آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۴۱۷

 • دیجیتال؛ مسیر نجات اپراتورها

  مترجم: حسین سبزیان
  هنگامی که پروژه نقشه‌برداری و تعیین توالی کل ژنوم انسان (معروف به پروژه ژنوم انسانی) در سال ۱۹۹۰ آغاز شد بعد از هفت سال فقط و فقط یک درصد آن کامل شده بود. این وضعیت باعث شد تا منتقدان پروژه این نکته را القا کنند که این پروژه برای کامل شدن ۷۰۰ سال زمان خواهد برد. با این وجود پروژه ژنوم انسانی در سال ۲۰۰۳ تکمیل شد. هنگام آغاز این پروژه، نقشه‌برداری ژنوم فردی تقریبا یک‌میلیارد دلار هزینه داشت حال آنکه این کار امروزه با کمتر از ۱۰۰۰ دلار قابل انجام است.
 • آغاز رجیستری تبلت‌های سیم‌کارت‌خور

  مهر: معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اجرای طرح رجیستری برای تبلت‌های سیم کارت خور خبر داد و گفت: تمامی تبلت‌های وارداتی سیم کارت خور باید قبل از استفاده در شبکه مخابراتی کشور فعال‌سازی شوند. حسین فلاح جوشقانی با بیان اینکه اجرای طرح رجیستری تبلت‌های سیم کارت خور از نظر فنی در شبکه ارتباطی کشور انجام شده است، اظهار کرد: هم اکنون هر کالای سیم کارت خور وارداتی، مشمول طرح رجیستری است. وی گفت: خریداران کالاهای سیم کارت خور مانند تبلت باید در زمان خرید کدشناسه کالا (IMEI) و کد فعال‌سازی کالا را در سامانه همتا (۷۷۷۷) ثبت کنند تا کالا در شبکه شناسایی و رجیستر شود.
 • ۱۰۳ میلیون تراکنش بین دستگاهی

  مهر: مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران گفت: در سال گذشته با استفاده از مرکز ملی تبادل اطلاعات (GSB) بالغ بر ۱۰۳ میلیون تراکنش و استعلام بین دستگاهی در کل کشور انجام شده است. مرتضی رضایی در جلسه توسعه دولت الکترونیکی در استان تهران با تشریح اقدامات و عملکرد وزارت متبوع و شرکت‌های تابعه برای انجام تکالیف سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات و سایر قوانین بالادستی گفت: زیرساخت‌های لازم برای ارائه خدمات الکترونیکی و تولید محتوای بومی توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شده است. وی از پیش‌بینی رشد بیش از ۵۰ درصدی تراکنش و استعلام بین دستگاهی در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد .
 • چین؛ پیشگام در توسعه اینترنت اشیا

  ایسنا: دو شرکت بزرگ مخابراتی و اپراتور چینی قصد دارند با همکاری یکدیگر به توسعه فناوری‌های نوینی همچون اینترنت اشیا بپردازند. اپراتور چاینا موبایل با همکاری شرکت هوآوی قصد دارد به گسترش اینترنت اشیا کمک کرده و توسعه این فناوری نوین را در کشورهای جهان تسهیل و تسریع کند.
 • رونمایی موبایل تاشو در پایان سال ۲۰۱۸

  مهر: یک شرکت تولید‌کننده دستگاه‌های الکترونیک قصد دارد در ماه نوامبر از یک موبایل انعطاف‌پذیر رونمایی کند. سامسونگ از مدت‌ها قبل مشغول ساختن موبایل انعطاف‌پذیر است. اما به نظر می‌رسد اکنون این دستگاه رونمایی می‌شود. مدیر بخش موبایل سامسونگ در مصاحبه‌ای در نمایشگاه ایفا ۲۰۱۸ برلین اعلام کرده اکنون زمان ارائه این دستگاه فرارسیده است. درهمین راستا موبایل انعطاف‌پذیر احتمالا در کنفرانس Samsung Developer در ماه نوامبر رونمایی می‌شود. البته او هیچ جزئیاتی درباره کارکرد موبایل ارائه نکرد و فقط اشاره کرد که فرآیند توسعه آن پیچیده است. اما به گفته او سامسونگ تاکید دارد موبایل انعطاف‌پذیر قابل استفاده باشد.
 • اینستاگرام، اپلیکیشن خرید می‌سازد

  مهر: به نظر می‌رسد اینستاگرام تصمیم دارد یک اپلیکیشن جداگانه برای خرید مستقیم از خرده‌فروشی‌ها ارائه کند. این شرکت متعلق به فیس بوک قصد دارد اپلیکیشنی برای خرید مستقیم ارائه کند. این اپلیکیشن که IG Shopping نامیده می‌شود، در راستای تلاش اینستاگرام برای تاثیرگذاری بر صنعت تجارت الکترونیک است. به هرحال کاربران می‌توانند خرده‌فروشان مختلف را در این اپلیکیشن دنبال و از آنها خرید کنند. البته این اپلیکیشن هنوز در حال توسعه است و مشخص نیست چه زمانی ارائه می‌شود. این درحالی است که کاربران از اینستاگرام برای برقراری ارتباط با برندهای محبوب خود استفاده می‌کنند. از هر ۵ کاربر اینستاگرام، ۴ نفر حداقل یک حساب کاربری تجاری را دنبال می‌کنند.

بیشتر