسوایی اطلاعاتی که با همکاری کمبریج‌آنالتیکا حجم زیادی از اطلاعات میلیون‌ها کاربرش را افشا کرده بود، موجب حذف حساب کاربری ۳/ ۱ میلیون کاربر شده بود. سیری، دستیار صوتی اختصاصی اپل است که بر روی محصولات این برند همچون آیفون و آی‌پد به‌صورت پیش‌فرض نصب و استفاده است.
 • ابداع فناوری کاهش مصرف باتری در ۵G

  مهر: شبکه‌های نسل پنجم تلفن همراه با هدف ارائه خدمات چندرسانه‌ای راه‌اندازی شده و موجب مصرف بالای باتری گوشی می‌شوند، اما یک فناوری جدید این مشکل را برطرف می‌کند. شرکت مخابراتی کره‌ای کی‌تی با استفاده از یک فناوری نوظهور موسوم به سی‌دی‌آرایکس مصرف باتری گوشی‌های هوشمند را در زمان اتصال به شبکه‌های نسل پنجم به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد. این فناوری گوشی‌های هوشمند را در زمانی که توسط کاربر مورد استفاده نیستند، در وضعیت خواب قرار می‌دهد تا از مصرف باتری برای تبادل داده جلوگیری شود. اپراتور کره‌ای فناوری یادشده را با موفقیت بر روی گوشی‌های گالکسی‌نوت‌۱۰ و گالکسی‌نوت‌۱۰‌پلاس آزمایش کرده و قرار است آن را به گوشی گالکسی‌اس‌۱۰ ۵G نیز که در اوایل سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شود، اضافه کند. بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد استفاده از این فناوری شارژ باتری گوشی‌های یادشده را در حدود ۴ ساعت و ۲۰ دقیقه افزایش می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود در آینده با ارتقای این فناوری میزان حفظ شارژ باتری‌های گوشی‌های متصل شده به شبکه‌های نسل پنجم تا ۶۵ درصد افزایش یابد.
 • آی‌فون۷ در صدر گوشی‌های پرتشعشع

  ایسنا: از آنجایی که تشعشعات و فرکانس‌های رادیویی منتشر شده از سوی گوشی‌های هوشمند همواره از اهمیت بالایی برای شرکت‌های تولیدکننده موبایل، کاربران و سازمان‌های نظارتی برخوردار است، تحقیقات و پژوهش‌هایی که به بررسی میزان آن می‌پردازد نیز همواره مورد توجه قرار می‌گیرد. حالا به‌تازگی گزارش‌های جدیدی در منابع مختلف خبری همچون وب‌سایت macrumors منتشر شده است که نشان می‌دهد میزان تشعشعات و ساطع‌شدن فرکانس‌های رادیویی برخی از گوشی‌های هوشمند آیفون از حد استانداردی که به سازمان‌های نظارتی نظیر FCC اعلام شده است، بالاتر است. گوشی‌های آزمایش شده از برند اپل قدرت نفوذ بیشتری به بافت‌های بدن نسبت به حد استاندارد دارند که در این میان، مدل آی‌فون ۷ بیشترین تخطی و میزان تشعشعات ساطع شده را به نام خود ثبت کرده است. این در حالی است که آی‌فون ۸ و ۸ پلاس عملکرد مناسب و خوبی را از این لحاظ به خود اختصاص داده‌اند و این بدان معناست که میزان تشعشعات و قدرت نفوذ فرکانس‌های رادیویی به بافت‌های بدن در آن از حد استاندارد تجاوز نکرده است.

بیشتر