آرشیو روزنامه شماره ۴۶۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۶۱۰

 • صدا به مثابه یک تجارت جدید

  ندا لهردی
  تکنولوژی صوتی به سرعت مورد توجه برندهای مختلفی قرار می‌گیرد که به دنبال بهبود تعامل با مشتریان و جلب نظر مشتریان بالقوه و جدید هستند. درست به همین دلیل هم هست که انتظار می‌رود در سال‌های پیش رو، این تکنولوژی‌ها رواج زیادی پیدا کرده و همه‌گیر شوند. در همین راستا بخش تحلیلی و تحقیقاتی شرکت ادوب یعنی Adobe Analytics به تازگی بررسی‌هایی در این زمینه انجام داده است که نشان می‌دهد از میان ۴۰۱ تصمیم‌گیر اقتصادی و تجاری که در این تحقیق شرکت کرده‌اند، ۹۱ درصد گفته‌اند سرمایه‌گذاری‌های کلانی در زمینه تکنولوژی‌های صوتی انجام داده‌اند و ۹۴ درصد آنها هم گفته‌اند که تصمیم دارند در سال آینده میلادی میزان سرمایه‌گذاری خود در این حوزه را افزایش دهند.
 • درآمد بیشتر گوگل از افزایش تبلیغات

  فارس: شرکت گوگل اعلام کرد که قصد دارد با هدف افزایش درآمد خود از محل تبلیغات، تبلیغات خود را به صفحه اصلی جست‌وجوی GOOGLE.COM بیاورد. از این پس تبلیغات گوگل در صفحه اصلی جست‌وجوی GOOGLE.COM نشان داده می‌شود. این اقدام با هدف بالا بردن این شرکت از محل تبلیغات انجام می‌شود. این در حالی است که به دلیل نقض حریم شخصی کاربران با چالش‌های جدی روبه‌رو شده است. طی سال‌های گذشته گوگل با بالا بردن میزان تبلیغات درآمد خود را افزایش داده است.این شرکت پس از خرید شرکت یوتیوب در ویدئوهای آن نیز تبلیغات نشان می‌دهد و همه این مسائل باعث شده درآمد گوگل سال به سال حدود ۲۰درصد افزایش یابد. البته سهامداران این سوال را مطرح می‌کنند که این روند تا کی می‌خواهد ادامه یابد. گوگل قصد دارد براساس کلمه جست‌وجو در صفحه اصلی جست‌وجوی این شرکت ۸ کالا را نیز به کاربران به‌عنوان تبلیغ پیشنهاد دهد.
 • آزمایش موفقیت آمیز سپر دفاعی ایرانی برای خنثی کردن «استاکس‌نت»

  مهر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از موفقیت‌آمیز بودن آزمایش سپر دفاعی (فایروال) برای سیستم‌های اتوماسیون صنعتی که از سوی دانشمندان جوان ایران ساخته شده، خبر داد. محمدجواد آذری جهرمی در پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: از حمله استاکس‌نت حتما شنیدین! خبرخوب اینکه، امروز یک گزارش دریافت کردم. از مدتی قبل با سفارش سازمان فناوری اطلاعات، دانشمندان جوان دانشگاه‌های ایران، یک سپر دفاعی (فایروال) برای سیستم‌های اتوماسیون صنعتی ساخته بودند که عملا خرابکاری صنعتی مثل استاکس‌نت را در شبکه‌های برق و امثال آن خنثی می‌کند. این سپر، موفقیت‌آمیز آزمایش شد. در روز جهانی ارتباطات، از این دستاورد بیشتر خواهیم گفت. وی در ادامه این پست یادآور شد: برای افزایش تاب‌آوری زیرساخت‌های حیاتی، لازم است که این تجهیزات در شبکه‌های مورد نظر نصب شود که طبیعتا این موضوع با هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی، عملیاتی خواهد شد. با تکیه بر جوانان، از تهدیدات فرصت می‌سازیم.
 • تجهیز دوربین‌های شهری مسکو به فناوری تشخیص چهره

  ایسنا: مقامات مسکو قصد دارند برای شناسایی مجرمان، نوعی فناوری تشخیص چهره با قابلیت ارزیابی رفتار انسان‌ها را به کار گیرند. مقامات شهر مسکو تصمیم دارند دوربین‌های سراسر این شهر را به برنامه‌های تشخیص چهره مجهز کنند. مقامات مسکو در سال جاری اعلام کردند که این شهر نیز به جمع شهرهایی خواهد پیوست که برنامه‌های تشخیص چهره مبتنی بر هوش مصنوعی در آنها اجرا می‌شوند. در حال حاضر بیش از ۱۶۰ هزار دوربین، ساکنان این شهر را در خیابان‌ها و اتوبان‌ها مورد بررسی قرار می‌دهند و این، فرصتی برای شرکت‌های هوش مصنوعی روسیه شده تا با یکدیگر به رقابت بپردازند. این اقدام مقامات مسکو، پیشرفت افراد فعال در حوزه هوش مصنوعی و اعتماد دولت به این فناوری را نشان می‌دهد. هدف مقامات مسکو این است که سیستم تشخیص چهره را ابتدا برای پیشگیری از وقوع جرم و مقابله با آن به کار گیرند. در این برنامه جدید، ویدئوهای همه دوربین‌های متصل به اینترنت مورد بررسی قرار می‌گیرند و چهره افراد شناسایی و در مجموعه داده‌ها ذخیره می‌شوند. سپس تصویر شخص مورد نظر، از پایگاه داده جدا و در سیستم بارگذاری می‌شود تا سابقه او مورد بررسی قرار گیرد. این برنامه نشان می‌دهد که تصویر شخص مورد نظر، چه زمانی و با کدام دوربین‌ها ثبت شده است. همچنین امکان بررسی زمان و مکان آخرین حضور شخص با کمک تحلیل فیلم دوربین‌ها وجود دارد.
 • شناسایی اپلیکیشن‌های بی‌استفاده با پلی‌استور

  آی‎تی ایران: برخی کاربران به تازگی نوتیفیکیشن‌هایی را از پلی‌استور گوگل دریافت کرده‌اند که به آنها درباره خلاص شدن از شر برخی اپلیکیشن‌‌های بی‌استفاده گوشزد می‌کند.
 • مایکروسافت مجبور به وصله کردن ویندوزهای از رده خارج شد

  مهر: اگر چه مایکروسافت سال‌هاست دیگر از ویندوز ایکس پی پشتیبانی نمی‌کند، اما خطرات روزافزون بدافزار واناکرای این شرکت را مجبور به پشتیبانی مجدد از ویندوزهای قدیمی کرده است. این شرکت به تازگی وصله‌های نرم‌افزاری به روزرسان خود را برای برطرف کردن یک آسیب‌پذیری در بخش Remote Desktop Services ویندوز عرضه کرده است. این باگ به بدافزار واناکرای امکان می‌دهد تا بدون مشکلی از رایانه‌ای به رایانه دیگر منتقل شده و اطلاعات حساس را به سرقت ببرد. مشکل یادشده در ویندوزهای ۷، سرور ۲۰۰۸ آر ۲ و حتی ویندوزهای قدیمی‌تر نیز وجود دارد. اگرچه مایکروسافت از ویندوزهای XP و سرور ۲۰۰۳ خود پشتیبانی نمی‌کند، اما از طراحی وصله نرم‌افزاری برای آنها در آینده نزدیک خبر داده تا از افزایش آلودگی رایانه‌های شخصی جلوگیری کند. این شرکت مدعی است که موارد جدیدی از آلودگی به این بدافزار را مشاهده نکرده و تنها برای پیشگیری وصله‌های به روزرسان را عرضه کرده است.
 • تعهد شرکت‌های فناوری در برابر محتوای خشونت آمیز اینترنت

  مهر: طرح «کریستی چرچ» در اجلاسی با حضور رهبران ۹ کشور و نمایندگان شرکت‌های فناوری امضا شد. در این سند قانونی شرکت‌های فناوری از جمله فیس‌بوک، توییتر و گوگل به اقدامات خاص متعهد شدند. به تازگی اجلاسی با حضور نخست‌وزیر نیوزیلند، رئیس‌جمهور فرانسه، رهبران کشورهای اروپایی و البته نمایندگان شرکت‌های بزرگ فناوری در پاریس برگزار و طرح «ندای کریستی چرچ» امضا شد. در این اجلاس کشورهای انگلیس، فرانسه، نیوزیلند، کانادا، ایرلند، سنگال، اندونزی، اردن و اتحادیه اروپا شرکت کردند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر