آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۷۴

 • اسپیکرهای هوشمند؛ جرقه تحول صنعت بازی

  ندا لهردی
  از زمان ظهور موبایل هوشمند، هیچ دستگاه دیجیتال دیگری به اندازه اسپیکر هوشمند به سرعت در میان مردم پذیرفته نشده و رواج پیدا نکرده است. میزان مالکیت اسپیکرهای هوشمند در ایالات‌متحده آمریکا با متوسط نرخ رشد سالانه ۹/ ۴۷ درصد افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که میزان استقبال مردم دنیا از این دستگاه‌ها بسیار جالب‌تر است و به عقیده کارشناسان و تحلیلگران تعداد اسپیکرهای هوشمند مورد استفاده در سراسر جهان تا پایان سال ۲۰۱۹ با رشد ۴/ ۸۲ درصدی به ۹/ ۲۰۷ میلیون دستگاه می‌رسد.
 • بازار فروش تبلت؛ روی سراشیبی سقوط

  ایسنا: استقبال کاربران از خریداری و استفاده از تبلت در سه ماه نخست سال جاری میلادی به شدت کاهش یافته است. اما فروش تبلت در سه ماه پایانی هر سال با رشد قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو شده که به عقیده تحلیلگران، تحت تاثیر تخفیف‌های آخرسال و خریداری هدیه کریسمس بوده است. فروش تبلت در سه ماه چهارم سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به اوج خود رسیده و به مرز ۸۰ میلیون دستگاه نیز نزدیک شده بود که بعد از آن بار دیگر روندی نزولی در پیش گرفته است. سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ با فروش کمتر از ۴۰ میلیون، تفاوت چشمگیری را با فصل قبل از آن یعنی سه ماه آخر ۲۰۱۸ ثبت کرد که نزدیک به ۲۰ میلیون دستگاه آن، به تبلت‌های اندرویدی و عددی کمتر از ۱۰ میلیون دستگاه آن نیز به تبلت‌های آی‌پد توسعه داده شده توسط اپل و مبتنی بر سیستم‌عامل آی‌اواس تعلق دارد.
 • نوع فعالیت کاربران اینترنت در کشور

  معاون وزیر ارتباطات با اشاره نوع فعالیت کاربران ۶ سال به بالای اینترنت در کشور، گفت: کاربر ایرانی بخش عمده‌ای از اطلاعات بهداشت و سلامت خود را از طریق اینترنت کسب می‌کند. امیر ناظمی در توییتر با انتشار جدول جمعیت کاربر اینترنت در ایران بر مبنای نوع فعالیت، نوشت: کاربر ایرانی بخش عمده‌ای از اطلاعات بهداشت و سلامت خود را از طریق اینترنت کسب می‌کند. به همین دلیل سلامت الکترونیک فراتر از پرونده سلامت و نسخه است. رئیس سازمان فناوری اطلاعات به‌عنوان متولی اجرای دولت الکترونیک در کشور گفت: درمان‌محوری گرایش نظام سلامت است که به سلامت الکترونیکی نیز به ارث رسیده است و فرصت بازسازی نظام اداری با دولت الکترونیک نشده است. مطابق داده‌های منتشر شده، بیش از ۷۰درصد فعالیت جمعیت کاربر اینترنت در سایت‌های اجتماعی حضور دارند. بازی و دانلود بازی، عکس، فیلم و موسیقی ۱/ ۵۵ درصد حضور کاربران در اینترنت را تشکیل می‌دهد. ارتباطات ۷/ ۱۹ درصد زمان کاربران در اینترنت را به خود اختصاص می‌دهد. ۲/ ۱۹ درصد ارسال محتوای تولید شده توسط کاربر و ۲/ ۲ درصد مشارکت الکترونیکی از دیگر فعالیت‌های کاربران در اینترنت است. در این آمار، ۷/ ۳۵ درصد کاربران ایرانی برای دریافت اطلاعات در ارتباط با موضوعات سلامت و بهداشت در اینترنت جست‌وجو می‌کنند. ۱/ ۱۹ درصد کاربران درخصوص بانکداری الکترونیکی در اینترنت فعال هستند.
 • رصد خواب با «گوگل فیت»

  مهر: اپلیکیشن گوگل فیت با توجه به اطلاعات جمع آوری شده توسط برنامه‌های دیگر الگوهای خواب کاربر را تعیین و مشخص می‌کند آیا او به خواب بیشتری نیاز دارد یا خیر. اپلیکیشن Google Fit اکنون با توجه به اطلاعاتی که برنامه‌های دیگر به اشتراک می‌گذارند، الگوهای خواب کاربر را رصد می‌کند و با دقت بالاتری تعیین می‌کند کاربر به خواب بیشتر نیاز دارد یا خیر. اگر اپلیکیشن‌های دیگر اطلاعات کاملی از مدت زمان خواب کاربر فراهم نکنند، خود او می‌تواند تاریخچه خوابش را ادیت کند. این اصلاحات به فرد کمک می‌کند برنامه‌های روزانه خود را بهتر انجام دهد. علاوه بر آن کاربران iOS این اپلیکیشن نیز اکنون می‌توانند نقشه برای پیاده روی و دوچرخه سواری خود را در اختیار داشته باشند. این آپدیت‌ها طی هفته آتی عرضه می‌شوند.
 • بالاخره طرفداران ویندوز ۷ کم شدند

  ایسنا: جدیدترین آمار منتشر شده نشان می‌دهد که بعد از بارها هشدار مایکروسافت، سرانجام کاربران ویندوز ۷ تصمیم گرفته‌اند رایانه‌های خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا دهند. با اینکه بارها شرکت مایکروسافت به کاربران ویندوز ۷ برای کوچ و ارتقا به ویندوز ۱۰ هشدار داده بود، گزارش‌ها تا چند ماه اخیر نشان می‌داد تعداد زیادی از کاربران در سراسر جهان توجهی به ارتقای سیستم‌عامل رایانه خود نمی‌کنند و تمایلی برای ارتقا و دریافت به روزرسانی به ویندوز ۱۰ از خود نشان نمی‌دهند. سهم ویندوز ۷ از میان نسخه‌های موجود و قابل استفاده از سیستم‌عامل‌های رایانه به میزان ۶/ ۳ درصد در ژوئیه ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرده که بیشترین میزان کاهش در تاریخ این سیستم‌عامل به شمار می‌رود. در ژوئن ۲۰۱۹، سهم ویندوز۷ بالغ بر ۳۸/ ۳۵ درصد و ویندوز ۱۰ حدود ۷/ ۴۵ درصد بوده و یک ماه بعد یعنی ژوئیه ۲۰۱۹، این ارقام به ترتیب به ۸۳/ ۳۱ و ۸۶/ ۴۸ درصد رسیده است.
 • پرفروش‌ترین برندهای ساعت هوشمند

  ایسنا: سه شرکت اپل، سامسونگ و ایمو موفق شده‌اند در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی عنوان پرفروش‌ترین برندهای ساعت هوشمند را به خود اختصاص دهند. اپل با اختلاف بسیار فاحش و قابل‌ملاحظه‌ای موفق شده است عنوان پرفروش‌ترین برندهای ساعت هوشمند در جهان را به خود اختصاص دهد به گونه‌ای که در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹، ۸/ ۳۵ درصد از سهم بازار ساعت‌های هوشمند را از آن خود کرده درحالی که در فصل نخست سال قبل، سهم آن از بازار ۵/ ۳۵ درصد بود.

بیشتر