آرشیو روزنامه شماره ۴۴۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۴۹۱

 • تکنولوژی، موتور رشد اقتصادی اروپا

  ندا لهردی
  دنیای اقتصاد: صنعت تکنولوژی و رشد سریع آن در سال‌های اخیر آنقدر اهمیت دارد که توجه کشورهای مختلف سراسر دنیا را به خودش جلب کند. با اینکه بسیاری آمریکا را به خاطر سیلیکون‌ولی، مهد تکنولوژی دنیا می‌دانند، اما تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق کشورهای اروپایی نشان می‌دهد که کشورهای این منطقه هم عزم‌شان برای بهره‌گیری بیشتر از این صنعت پرسود و درآمدزا، کاملا جدی است.
 • بازار سخت‌افزار منتظر اتفاقات مثبت

  دنیای‌اقتصاد: بازار سخت افزار در هفته‌های اخیر با توجه به کاهش قیمت دلار همچنان روی نرخ قیمت ماه‌های پیش قرار دارد و انتظار عمومی برای کاهش قیمت اجناس محقق نشده است. همچنین با توجه به فرا رسیدن ماه پایانی سال میلادی و از سوی دیگر کم رنگ شدن ورود اجناس به کشور به نسبت گذشته که البته در ۶ ماه گذشته در کمترین حد خود بوده است، موجب شده تا این بازار در یک خواب زمستانی فرو برود. بنابراین انتظار کاهش قیمت در این بازار با وجود موانع سخت واردات و مشکلات ارزی کماکان سخت و غیر ممکن است. در ادامه آخرین قیمت برخی محصولات کامپیوتری آمده است.
 • پیشنهاد اختصاص بودجه ۳۰۰میلیارد تومانی به پیام‌رسان‌های بومی

  مهر: معاون امور فضای مجازی دادستانی کل کشور با بیان اینکه فیلترینگ تلگرام موفقیت‌آمیز بود، گفت: نباید یکباره از پیام‌رسان داخلی که عمر یکساله دارد انتظار بالایی داشته باشیم. جواد جاویدنیا اظهار کرد: اجرای فیلترینگ تلگرام و میزان موفقیت آن را می‌توان از منظرهای مختلف بررسی کرد، از یک نظر فیلترینگ موفقیت‌آمیز بود زیرا شبکه‌های پیام‌رسان داخلی به معایب خود پی برده و آنها را اصلاح کردند. وی افزود: در همان برهه‌ای که تلگرام فیلتر شد، حجم عظیمی از مردم وارد شبکه‌های اجتماعی داخلی شدند و این امر باعث شد پیام‌رسان‌های داخلی با اشکالات خود آشنا شوند زیرا اساس این گونه فعالیت‌ها و فضای مجازی این است که تا زمانی که فضای مجازی زیر بار مخاطب نرود بسیاری از نواقص آن مشخص نمی‌شود، باید زیر بار برود تا نواقص آن برطرف و به یک سطح از پایداری برسد.
 • نقشه راه «بیگ دیتا» تهیه شد

  مهر: رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات از تهیه نقشه راه بیگ دیتا خبر داد و گفت: بعداز اعمال آخرین اصلاحات و به‌روزرسانی، این طرح به زودی برای تصویب به وزارت ارتباطات ارائه می‌شود. محمد شهرام معین با اشاره به اهمیت کلان‌داده‌ها در کشور از تجهیز آزمایشگاه کلان‌داده‌ها و تدوین پیش‌نویس لایحه حکمرانی داده‌ها و کلان‌داده‌ها خبر داد و گفت: کلان‌داده‌ها (بیگ دیتا یا داده‌های عظیم)، داده‌هایی با حجم بالا هستند که با ابزارهای پردازش داده‌های سنتی قابل پردازش نباشند و سه ویژگی حجم، سرعت و تنوع را دارند.
 • دستگاه رصد خواب

  مهر: اپل پس از خرید اپلیکیشن‌ها و شرکت سازنده حسگر Beddit از نخستین دستگاه ردیابی خواب رونمایی کرده است. حسگر Beddit جدید با قیمت ۱۴۹ دلار عرضه می‌شود و دارای یک پد با ضخامت ۲ میلی‌متر است که زیر تشک قرار می‌گیرد و خواب کاربر را رصد می‌کند. این دستگاه الگوهای خواب کاربر را رصد می‌کند و حتی می‌تواند بهترین زمان برای رختخواب رفتن و بیدار شدن را به آنها بگوید.
 • سهل‌انگاری اریکسون، عامل آفلاین شدن میلیون‌ها گوشی

  مهر: شرکت اریکسون تایید کرده نقص فنی یکی از نرم افزارهایش موجب اختلال در شبکه این اپراتور تلفن همراه و برخی اپراتورهای همکار و وابسته و آفلاین شدن میلیون‌ها گوشی هوشمند در انگلیس و ژاپن شده است.
 • کاهش درآمد اپراتورها از پیامک و تماس تلفنی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نخستین روز از هفته دیجیتال بر نقش و اهمیت اقتصاد و تحول دیجیتال تاکید کرد و از سازمان‌ها خواست تا شرایط خود را برای تحول دیجیتال منطبق و آماده کنند.
 • تبدیل ۸۷۵ هزار کارت بانکی به کارت سوخت

  مهر: معاون وزیر ارتباطات از مراجعه آنلاین حدود ۷ میلیون نفر برای دریافت کارت سوخت خودرو خبر داد و گفت: کارت بانکی ۸۷۵ هزار نفر از این مراجعه‌کنندگان به کارت سوخت متصل شد. امیر ناظمی گفت: از شروع اجرای طرح ثبت نام و صدور کارت سوخت، از ۵ تا ۱۵ آذرماه جاری، حدود ۷ میلیون نفر برای دریافت کارت سوخت و تبدیل کارت بانکی به آن به سامانه‌های غیرحضوری اجرای این طرح مراجعه کردند.
 • خدمات رایانش ابری در دست چهار شرکت

  همکاران سیستم: پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد در سال‌های آینده، رشد سریع بازار رایانش ابری باعث می‌شود فضا برای سودآوری شرکت‌های فعال در این حوزه کاملا مهیا باشد، ولی نکته اینجاست که سهم عمده این بازار نصیب چهار شرکت برتر این صنعت می‌شود و دیگران، سهم چندانی به دست نمی‌آورند. بررسی‌های شرکت گلدمن ساکس نشان می‌دهد که در حال حاضر بازار ابر زیر سلطه چهار شرکت برتر و سلطه‌جو شامل آمازون، مایکروسافت، علی‌بابا و گوگل قرار دارد و احتمالا در آینده نیز این روند ادامه خواهد داشت. سال گذشته این شرکت‌های چهارگانه حدود ۵۶ درصد بازار ابر را در دست داشتند و طبق پیش‌بینی‌های گلدمن ساکس، این رقم در سال آینده با رشدی خیره‌کننده، به ۸۴ درصد خواهد رسید. فقط سه شرکت آمریکایی حاضر در این فهرست، ۷۷ درصد کل بازار مزبور را در کنترل خود خواهند گرفت. این می‌تواند خبری بد برای آی‌بی‌ام، اوراکل و دیگر شرکت‌هایی باشد که قصد دارند با ورود به این بازار، سهمی از سودهای کلان آن به دست آورند.
 • موانع نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی

  ایسنا: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به وجود ابزارهای قدرتی اشاره کرد که مانع از تدوین دستورالعمل فعالیت تاکسی‌های اینترنتی می‌شود. محسن پورسیدآقایی در مورد تدوین آیین‌نامه‌ای برای تاکسی‌های اینترنتی گفت: آیین‌نامه‌ای برای همه تاکسی‌های اینترنتی تدوین شده که بر اساس آن در مورد نحوه اخذ مجوز،‌ چگونگی نظارت و ضوابط فعالیت آنها دستورالعمل‌هایی مشخص شده است. وی تصریح کرد: متأسفانه ابزارهای فشار و قدرتی وجود دارد که جلوی نظارت شهرداری بر شرکت‌های تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرد. پورسیدآقایی با بیان اینکه تدوین این آیین نامه ۲ بار در دستور کار شورای‌عالی ترافیک قرار گرفته اما از دستور خارج شده گفت: اما کماکان ما به دنبال وضع قوانین نظارت بر آنها هستیم تا شهرداری بتواند کار قانونی خود را در حوزه نظارت بر خودرو و رانندگان درون شهری به زودی اجرایی کند. اگر این آیین‌نامه در شورای عالی ترافیک کشور تصویب شود برای همه تاکسی‌های اینترنتی لازم الاجرا خواهد بود.
 • ۹/ ۳ میلیارد نفر از جمعیت جهان آنلاین هستند

  مهر: گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد در حال حاضر ۹/ ۳میلیارد نفر در سراسر جهان آنلاین هستند و تا پایان ۲۰۱۸ میلادی ۲/ ۵۱ درصد جمعیت جهان از «ورلد واید وب» استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد اینترنت به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش است. در حقیقت هم‌اکنون ۹/ ۳ میلیارد نفر در سراسر جهان آنلاین هستند. این به آن معناست که برای نخستین بار نیمی از جمعیت جهان به اینترنت متصل هستند. آژانس فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملل(ITU) در گزارشی اعلام کرده تا پایان ۲۰۱۸ میلادی ۲/ ۵۱ درصد جمعیت جهان از world wide web استفاده می‌کنند. هولین ژو مدیر ITU در بیانیه‌ای گفت: تا پایان ۲۰۱۸ میلادی میزان استفاده از اینترنت از نقطه عطف ۵۰/ ۵۰ می‌گذرد. البته هنوز عده زیادی از مردم جهان منتظر دستیابی به مزایای اقتصاد دیجیتال هستند.
 • «کروم ۷۱» با قابلیت تشخیص آگهی‌های مخرب منتشر شد

  همکاران سیستم: شرکت گوگل نسخه جدید مرورگر اینترنتی خود را با نام «کروم ۷۱» منتشر کرد و توضیح داد در این ویرایش جدید بر تقویت وضعیت امنیتی کروم تاکید شده است.
 • برنامه‌های ویژه اتحادیه اروپایی برای توسعه هوش مصنوعی

  خبرآنلاین: مقامات اروپایی معتقدند همان‌طور که برق روی زندگی انسان‌ها اثرگذار شد، هوش مصنوعی نیز در عصر حاضر چنین کاری را می‌کند. ترموستات هوشمند خانگی تا ۲۵ درصد در مصرف انرژی اثرگذار می‌شود، همان‌طور که در خیابان با استفاده از اپلیکیشن موبایل می‌توان کوتاه‌ترین مسیر را پیدا کرد تا بسیاری از هزینه‌ها کاهش یابند.
 • روبات‌های جراح عمل سزارین را انجام می‌دهند

  مهر: طبق گزارشی جدید پیش‌بینی می‌شود در آینده روبات‌های جراح پیچیده‌تر شوند و بتوانند با نظارت پزشکان از راه دور فعالیت کنند و حتی عمل سزارین را انجام دهند. طبق گزارش کمیسیون «Future of Surgery» در انگلیس روبات‌ها به زودی می‌توانند عمل سزارین و برداشتن بخش‌های سرطانی پوست را انجام دهند.این کمیسیون سال ۲۰۱۷ و از سوی کالج رویال جراحان انگلیس تشکیل شده است.
 • بهبود عملکرد تراشه‌های رایانه‌ای با کمک ترانزیستورهای سه‌بعدی

  ایسنا: مهندسان دانشگاه «ام‌آی‌تی» نوعی ترانزیستور سه‌بعدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند عملکرد تراشه‌های رایانه‌ای را بهبود بخشد.
 • کوالکام تراشه Snapdragon ۸cx را برای لپ‌تاپ‌های ویندوزی معرفی کرد

  فارنت: کوالکام به تازگی در کنار تراشه اسنپ‌دراگون ۸۵۵ که با مودم ۵G یکپارچه شده، از یک پردازنده قدرتمند تحت عنوان Snapdragon ۸cx نیز برای لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های هیبریدی ویندوزی رونمایی کرد که می‌تواند توان پردازشی و عمر شارژ باتری این دسته از محصولات را به طرز چشمگیری افزایش دهد.
 • سالروز شروع استفاده عمومی از سامانه جی‌پی‌اس

  ایسنا: آنچه امروز «سامانه موقعیت‌یاب جهانی» نامیده می‌شود و در لایه لایه زندگی ما حضور دارد و تقریبا عموم مردم از آن برای تعیین مسیر استفاده می‌کنند در ابتدا برای ارتش آمریکا و هدایت نظامیان این کشور طراحی شد اما با گذر زمان در اختیار عموم مردم قرار گرفت و رسما در ۸ دسامبر ۱۹۹۳ ازسوی وزارت دفاع اعلام شد.
 • ۲۷ آذر آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره کودک آنلاین

  گروه بنگا‌ه‌ها: دبیر جشنواره کودک آنلاین با اشاره به استقبال خوب ایده‌پردازان و فیلمسازان از این جشنواره، آخرین مهلت ثبت‌نام را ۲۷ آذرماه اعلام کرد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سید جمال هادیان دبیر جشنواره کودک آنلاین در جلسه شورای سیاست‌گذاری این جشنواره گفت: دبیرخانه جشنواره کودک آنلاین خارج از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همراهی همراه اول آغاز به کار کرده است. علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی نیزدر این جلسه با اشاره به وظیفه بنیاد فارابی گفت: وظیفه ما حمایت از تولید محتوا در حوزه سینمای کودک و نوجوان است و هر سال در اصفهان جشنواره‌ای در این خصوص برگزار می‌شود. مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: برگزاری این جشنواره زمینه آموزش به والدین را فراهم می‌کند و موجب تقویت دیدگاه‌های انتقادی کودک در فضای مجازی می‌شود به‌طوری که کودکان هرموضوع مطرح شده‌ای را در فضای مجازی باور نمی‌کنند. تابش با اشاره به فعالیت همراه اول بابت مشارکت در جشنواره کودک آنلاین تصریح کرد: در حال حاضر اپراتورها در کشور بر سر خام‌فروشی اینترنت با هم رقابت می‌کنند و در چنین شرایطی همراه اول در حال تلاش برای تولید محتوا و عرضه محتوای بومی است.
 • آپدیت میت ۲۰ پرو با بهبود دوربین

  فارنت: هوآوی میت ۲۰ پرو ماه پیش یک آپدیت کامل را دریافت کرد. اما به‌نظر می‌رسد که این برند چینی قصد ندارد تنها با یک آپدیت سال میلادی را به اتمام برساند. آپدیت جدید میت ۲۰ پرو به تازگی منتشر شده است. این شرکت همین یک ماه پیش یک آپدیت را برای این گوشی هوشمند معرفی کرد. اما حالا شاهد یک آپدیت دیگر هم هستیم که یک‌سری از امکانات و مشکلات گوشی قبلی را برطرف کرده است. این آپدیت با شماره ۹.۰.۰.۱۴۲ منتشر شده است و دقیقا ۵۲۳ مگابایت حجم آن است. اگر آپدیت خود را چک کنید مطمئنا با این نسخه روبه‌رو خواهید شد و بهتر است که با وای‌فای خود متصل شوید و آن را دانلود کنید. همان‌طور که گفتیم میزان تغییرات کم نیست و باید شاهد بهبودهای خوبی باشید.
 • دوربین ۴۸ مگاپیکسلی روی گوشی جدید شیائومی

  خبرآنلاین: لین بین پرزیدنت کمپانی شیائومی با انتشار عکسی روی سایت ویبو از نصب دوربین ۴۸ مگاپیکسلی روی جدیدترین گوشی هوشمند خود خبر داد. هوآوی با نووآ ۴، لنوو با گوشی تاشو و حالا شیائومی با گوشی ۴۸ مگاپیکسلی دنیای موبایل را تکان می‌دهند. آنچه در عکس زیر مشاهده می‌کنید قرارگرفتن دوربین در گوشه سمت چپ موبایل Mi Mix ۳ است که دکمه ولوم به خوبی نمایان است. گوشی مشکی مجهز به فلش دوآل بوده و کلمه ۴۸ MP دیده می‌شود. گوشی مذکور قرار است ماه آینده عرضه شود. گفتنی است دوربین آیفون‌های جدید ۱۲ و دوربین میت ۲۰ هوآوی نیز ۴۰ مگاپیکسل تعریف شده، ولی این گوشی برای اولین‌بار است که لنز ۴۸ مگاپیکسلی را در خود جای می‌دهد. گوشی می‌میکس۳ اولین گوشی مجهز به اتصالات ۵ جی است که با پردازنده اسنپ دراگون ۸۵۵ راهی بازار می‌شود و ۱۰ گیگ رم دارد. چند وقت قبل مسابقه مگاپیکسل میان سازندگان درگرفت اما تعداد پیکسل نتوانست جذابیت تصویری برای کاربران ایجاد کند و حالا شیائومی دوباره از این ایده بهره برده است.
 • قطع همکاری مخابراتی ژاپن با هوآوی

  ایسنا: دولت ژاپن نیز اعلام کرده قصد دارد همکاری‌های مخابراتی و ارتباطی خود را با شرکت چینی هوآوی قطع کند. به نظر می‌رسد که تلاش آمریکا برای تخریب شرکت چینی هوآوی و جلوگیری از عقد قرارداد این شرکت با سایر اپراتورهای مخابراتی کشورهای دیگر موفق شده است. ماه گذشته بود که سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای خطاب به جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا نوشتند که به منظور جلوگیری از به خطر افتادن امنیت ملی کشورش، همکاری با شرکت چینی هوآوی برای توسعه شبکه اینترنت ۵G را قطع کند اما حالا به نظر می‌رسد که ایالات متحده درصدد است تا از سایر شرکای تجاری و اقتصادی خود نظیر آلمان، ایتالیا و ژاپن نیز درخواست کند که به قطع همکاری با این شرکت چینی اقدام کنند.
 • دروغگویی اپراتورهای آمریکایی در مورد میزان پوشش تلفن همراه

  فارس: رئیس کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا تصریح کرده که یک یا چند اپراتور تلفن همراه در این کشور در مورد میزان پوشش شبکه‌های مخابراتی سیار خود دروغ گفته‌اند. آجیت پای تصریح کرده که کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا در حال تحقیق در این زمینه است تا جزئیات این تخلف مشخص شود. این کمیسیون افزوده که تا زمان پایان تحقیقات در این زمینه پرداخت بودجه کمکی به شرکت‌های مخابراتی برای تکمیل شبکه‌های مخابراتی پرسرعت آنها در نواحی روستایی نیز متوقف می‌شود. براساس برنامه‌ریزی کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا طی یک دهه آینده بیش از ۵/ ۴ میلیارد دلار بودجه در اختیار اپراتورهای تلفن همراه آمریکا قرار می‌گیرد تا آنها پوشش خود را در نواحی روستایی تکمیل کنند. با توجه به هزینه‌های بالای ارائه این خدمات اپراتورهای آمریکایی به تنهایی حاضر به تکمیل پوشش تلفن همراه در نقاط یادشده نیستند. یافته‌های جدید کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا در مورد این تخلف ناشی از انجام ۲۰ میلیون تست سرعت شبکه در ۳۷ ایالت آمریکاست. ظاهرا علت دروغگویی اپراتورهای آمریکایی جلوگیری از دستیابی شرکت‌های رقیب به هزینه‌های مالی کمکی و گسترش دامنه شبکه شان در مناطق روستایی بوده است. احتمال می‌رود جریمه‌های سنگینی در انتظار اپراتورهای مخابراتی متخلف باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر