آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۴۳۷

 • اروپا؛ ابرقدرت بعدی هوش مصنوعی؟

  ندا لهردی
  آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به ترشرویی و عبوس بودن معروف است. اما در مصاحبه‌ای که اخیرا یک نشریه جدید حوزه تکنولوژی با او انجام داده است، نشان داده که نه تنها به تکنولوژی‌های جدید و مخصوصا هوش مصنوعی علاقه‌مند است، بلکه این موضوع به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اخیر او تبدیل شده است. این مصاحبه همچنین از این جهت اهمیت دارد که مرکل درباره ژئوپلیتیک این تکنولوژی هم صحبت کرده است؛ موضوعی که می‌تواند هوش مصنوعی را به عرصه جدید رقابت قدرت‌های جهانی تبدیل کند.
 • غول تاکسی اینترنتی چین وارد ژاپن شد

  دنیای اقتصاد: هرچند شرکت تاکسی اینترنتی چینی که بسیاری آن را اوبر چین می‌نامند در خانه دچار مشکلاتی است اما در خارج از کشور این شرکت در جست و جوی بازارهای تازه است. از جمله در ژاپن که این شرکت حالا فعالیتش را آغاز کرده است. بزرگ‌ترین شرکت تاکسی اینترنتی چین حالا کار خود را از شهر اوزاکای ژاپن شروع کرده، شهری که ۹ میلیون نفر جمعیت دارد. شرکت چینی فعالیت خود را به اطراف این شهر و حتی به فرودگاه بین‌المللی Kansai هم امتداد داده است.
 • نوگت؛ محبوب‌ترین نسخه اندروید

  ایسنا: گوگل به‌تازگی آماری را منتشر کرده که نشان‌دهنده میزان استقبال کاربران از نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید است. با توجه به آنکه سیستم‌عامل اندروید محبوب‌ترین سیستم‌عامل موبایل در جهان محسوب می‌شود، حالا به‌تازگی آمارها نشان می‌دهد که نسخه اندروید ۰/ ۸ موسوم به اندروید اوریو شاهد یک رشد ۲ درصدی در ماه سپتامبر سال جاری میلادی بوده است.
 • بررسی مشکلات یادگیری کودکان با کمک هوش مصنوعی

  ایسنا: پژوهشگران انگلیسی برای بررسی مشکلات یادگیری کودکان، نوعی روش یادگیری ماشینی ارائه داده‌اند. دانشمندان با استفاده از روش یادگیری ماشینی و بررسی داده‌های به دست آمده از صدها کودک که در مدرسه با مشکل یادگیری مواجه بودند، موفق شدند دشواری‌هایی را در یادگیری آنها شناسایی کنند که با تشخیص‌های پیشین تفاوت داشت. پژوهشگران «شورای تحقیقات پزشکی انگلستان»(MRC) و واحد علوم مغزی دانشگاه کمبریج باور دارند این دشواری، نیاز کودکان را به دریافت ارزیابی‌های مفصل در مورد مهارت‌های شناختی و شناسایی بهترین نوع حمایت، تشدید می‌کند. آنها در پژوهش جدید خود، ۵۵۰ کودک را که در مدرسه با مشکل یادگیری مواجه بودند، با روش یادگیری ماشینی مورد بررسی قرار دادند.
 • دیتاباکس جدید Azure مایکروسافت برای انتقال داده‌های حجیم

  دنیای اقتصاد: شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری، برای ذخیره‌سازی اطلاعات کاربران، روش‌های مختلفی را ارائه کرده‌اند. یکی از جدیدترین دستاوردها در این زمینه، تولید دستگاه‌های مختلف برای انتقال داده‌ها و بعد آپلود روی فضای ابری است. به‌عنوان مثال، شرکت AWS، دستگاه Snowball را دارد و مایکروسافت هم، دیتا باکس Azure را معرفی کرده است.
 • همکاری ژاپن و آمریکا برای اکتشاف در ماه

  مهر: یک استارت‌آپ ژاپنی با اسپیس ایکس قراردادی امضا کرده تا تجهیزات روباتیک را برای اکتشاف به ماه بفرستد. اسپیس ایکس قراردادی با یک استارت‌آپ ژاپنی امضا کرده تا همراه موشک فالکون۹ چند روبات را به ماه ارسال کند. استارت‌آپ Ispace تصمیم دارد در ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی تجهیزاتی را برای اکتشاف ماه همراه موشک اسپیس ایکس به فضا بفرستد. نخستین ماموریت شامل ارسال یک لندر (فضاپیمایی که روی سطح سیاره فرود می‌آید) به مدار ماه است. در ماموریت دوم لندر روی سطح ماه فرود می‌آید و با کمک دو کاوشگر اطلاعات جمع آوری می‌کند. تاکشی هاکامادا مدیر ارشد اجرایی این استارت‌آپ می‌گوید: ماهم در رویای اسپیکس ایکس سهیم هستیم تا انسان بتواند در فضا زندگی کند. استارت‌آپ مذکور با ۶۵ کارمند در ژاپن، لوکزامبورگ و آمریکا دفاتری دارد.
 • استخراج مخفیانه ارزهای دیجیتال در سایت‌های دولتی

  مهر: به دنبال شیوع معضل جدید استخراج مخفیانه ارزهای دیجیتال در سایت‌های دولتی و استفاده از پردازنده کامپیوتر بازدیدکنندگان، وزیر ارتباطات از ارائه گزارش به پلیس فتا برای پیگیری این تخلف خبر داد. موضوع استخراج مخفیانه ارز دیجیتال از سایت‌های اینترنتی طی چندماه گذشته در کشور شیوع یافته است. روش‌های مختلفی برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد و با توجه به سودآوری بسیار بالای آنها، فرآیند ماینینگ (استخراج) از جذابیت خاصی برای ماینرها برخوردار است که در این روش، از پردازنده کاربر به محض ورود به سایت موردنظر، برای استخراج ارز رمز استفاده می‌شود.
 • صدور پروانه اپراتورهای ماهواره‌ای خصوصی مخابراتی تا یک ماه آینده

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان فضایی با اشاره صدور پروانه اپراتورهای ماهواره‌ای خصوصی مخابراتی تا یک ماه آینده گفت: در توسعه فناوری فضایی در رده ۹ کشور اول دنیا هستیم و گام بعدی توسعه و تثبیت صنعت فضایی در کشور است. مرتضی براری با اشاره به عضویت سازمان فضایی ایران در فروم اینترنت اشیا گفت: تا سال ۲۰۲۵، ۱۱ میلیارد دلار سهم بازار اینترنت اشیا در جهان است و تلاش داریم تا با سرمایه‌گذاری در این حوزه سهم حداکثری در اقتصاد اینترنت اشیا به‌دست آوریم. وی با اشاره به سه ماهواره آماده پرتاب تصریح کرد: ماهواره‌های دوستی دانشگاه شریف و پیام امیرکبیر ماهواره‌های سنجشی هستند که در حال آماده‌سازی برای هماهنگی پرتاب هستند و ماهواره ناهید ۱ که در فاصله ۲۵۰ کیلومتری از زمین در مدار قرار می‌گیرد آماده پرتاب است. رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه از سال‌های گذشته تاکنون در حال گذر از ماهواره‌های تحقیقاتی به عملیاتی هستیم، گفت: یکی از برنامه‌های سازمان در حوزه ماهواره‌های سنجشی این است که ماهواره‌های با دقت یک متر در فضا داشته باشیم.
 • کالیفرنیا پیشگام در امنیت دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیا

  ایسنا: کالیفرنیا نخستین ایالت آمریکاست که قانون امنیت سایبری دستگاه‌های هوشمند را به تصویب رسانده و به زودی آن را اجرایی خواهد کرد. جری براون - فرماندار ایالت کالیفرنیای آمریکا - به تازگی لایحه قانون تامین امنیت سایبری برای تمامی گجت‌های هوشمند را به امضا رسانده است تا کالیفرنیا نخستین ایالت در آمریکا باشد که از تصویب و اجرای چنین قانونی برخوردار می‌شود. این لایحه در سال گذشته معرفی شد و در ماه اوت گذشته به تصویب مجلس سنای ایالتی رسید.
 • درگیری داخلی آمریکایی‌ها بر سر قوانین بی طرفی اینترنت

  مهر: کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا سال گذشته از لغو قوانینی خبر داد که شرکت‌های اینترنتی را از کنترل بیشتر آنچه کاربران اینترنت می‌بینند و می‌شنوند برحذر می‌داشت. در شرایطی که قانون مذکور در سراسر آمریکا در حال اجراست و به اعتراضات مردمی دامن زده، برخی ایالات کشور فدرال آمریکا در تلاش برای سر باز زدن از اجرای آن هستند که یکی از این ایالات، ایالت کالیفرنیاست. مقامات محلی در ایالت کالیفرنیا به‌عنوان اولین ایالت معترض، به تازگی قانون جدیدی را تصویب کرده‌اند که مجددا جلوی کنترل وبگردی‌های کاربران اینترنت را از سوی شرکت‌های فناوری گرفته و آنها را محدود می‌کند. از همین رو دولت ترامپ تصمیم گرفته به همین علت ایالت مذکور را مورد پیگرد قضایی قرار دهد.
 • برنامه‌های مخترع وب برای حل مشکل حریم شخصی کاربران

  مهر: مخترع وب این روزها به شدت نگران نقض حریم شخصی کاربران اینترنت توسط شرکت‌هایی مانند گوگل، فیس بوک و مایکروسافت است. وی که نقش مهمی در تسهیل ارتباطات جهانی بازی کرده، حالا از اینکه شاهد دسترسی غیرمجاز غول‌های فناوری به انبوه اطلاعات کاربران است، احساس ناراحتی می‌کند.
 • حملات هکری شبکه بانکی برزیل را فلج کرد

  مهر: طی دو ماه اخیر، دی ان اس بیش از صدهزار روتر در برزیل به علت حمله هکری تغییر کرده تا کاربران خدمات بانکداری الکترونیک به سمت سایت‌های کلاهبردار هدایت شوند. نکته جالب این است که تغییر مسیر کاربران اینترنت تنها در زمانی صورت می‌گیرد که آنها تلاش می‌کنند به سایت‌های بانک‌های برزیلی مهاجرت کنند تا از خدمات الکترونیکی استفاده کنند.
 • احیای کارخانه ساخت دوربین زنیت

  خبرگزاری مهر: دو شرکت بزرگ Leica آلمان و Rostec روسیه قصد دارند شرکت تولید دوربین عکاسی Zenit معروف را که در زمان شوروی سابق بسیار مطرح بود احیا کنند. این شرکت در زمان شوروی سابق از پیشگامان تولید دوربین عکاسی در جهان نخستین محصول این همکاری مشترک تولید دوربین عکاسی فول‌فریم بدون آینه Zenit M است که قرار است در تعداد ۵۰۰ واحد به بازارهای اروپایی در ماه دسامبر عرضه شود.
 • فاش شدن‌مشخصات ساعت هوآوی واچ GT

  فارنت: پس از درز اسناد ثبت شده از ساعت هوشمند جدید هوآوی در FCC، امروز برخی منابع نزدیک به این شرکت چینی برخی از ویژگی‌های آن را منتشر کردند. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وبلاگ WiseBuy، هوآوی از همان ابتدا بر حفظ طراحی ساعت‌های هوشمند خود اصرار داشته است، از این‌رو احتمالا باید منتظر طراحی دایره‌ای باشیم.
 • حضور رایتل در نوزدهمین نمایشگاه ایران تلکام

  گروه بنگاه‌ها: رایتل با ارائه آخرین فناوری‌های نوین ارتباطی و معرفی سرویس‌های جدید، میزبان بازدید‌کنندگان نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران تلکام است. به گزارش روابط عمومی رایتل، این اپراتور به‌عنوان همراه هوشمند مشترکان تلفن همراه کشور، با شعار «هوشمندانه زندگی کن»، در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع‌رسانی (ایران تلکام ۲۰۱۸)، به معرفی آخرین خدمات، دستاوردها و راهکارهای نوین ارتباطی خود می‌پردازد.
 • تشخیص سلامت آب با گوشی هوشمند

  ایسنا: گروهی از پژوهشگران دانشگاه «هیوستون» آمریکا سیستم جدیدی برای گوشی‌های هوشمند طراحی کرده‌اند که می‌توان میزان سلامت آب را با آن تشخیص داد. برنامه جدیدی از دانشگاه «هیوستون» (Houston) می‌تواند راه‌حلی کم‌هزینه برای ساکنان مناطقی باشد که به آب سالم دسترسی ندارند و مایل به شناسایی اینکه آیا آب آشامیدنی آنها حاوی سطوح خطرناک سرب است یا خیر، هستند. به گفته تیم توسعه‌دهنده، همه چیزی که این سیستم لازم دارد، یک گوشی هوشمند و یک لنز کم هزینه ساخته شده با یک چاپگر جوهر افشان است و می‌تواند سلامتی افراد را تامین کند.
 • محصولات جدید نوکیا

  جی اس ام: نوکیا قصد دارد در ماه اکتبر از دو میان رده تازه Nokia ۷.۱ و Nokia ۷.۱ Plus رونمایی کند. Nokia ۷.۱ روز گذشته در آژانس رگولاتوری چینی TENAA دیده شد و برخی مشخصات آن هم مورد تایید قرار گرفت. Nokia ۷.۱ ممکن است در بازار چین تحت عنوان Nokia X۷ معرفی شود اما انتظار می‌رود که Nokia ۷.۱ Plus با مشخصات و طراحی سطح بالاتری به بازارهای جهانی راه یابد.
 • موبایل جدید شیائومی در تایلند

  آی‌تی ‌ایران: شرکت چینی شیائومی از طریق صفحه فیس‌بوک خود اقدام به معرفی گوشی جدید Redmi Note ۶ Pro کرده است. این گوشی ۴ دوربین، ۲ دوربین ۱۲MP+۵MP در عقب و ۲ دوربین ۲۰MP+۲MP در جلو دارد که به نوبه خود قابلیت منحصربه‌فردی محسوب می‌شود.
 • افشای IP آدرس کاربران تلگرام

  مهر: یک محقق امنیتی کشف کرده نسخه‌های قدیمی تر دسکتاپ پیام رسان تلگرام هنگام برقراری تماس صوتی، اطلاعات مربوط به نشانی پروتکل اینترنت کاربران را فاش می‌کرده است. تلگرام همیشه ادعا می‌کند حریم خصوصی کاربران را حفظ کرده است. اما به نظر می‌رسد این پیام رسان بدون اشکال نیست. «دیراج میشرا» محقق امنیتی کشف کرده نسخه‌های قبلی اپلیکیشن دسکتاپ تلگرام حین برقراری تماس صوتی IP آدرس‌های عمومی و خصوصی (نشانی پروتکل اینترنت) را فاش کرده است. کاربران موبایل می‌توانند تماس‌های همتا به همتا را خاموش کنند و اطلاعات خود را ایمن نگه دارند. اما هنگام استفاده از این فناوری در دسکتاپ رایانه هیچ راهی برای حفظ اطلاعات خصوصی کاربران وجود نداشته است. این شکاف امنیتی کاربر را در برابر خطر حمله امنیتی یا فاش کردن مکان او قرار می‌دهد. میشرا برای کشف این حفره امنیتی ۲هزار یورو جایزه دریافت کرد.
 • تبلیغات در واتس‌اپ

  ایسنا: به‌نظر می‌رسد که اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ قصد دارد از این پس تبلیغات را وارد پلت‌فرم iOS خود کند. جدیدترین گزارش‌های منتشره حاکی است که بالاخره واتس‌اپ تسلیم خواسته‌های مالی و درآمدزایی شرکت مادر خود یعنی فیس‌بوک شده و می‌خواهد پای تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی را در ابتدا به پلت‌فرم iOS باز کند. چند روز پیش بود که اعترافات برایان اکتون، به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران واتس اپ درباره علل ترک و خروج از فیس‌بوک و مخالفت‌هایی که در این زمینه با آن داشته است، منتشر شد.
 • گوشی جدید لنوو با دوربین چهارگانه

  فارنت: مدت زمان زیادی از ارائه پی۲۰ پرو هوآوی به‌عنوان اولین گوشی مجهز به سه دوربین اصلی نمی‌گذرد، با این حال به نظر می‌رسد سایر شرکت‌های سخت‌افزاری نیز قصد ارائه محصولاتی با ویژگی مشابه دارند. به‌عنوان مثال لنوو مشغول توسعه گوشی هوشمندی است که در قاب پشتی آن چهار دوربین تعبیه شده است. بر کسی پوشیده نیست که هرچند افزایش تعداد دوربین تضمین‌کننده ارتقای سطح کیفیت تصاویر ثبت شده نیست، با این حال شرکت‌های سخت‌افزاری برای تبلیغات هم شده به این سمت گام برمی‌دارند. مدیرعامل لنوو، Chang Cheng نیز روز شنبه گذشته تصویری از گوشی جدید این شرکت منتشر کرد که شامل دوربین چهارگانه با چینش مربعی شکل است. نکته قابل‌توجه آنکه مشابه این تصویر و دوربین چهارگانه را پیش‌تر در تصاویر رندر شده منسوب به گوشی میت۲۰ هوآوی نیز دیده‌ایم با این تفاوت که در گوشی هوآوی در واقع سه دوربین در این مربع قرار دارند. البته لنوو تنها شرکتی نیست که برای معرفی چنین محصولی برنامه‌ریزی کرده، چراکه سامسونگ هم در نظر دارد گوشی گلکسی A۹ اس را با ۴ دوربین اصلی در تاریخ ۱۹ مهر معرفی کند.
 • ظرفیت باتری و رم در ‌آی‌فون‌های جدید

  دنیای‌اقتصاد: همان‌طور که در جریان هستید اپل به تازگی از پرچمداران جدید خود رونمایی کرده است. ‌آی‌فون‌هایی که با نام ۱۰ اس، ۱۰ اس مکس و ۱۰ آر از آنها رونمایی شد. این موبایل‌های جدید فرق چندانی با همان ‌آی‌فون ۱۰ ندارند و به رسم همیشه کمی بهبود سخت‌افزاری را تجربه می‌کنند، اما نکته‌ای که درباره همه ‌آی‌فون‌ها مهم است، شاید این باشد که اپل هرگز حرفی از ظرفیت باتری‌های موبایل خود نمی‌زند! این موضوع خیلی عجیب است زیرا همه تولید‌کنندگان موبایل در روز رونمایی درباره این موضوع صحبت می‌کنند و گفتن میلی‌آمپر باتری مانند مگاپیکسل دوربین یک آمار مرسوم است.

بیشتر