آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۴۳۱

 • مروری بر محصولات تازه آمازون

  دنیای اقتصاد: شرکت آمازون در مراسم مخصوصی از محصولات جدیدش پرده برداشت. محصولاتی که برخی از آنها با دستیار صوتی معروف الکسا کار می‌کنند و تجهیزات جذاب خانه هوشمند که علاقه‌مندان آن را متحیر کرده است. اما آنچه که در این مراسم بیش از هرچیزی قابل‌توجه بود، توانایی آمازون در برگزاری رخداد به همراه حجم بالایی از هیجان و جذابیت بود. در این مراسم ۹۰ دقیقه‌ای که با معرفی ۱۵محصول جدید همراه شد، آمازون توانست حضار و بینندگان را به‌شکل قابل توجهی مجذوب و شگفت‌زده کند. نقطه عطف هیجان این مراسم هم به معرفی مایکروویو این شرکت برمی‌گردد که با استقبال شدید حضار روبه‌رو شد.
 • واردات سرور بدون ما‌به‌التفاوت ارز

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های واردکننده سرور براساس دستور العملی که از سوی دولت صادر شده از پرداخت ما‌به‌التفاوت قیمت ارز در گمرکات معاف شدند. رئیس انجمن واردکنندگان تجهیزات کامپیوتری با اعلام این خبر گفت: براساس تشخیص دولت تنها سرور به‌عنوان کالای اساسی در حوزه تجهیزات کالاهای کامپیوتری شناخته شده و از پرداخت ما‌به‌التفاوت ارز توسط تجار مستثنی شده است.
 • تعرفه‌های موبایل بیشتر از این گران نمی‌شود

  خبرگزاری فارس: معاون رگولاتوری در پیگیری از مبنای قانونی افزایش تعرفه بسته‌های اینترنت همراه و افزایش نرخ مکالمه موبایل گفت: اپراتورها هنوز از حد مجاز تعرفه خارج نشده‌اند اما تعرفه‌های فعلی تقریبا در سقف است و نمی‌تواند بیشتر گران‌ شود.
 • اسکن میادین جنگی توسط هوش مصنوعی

  ایسنا: انگلیسی‌ها موفق به ایجاد یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی برای اسکن میدان‌های جنگ شدند. ارتش بریتانیا هوش مصنوعی که میدان‌های جنگ را برای شناسایی و نظارت بر تحرک دشمن اسکن می‌کند، مورد آزمایش قرار داده است. این فناوری که «SAPIENT» نام دارد می‌تواند خطراتی را که ممکن است برای سربازان در یک میدان جنگ وجود داشته باشد شناسایی کند. وزارت دفاع انگلستان گفت: این فناوری سبب می‌شود تا سربازان برای شناسایی تحرک دشمن دیگر به تلویزیون‌های مدار بسته نیازی نداشته باشند. همچنین با استفاده از این فناوری میزان خطاهای انسانی نیز کاهش می‌یابد. این سیستم در کنار سایر فناوری‌های نظامی، از جمله لباس‌های روباتیک اسکلتی، دید در شب و سیستم‌های نظارتی در یک میدان جنگ شهری در مونترال مورد آزمایش قرار گرفت.
 • بررسی افزایش تعرفه پهنای باند در رگولاتوری

  دنیای اقتصاد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سرمایه‌گذاری ۴۰۵ میلیارد تومانی برای توسعه زیرساخت‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان طی یک سال گذشته، گفت: از دیروز بازگشت ۲۲میلیارد پول کلاهبرداری شده از مردم در حوزه خدمات ارزش‌افزوده آغاز شده است.
 • اما و اگرهای تعیین تعرفه اینترنت

  ایسنا: تعرفه‌ها در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات از سوی اعضای کمیسیونی به نام تنظیم مقررات ارتباطات تعیین و تصویب می‌شوند. تعرفه‌گذاری در حوزه ICT از طریق کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات انجام می‌گیرد و تعرفه‌های تعیین‌ شده در چارچوب مصوبه‌های کمیسیون از سوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به ذی‌نفعان ابلاغ می‌شود. مجموعه مصوبات این کمیسیون از ابتدا تاکنون در آدرس www.cra.ir برای عموم قابل دسترسی است. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال ۱۳۸۲ و با استناد به ماده هفت قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از تجمیع معاونت امور مخابراتی این وزارتخانه و اداره‌کل ارتباطات رادیویی تاسیس شد. هدف از ایجاد این سازمان ایفای اختیارات حاکمیتی، نظارتی و اجرایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعریف شده است تا به‌عنوان نهاد نظارتی زمینه رقابتی شدن بازار ارائه خدمات مخابراتی و بالا رفتن کیفیت خدمات ارتباطی را فراهم کند.
 • عدم تحقق وعده‌های علی‌بابا به علت جنگ تجاری چین و آمریکا

  ایسنا: شرکت علی‌بابا که پیش‌تر وعده اشتغال‌زایی و توسعه فعالیت در ایالات‌متحده را داده بود، حالا اعلام کرده است که تحت‌تاثیر شرایط جدید و جنگ تجاری میان چین و آمریکا، دیگر وعده‌های قبلی قابل‌اجرا نخواهند بود.
 • ۲۲ هزار نفر قربانی کلاهبرداری سایبری در انگلیس

  مهر: کلاهبرداران سایبری در انگلیس با ارسال پیامک یا ایمیل به کاربران و ادعای اختلالی در رایانه یا ارتباط اینترنتی‌شان بیش از ۲۱ میلیون پوند از ۲۲ هزار نفر کلاهبرداری کرده‌اند. کلاهبرداران در انگلیس با ارائه خدمات مربوط به حل مشکلات تقلبی رایانه بیش از ۲۱ میلیون پوند از ۲۲ هزار نفر کلاهبرداری کرده‌اند. Action Fraud، سازمان گزارش‌دهی جرایم سایبری در انگلیس این گزارش را منتشر کرده است. در همین راستا این سازمان برنامه‌ای برای آموزش مردم درباره «کلاهبرداری خدمات نرم‌افزار رایانه‌ای» ارائه می‌کند.
 • گوگل دستکاری نتایج جست‌وجوی کاربران را تکذیب کرد

  ایسنا: مدیرعامل گوگل گزارش‌های مبنی بر تلاش این شرکت در دستکاری نتایج جست‌وجوی کاربران را تکذیب کرده است. اخیرا گزارش‌های زیادی در فضای مجازی منتشر شده بود که نشان می‌داد موتور جست‌وجوی گوگل بسیاری از نتایج جست‌وجوی کاربران را سانسور کرده یا محتوای آنها را دستکاری می‌کرده است. وال‌استریت‌ژورنال چندی پیش گزارش داد که کارکنان و کارشناسان فعال در شرکت گوگل بر سر تغییر و دستکاری نتایج جست‌وجوی کاربران به مباحثه و گفت‌وگو پرداخته‌اند ولی هنوز گوگل ایده‌های مطرح‌شده را اعمال نکرده است. ساندار پیچار - مدیرعامل گوگل - به‌تازگی خاطرنشان کرده است که این ادعای مبنی بر تلاش این شرکت برای دستکاری در نتایج جست‌وجوی کاربران در موتور جست‌وجوی گوگل کالا نادرست و کذب است و نمی‌تواند صحت داشته باشد. وی در ادامه سخنانش تاکید کرده است که این گزارش‌ها تحت‌تاثیر مسائل سیاسی و جوسازی‌های نامرتبط علیه شرکت‌های تکنولوژی نظیر گوگل منتشر شده است. این در حالی است که گوگل هنوز در این‌باره اظهارنظر رسمی نکرده است.
 • تبدیل اشیا به روبات‌ با پوست روباتیک

  ایسنا: پژوهشگران دانشگاه ییل به کمک محققان ناسا موفق به ابداع نوعی پوست روباتیک شده‌اند که با پیچیدن به دور اشیا می‌تواند به آنها جان ببخشد و در نهایت برای اهداف فضایی ساخته شده است. پیشرفت در پوشش‌های روباتیک الهام گرفته از پوست طی چند سال گذشته افزایش یافته است. مانند ساختارهای مارپیچی الهام گرفته از مار که به روبات‌ها اجازه می‌دهد تا روی سطوح مختلف بخزند. به نظر می‌رسد محققان به جای روبات‌های مستقل، بیشتر به دنبال ساخت دستگاه‌های روباتیک افزودنی هستند.
 • روشی برای دیدن اشیای خارج از دید

  ایسنا: پژوهشگران آمریکایی با استفاده از انعکاس امواج نور روش جدیدی ابداع کرده‌اند که امکان مشاهده اشیای خارج از میدان دید را ایجاد می‌کند. پژوهشگران سعی دارند با استفاده از چندین حسگر، امکان دیدن اشیای خارج از میدان دید را فراهم کنند.پژوهشگران «دانشگاه فلوریدای مرکزی» (UCF) با سرمایه‌گذاری ارتش آمریکا، روشی برای دیدن اطراف ابداع کرده‌اند که در آن چگونگی انتشار امواج نوری از یک منبع پس از انعکاس از روی اشیا یا دیوار محاسبه می‌شود.
 • کنترل جت‌های جنگی با نگاه و اشاره خلبان

  ایسنا: شرکت «BAE Systems» به دنبال ساخت یک کابین خلبانی پوشیدنی برای جت‌های جنگی است که فرآیند پرواز را آسان‌تر می‌کند. شرکت «BAE Systems» که در حوزه تجهیزات هواپیمایی فعالیت می‌کند، به دنبال این است که کابین جت‌های جنگی را با جایگزینی سیستم‌های واقعیت مجازی به جای ابزارها و کنترلگرهای متعارف به مکان راحت‌تری تبدیل کند.
 • فرچه‌های دستشویی هم هوشمند شدند

  مهر: شرکت لومی، فرچه دستشویی هوشمندی تولید کرده که خود را به‌طور خودکار ضدعفونی می‌کند و قادر به پاکسازی محیط اطراف از تمامی آلودگی‌ها با استفاده از اشعه ماوراء بنفش است.
 • جمع‌آوری زباله با کمک سگ روباتیک

  ایسنا: یک شرکت سوئیسی، سگ روباتیکی ابداع کرده است که می‌تواند از عهده انجام دادن وظایف بسیاری از جمله جمع‌آوری زباله‌ها برآید. پس از روبات‌های «رول‌اور» و «اسپات‌مینی»، اکنون «آزمایشگاه سیستم‌های روباتیک» (RSL) در سوئیس، سگ روباتیک جدیدی ابداع کرده است. این سگ روباتیک موسوم به «آلما» (ALMA) که حرکات شمرده‌ای دارد، شبیه به «اسپات‌مینی» (SpotMini)، سگ روباتیک شرکت «بوستون داینامیکز» (Boston Dynamics) است و عملکرد آن، با کمک یک بازوی مکانیکی صورت می‌گیرد که قادر به انجام دادن کارهای گوناگون است.
 • تصاویر نسل جدید پیکسل‌بوک گوگل

  فارنت: شرکت گوگل در نظر دارد از گوشی‌های جدید سری پیکسل در اواسط مهرماه در مراسمی در شهر نیویورک رونمایی کند. البته در این مراسم محصولات دیگری از جمله نسل جدید پیکسل‌بوک هم معرفی خواهند شد که به تازگی تصاویر رندر شده آن منتشر شده است.
 • برگزاری نمایشگاه ایران تله‌کام در تهران

  گروه بنگاه‌ها: بزرگ‌ترین گردهمایی مخابراتی کشور به مدت چهار روز از ۱۱ مهر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.
 • نگرانی اپل از افزایش فروش iPhone Xr

  جی اس ام: اپل چندی پیش از سه گانه آی‌فون‌های ۲۰۱۸ خود پرده برداشت. روند عرضه دو مدل پرچمدار و گران‌تر این آی‌فون‌ها آغاز شده است اما اپل قصد دارد عرضه iPhone Xr ارزان‌قیمت را از آبان آغاز کند. اپل سال گذشته دو مدل iPhone ۸ و iPhone ۸ Plus خود را در ماه سپتامبر معرفی و روانه بازار کرد اما iPhone X که به همراه آنها معرفی شده بود از ماه نوامبر عرضه شد. این غول تکنولوژی سال گذشته اعلام کرد که مشکل تاخیر در تولید و عرضه iPhone X به خاطر پنل‌های OLED آن پیش آمده بود. برنامه عرضه آی‌فون‌های ۲۰۱۸ حالا کاملا برعکس شده و قرار است ابتدا دو مدل مجهز به پنل نمایش OLED روانه بازار شوند. سال گذشته گوشی iPhone X به‌عنوان اولین گوشی هوشمند اپل که به پنل نمایش OLED مجهز می‌شود عرضه شد و مشکلات تولیدش هم احتمالا به همین خاطر پیش آمدند. از طرف دیگر امسال اپل تصمیم گرفته است ابتدا iPhone Xs و iPhone Xs Max را عرضه کند و مدل iPhone Xr را که ارزان‌ترین آی‌فون ۲۰۱۸ است و از پنل LCD بهره می‌برد از تاریخ ۲۶ اکتبر (۴ آبان) در دسترس کاربران قرار دهد.
 • اندروید ۱۰ ساله شد

  مهر: ۱۰ سال قبل سیستم عامل اندروید برای نخستین بار در یک موبایل رونمایی شد. ۱۰ سال از زمانی که گوگل از G۱، نخستین موبایل اندروید رونمایی کرد، می‌گذرد. از آن زمان تاکنون اندروید از یک سیستم عامل پر از مشکلات و باگ به محبوب‌ترین پلت‌فرم رایانشی در جهان تبدیل شده است.
 • عرضه گلکسی اس‌۱۰ در سه نسخه

  فارنت: هرچند سری گلکسی اس ۹ با تجربه کمترین تغییرات نسبت به نسل قبلی راهی بازار شد، اما به نظر می‌رسد این رویه برای گلکسی اس‌۱۰ رخ نخواهد داد و باید منتظر تغییرات بنیادی و اساسی در این محصول باشیم. با این حال به‌تازگی برخی منابع نزدیک به سامسونگ گزارش داده‌اند که پرچمدار بعدی شرکت کره‌ای در سه نسخه متفاوت راهی بازار خواهد شد. بر این اساس سه نسخه متفاوت گلکسی اس‌۱۰ با کد داخلی SM-G۹۷۰F، SM-G۹۷۳F و SM-G۹۷۵F شناخته می‌شوند. دو مدل اول دارای پنلی ۸/ ۵ اینچی مسطح و خمیده هستند و مدل G۹۷۵F از یک نمایشگر ۴۴/ ۶ اینچی لبه خمیده بهره خواهد برد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر