آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۵۹۸

 • حفظ حریم خصوصی؛ اولویت جدید فیس‌بوک

  دنیای اقتصاد: رویداد کنفرانس برنامه‌نویسان فیس‌بوک که هفته گذشته برگزار شد، یک نکته مهم داشت و آن اینکه معلوم شد بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی جهان به دنبال تمرکز بیشتر روی حفظ حریم خصوصی است؛ همان چیزی که حداقل تا الان از آن ندیده‌ایم. زاکربرگ در کنفرانس F۸ توضیح داد که روی شش موضوع تمرکز کرده است؛ تعاملات خصوصی (‌کاربران)، رمزنگاری، ایمنی، قابلیت همکاری، کاهش ماندگاری و امن‌سازی اطلاعات ذخیره شده. با تاکیدات زاکربرگ و با پایان یافتن کنفرانس همه متوجه شدند که رمزنگاری سرتاسری (End To End Encription) به پلت‌فرم مسنجر فیس‌بوک و اینستاگرام خواهد آمد؛ درست مانند آنچه در واتس‌اپ شاهد آن هستیم. با این حال اما مهم‌ترین چیزی که در این رویداد بر آن تاکید شد، این بود که به‌زودی کاربران قادر خواهند بود از هر سه پلت‌فرم فیس‌بوک، اینستاگرام و واتس‌اپ به هم پیام بدهند. این به نوعی آغازی برای پروژه اتصال سه محصول به هم است. با این حال کنفرانس فیس‌بوک در سن‌خوزه کالیفرنیا فقط مختص حریم خصوصی نبود. در ادامه به آنچه در این کنفرانس ارائه شد می‌پردازیم:
 • شانس چین در رقابت جهانی شبکه ۵G

  ایسنا: بر اساس تازه‌ترین تحقیقات و گزارش‌های منتشرشده، بالغ بر ۳۴ درصد از پتنت‌های جدید مربوط به شبکه اینترنت ۵G در چین به ثبت می‌رسد. از آنجاکه اخبار نسل جدید اینترنت ۵G در گوشه و کنار جهان منتشر شده و کاربران بسیاری نیز در انتظار اجرای آن هستند، کشورهای زیادی با همکاری بزرگ‌ترین اپراتورهای اینترنت و غول‌های تکنولوژی در جهان درصدد برقراری این نسل جدید از اینترنت‌ هستند.
 • تعطیلی خدمات ابری مایکروسافت در آیووای آمریکا

  همکاران سیستم: مدیران مایکروسافت معمولا در صحبت‌های خود به تعداد مناطق تحت پوشش خدمات پردازش ابری Azure اشاره می‌کنند. برای مدت‌های طولانی این سرویس در ۵۴ نقطه از جهان در اختیار کاربران سازمانی قرار می‌گرفت والبته مایکروسافت برای برخی مناطق دیگر برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده بود. مایکروسافت هم اکنون ادعا کرده به احتمال قوی تعداد مناطق تحت پوشش خدمات پردازش ابری Azure را گسترش می‌دهد و بر این اساس احتمال می‌رود در کنفرانس توسعه دهندگان Build که در سیاتل برگزار می‌شود، این مناطق جدید معرفی شوند. شرکت مایکروسافت در تاریخ ۳۰ آوریل مطلبی را روی وبلاگ رسمی خود منتشر کرد و در آن توضیح داد در تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۲۰ خدمات خود را برای سازمان‌های دولتی در ایالت آیووا متوقف می‌کند. این شرکت همچنین به کاربران خود توصیه کرد پیش از متوقف شدن خدمات ابری در این منطقه، سرویس‌های خود را به یک فضای ابری دیگر انتقال دهند.
 • روسیه از اینترنت جهانی خارج می‌شود

  مهر: ولادیمیـر پوتیـن لایحـه «حاکمیت اینترنت» را تصویب کرد. به موجب این قانون تهیه‌کنندگان خدمات اینترنت نباید به سرورهای خارجی متصل باشند. ولادیمیر پوتین لایحه «حاکمیت اینترنت» را امضا کرد. طبق قانون جدید تهیه‌کنندگان خدمات اینترنت در روسیه نباید به سرورهای خارجی متصل باشند. علاوه بر آن باید یک سیستم DNS ملی توسعه یابد تا در صورت قطعی اینترنت جهانی، روسیه بتواند از خدمات آنلاین استفاده کند.
 • کاهش ۱۷ درصدی فروش آی‌فون در فصل اول ۲۰۱۹

  آی‎تی ایران: اپل درآمدهای سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد و برای نخستین بار طی دو سال گذشته در دو فصل پیاپی درآمدهای این شرکت کاهش نشان می‌دهد. سود اپل در سه ماه نخست سال جاری با ۱۶ درصد کاهش به ۵۶/ ۱۱ میلیارد دلار رسید. درآمد این شرکت هم با ۵ درصد کاهش به ۵۸ میلیارد دلار رسید. دلیل اصلی کاهش درآمد اپل طبیعتا کاهش فروش آی‌فون مهم‌ترین محصول این شرکت است.
 • یازدهمین پرتاب موفقیت‌آمیز موشک «نیو‌شپرد»

  ایسنا: یازدهمین پرتاب موشک نیو شپرد شرکت خصوصی آمریکایی فعال در زمینه هوافضا بلواوریجین با موفقیت انجام شد. شرکت بلو اوریجین جف بزوس موفقیت دیگری را در کارنامه خود ثبت کرد. موشک نیو شپرد روز پنج‌شنبه ساعت ۹:۳۰ به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت ۶ عصر به وقت ایران) از مرکز پرتاب West Texas به سمت فضا پرتاب شد. حداکثر ارتفاع طی شده در این تست جدید موشک نیو شپرد ۳۴۶ هزار فوت (۱۰۵.۴۶۰۸ کیلومتری) سطح زمین بود. این موشک در یازدهمین پرتاب خود با موفقیت به فضا رفت و بازگشت. تقویت‌کننده و کپسول موشک مذکور با موفقیت بر زمین فرود آمدند. طی این ماموریت موشک مذکور حامل ۳۸ بار مفید تحقیقاتی ریزگرانشی و تعدادی پروژه‌ از پروژه Teacher in Space Project ناسا بود. علاوه بر این، به گفته آژانس فضایی، این موشک همچنین حامل ۹ بار مفید پشتیبانی شده از ناسا نیز بود.
 • راهکارهای یک تاکسی اینترنتی برای افزایش امنیت مسافران

  گروه بنگاه‌ها: رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا در بازدید از شرکت تپ‌سی، بر حمایت پلیس از طرح‌ها و برنامه‌هایی که به منظور افزایش امنیت کاربران این شرکت انجام می‌شود، تاکید کرد. به گزارش روابط‌عمومی تپ‌سی، سرهنگ رضادوست در این بازدید با اشاره به راهکار تپ‌سی برای قرار دادن امکان «تماس اضطراری با واحد امنیت» یا گزینه SOS در نرم‌افزار این شرکت، آن را راهکاری موثر در ایجاد حس امنیت بیشتر مسافران و رانندگان عنوان کرد و گفت: استفاده از فناوری منجر به افزایش امنیت و شفافیت بیشتر می‌شود و می‌توان با کمک دانش روز، ناامنی و بروز اتفاقات ناخوشایند برای مردم را به حداقل رساند.

بیشتر