آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۳۸۹

 • چرا کمپین‌های اینترنتی لزوما موفق نیستند؟

  دنیای اقتصاد: داستان‌های تاثیرگذار فعالیت‌های اجتماعی مثل جنبش‌های حقوق شهروندی و کمپین‌های مبارزه با تغییرات دما و گرم شدن زمین به‌طور فراوان در گذشته تا امروز ادامه داشته‌‌اند. امروزه این باور وجود دارد که شبکه و رسانه‌های اجتماعی بستری مناسب برای موفق شدن این دسته از فعالیت‌ها هستند. اما نتایج مطالعات اخیر، برخی از تهدیدهای جدی در این زمینه را آشکار کرده‌اند.
 • رشد کلاد در خدمات حرفه‌ای آی‌تی

  دنیای اقتصاد: سرویس‌های کلاد در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند و با ورود شرکت‌ها و بازیگران مهم صنعت تکنولوژی به این عرصه مانند آمازون، مایکروسافت و گوگل، حالا انتظار می‌رود میزان سرمایه‌گذاری در این بخش با رشد سریع‌تری همراه شود. در همین راستا موسسه تحقیقاتی Canalys به تازگی به بررسی سرویس‌های زیرساختی کلاد بزرگ در سراسر جهان و روند سرمایه‌گذاری در این بخش پرداخته است.
 • انتقاد از تخصیص جدید ارز دولتی به واردات موبایل

  خبرگزاری فارس: به دلیل شفاف نبودن برخورد با وارد‌کنندگان متخلف موبایل با ارز ۴۲۰۰ تومانی، مدافعان تخصیص ارز به گوشی تلفن همراه و معتقدان به لوکس نبودن این کالا نیز اکنون به اختصاص جدید ارز دولتی به گوشی زیر ۳۰۰ دلار انتقاد دارند. بازار گوشی تلفن همراه از تداوم التهاب و نابسامانی در این بازار برای چند هفته حکایت دارد. در حال حاضر نیز مانند هفته‌های گذشته قیمت گوشی موبایل همچنان بسته به نرخ ارز دچار تغییر زیاد است. فروشندگان برای جا نماندن از سود افزایش نرخ دلار همچنان در فروش گوشی تعلل می‌کنند و حتی در یک روز تا ساعت ۷ بعد از ظهر که نوسان قیمت دلار به بالاترین حد خود برسد کالایی نمی‌فروشند.
 • اپل با کوالکام قطع همکاری می‌کند

  آی‌تی‌ایران: در پی مشکلات حقوقی که از مدت‌ها پیش بین شرکت اپل و کوالکام پیش آمده، شرکت کوالکام اعلام کرد احتمالا شرکت اپل دیگر از مودم‌های کوالکام روی آی‌فون‌های جدید خود استفاده نکند و مودم‌های شرکت اینتل را جایگزین آنها کند. حال با اینکه کوالکام هنوز وظیفه تامین مودم مدل‌های قدیمی آی‌فون را که هنوز به فروش می‌رسند برعهده دارد، اما از دست دادن بازار آی‌فون‌های جدید می‌تواند ضربه بزرگی به درآمد و رشد اقتصادی این شرکت وارد کند.
 • فناوری جدید نظارت چمدان

  ایسنا: اداره امنیت حمل و نقل آمریکا اعلام کرد با توجه به موفقیت‌آمیز بودن دستگاه سی‌تی‌اسکن نظارتی جدید در فرودگاه‌های آزمایشی، ۴۰ عدد از این دستگاه را در دیگر فرودگاه‌های این کشور نصب خواهد کرد.
 • هکرهای چینی با سی دی آلوده به رایانه‌ها حمله می‌کنند

  مهر: هکرهای چینی درصدند با ارسال سی‌دی‌های حاوی بدافزار وارد رایانه‌های سازمان‌های ایالتی آمریکا شوند. مرکز تحلیل و اشتراک‌گذاری اطلاعات ایالتی آمریکا به مقامات این کشور هشدار داده هکرهای چینی سعی دارند با ارسال سی‌دی‌های حاوی بدافزار به رایانه‌های آنان نفوذ کنند. چند موسسه ایالتی پاکت‌هایی از چین دریافت کرده‌اند که حاوی فایل‌های ورد حاوی ویروس و همچنین نامه‌هایی بوده‌اند. هنوز هدف این هکرها مشخص نیست، اما هکرها قصد دارند با ارسال این سی‌دی‌ها حمله خود را به‌طور گسترده نشان دهند. البته به نظر می‌رسد دریافت‌کنندگان این سی‌دی‌ها هدف اصلی عملیات‌های هک نیستند. آرشیوهای ایالتی، بنیادهای تاریخی و سازمان روابط فرهنگی همه چنین سی‌دی‌هایی را دریافت کرده‌اند. مرکز تحلیل و اشتراک‌گذاری اطلاعات ایالتی آمریکا اعلام نکرده آیا دریافت‌کنندگان این سی دی‌ها را داخل رایانه قرار داده‌اند یا خیر. در گذشته هکرهای چینی برای مقاصد سوءاستفاده جویانه سازمان‌ها هدف می‌گرفتند و دزدی اطلاعات مطرح نبود.
 • پاسخ جهرمی به شایعه سرقت IP تلگرام از سوی مخابرات

  مهر: در پی انتشار خبری مبنی بر سرقت نشانی‌های IP شبکه تلگرام از سوی شرکت مخابرات ایران، وزیر ارتباطات دستور رسیدگی به این موضوع را داد. برخی اخبار در شبکه اجتماعی توییتر مبنی بر خطای فاحش مخابرات درخصوص سرقت و جعل نشانی IP‌های (هایجک) شبکه تلگرام منتشر شده است. در این راستا گفته می‌شود که این موضوع قطعی‌های چند ساعته در این پیام‌رسان را به وجود آورده است. در این زمینه محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال کاربران توییتر اعلام کرد: بنا بر گزارش‌هایی که تاکنون دریافت کردم، شرکت مخابرات ایران هشتم مرداد ماه از ساعت ۴ تا ۶ بامداد درگیر تغییر توپولوژی و تجمیع شبکه استانی خود در شیراز و بوشهر بوده است. وی افزود: در صورت تایید این خطا چه سهوی و عمدی، مخابرات ایران جریمه سنگینی خواهد شد. وزیر ارتباطات تاکید کرد: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مامور رسیدگی به این موضوع شده است. در این راستا محمدرضا بیدخام سخنگوی شرکت مخابرات ایران در پاسخ به پیگیری خبرگزاری مهر گفت: این موضوع را هم اکنون در رسانه‌ها شنیدیم و در حال بررسی ابعاد مختلف آن هستیم که در صورت رسیدن به یک جمع‌بندی آن را اعلام می‌کنیم.
 • صنعت دیجیتال کلید بازگشت زنان عرب به جامعه

  ایسنا: بر اساس آمار، زنان عرب توانسته‌اند با ورود به حوزه‌های مختلف علم به میدان رقابت با مردان بازگردند و به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند. بسیاری از مردم جهان همواره درباره زنان عرب تصور می‌کنند که آنها هرگز به عرصه‌های کاری، حرفه‌ای و تحصیلی پا نمی‌گذارند و در میدان رقابت با مردان هموطن خود، همواره بازنده هستند. اما گزارش‌های منتشره حاکی است که در سال‌های اخیر با افزایش روزافزون حضور زنان عرب در دانشگاه، محیط کار و تغییر طرز تفکر غالب در جامعه، زنان حضور بسیار گسترده‌تر و موفقیت‌آمیزتری در مقایسه با مردان عرب داشته‌اند. به‌گونه‌ای که تازه‌ترین تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد میزان ورود به دانشگاه، اخذ مدرک و فارغ‌التحصیلی دانشجویان دختر در کشورهای عربی نسبت به دانشجویان پسر ۱۰۸ به ۱۰۰ گزارش شده است.
 • هکرها اطلاعات هزاران بیمار را به سرقت بردند

  ایسنا: هکرها توانسته‌اند اطلاعات شخصی و درمانی خیل عظیمی از بیماران در بیمارستان بویز تاون ایالات متحده آمریکا را هک کرده و به‌دست آورند. به نظر می‌رسد هک و سرقت اطلاعات پزشکی بیماران در بیمارستان‌ها و مراکز حساس پزشکی رو به افزایش است، چراکه در گوشه و کنار جهان به‌خصوص در یک سال گذشته، شاهد حملات سایبری مشابه زیادی بوده‌ایم که از بزرگ‌ترین حملات سایبری این چنینی می‌توان به حملات به مراکز درمانی و بهداشت انگلستان و اوکلاهامای آمریکا اشاره کرد. حالا تازه‌ترین گزارش‌های منتشره نشان می‌دهد هکرها و مجرمان سایبری توانسته‌اند به اطلاعات درمانی، پزشکی و شخصی بسیاری از بیمارانی که در بیمارستان و مرکز درمانی و بهداشتی بویز تاون پرونده داشتند، دسترسی پیدا کنند.
 • همکاری زیمنس و علی بابا در زمینه‌ ارتقای خدمات ابری

  همکاران سیستم: زیمنس و علی بابا یک تفاهم‌نامه همکاری در راستای تقویت اینترنت اشیا صنعتی در چین امضا کردند. هر دو شرکت قصد دارند با استفاده از فناوری و منابع صنعتی یکدیگر، یک راه حل منحصربه فرد برای پشتیبانی از خدمات ابری عرضه کنند. اینترنت اشیای صنعتی، یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین حوزه‌های اینترنت اشیا محسوب می‌شود که به کاربرد این فناوری در زمینه‌های صنعتی و استفاده از آن به‌عنوان یک شبکه صنعتی هوشمند اشاره دارد. مدیر عامل زیمنس در این خصوص گفت: ما از طریق همکاری با علی بابا کلود، شبکه دیجیتال صنعتی جهانی خود را همچنان رشد می‌دهیم. این توافق یک نقطه عطف در زمینه ارائه راه حل‌های صنعتی نسل چهارم برای چین به‌عنوان برترین تولیدکننده جهان است. وی افزود: مشتریان ما قادر خواهند بود ظرفیت‌های اینترنت اشیای صنعتی را با MindSphere ادغام کنند. MindSphere بخش مرکزی اکوسیستم ابری زیمنس است که قابلیت‌های مختلفی را شامل می‌شود.
 • ضرورتی به نام دیپلماسی علم و فناوری

  دکتر حسین قریب / رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران
  علم زبانی بین‌المللی و به دور از هرگونه تعصبات قومی و قبیله‌ای است. طبق تعریف واژه نامه آکسفورد علم به معنای فعالیت‌های فکری و عملی شامل مطالعه نظام‌مند ساختار و رفتار در جهان فیزیکی و طبیعی از طریق مشاهده(Observation) و آزمایش(Experimentation) است و دیپلماسی طبق واژه‌نامه دیپلماسی، ابزار اصلی ارتباطی دولت‌ها و توانمند کردن آنها در روابط است.تحولات علمی دهه‌های اخیر به نحوی شگرف سریع و گسترده بوده ‌اند.
 • هوش مصنوعی شخصیت شما را از روی چشمانتان تشخیص می‌دهد

  آی‌تی ‌ایران: حتما شما هم راجع به افرادی که می‌توانند شخصیت شما را از طریق نگاه کردن به چشمانتان تشخیص دهند شنیده‌اید. خبر جدید اینکه برای این کار دیگر به وجود چنین افرادی نیاز نیست و هوش مصنوعی این کار را برایتان انجام می‌دهد. در پروژه مشترکی که بین دانشگاه ساوث استرالیا و دانشگاه اشتوتگارت انجام گرفت، از هوش مصنوعی برای نظارت و دنبال کردن حرکات چشم ۲۴ فرد شرکت‌کننده در این تحقیقات استفاده شد.
 • ساعت‌های هوشمند ب‌ام‌و در راهند!

  ایسنا: شرکت فسیل با همکاری شرکت خودروسازی ب‌ام‌و اعلام کرده است که قصد دارد تا سال ۲۰۱۹ میلادی ساعت‌های هوشمند جدیدی را با برند BMW به تولید و فروش برساند. با توجه به آنکه این روزها بازار ساعت‌های هوشمند به‌شدت داغ شده است و کاربران بسیاری در سراسر جهان از خریداری و استفاده این گجت‌های هوشمند استقبال بی‌نظیری کرده‌اند، بسیاری از غول‌های تکنولوژی و شرکت‌های تولیدکننده موبایل همچون اپل، سامسونگ، شیائومی و... به تولید و طراحی ساعت‌های هوشمند نیز روی آورده‌اند.
 • دست روباتیک به دست واقعی نزدیک‌تر شد

  ایسنا: محققان گروه تحقیقات روباتیک «OpenAI» به تازگی توانستند سیستم روباتیکی را توسعه دهند که موجب می‌شود یک دست روباتیک بتواند قابلیت چرخاندن و حرکت‌ دادن یک مکعب را داشته باشد. به گزارش «ایسنا» و به نقل از دیلی میل، گروه تحقیقات روباتیک «OpenAI» به تازگی موفق به توسعه دنیای روباتیک شده‌اند. این شرکت توانسته دست روباتیکی تولید کند که قادر است با استفاده از یک سیستم پیچیده موسوم به «داکتیل» Dactyl)، اشیا را جابه‌جا کند.
 • ۱۹ تیم استارت‌آپی وارد بازار کار شدند

  گروه بنگاه‌ها: مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر، تاکنون توانسته ۱۹تیم استارت‌آپی و بیش از ۱۳۰ نفر را با آموزش‌های فنی و کسب‌وکار، آماده ورود به بازار کند. بهنام انبارلویی مدیر اجرایی مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر در مورد این مرکز گفت: مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر (Samsung AUT Tech) حدود ۱۵ ماه پیش با همکاری دانشگاه امیرکبیر و بخش مسوولیت‌های اجتماعی شرکت سامسونگ راه‌اندازی شد. وی افزود: استارت‌آپ‌های پذیرفته‌شده در این مرکز در حوزه‌های بهداشت و سلامت، آب و محیط‌زیست، آموزش و انرژی و فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌توانند به مدت یک‌سال از خدمات مرکز مانند اعتبار ۳۰ میلیون تومانی و دریافت آموزش‌های فنی و کسب‌وکاری توسط مربیان مرکز برخوردار شده و خود را برای ورود به بازار کار آماده کنند.
 • معرفی یک لپ‌تاپ جیبی

  ایسنا: لپ‌تاپ سبک، کوچک و ارزان «نت‌بوک» (Netbook) را به یاد دارید؟ نت‌بوک ویژگی مهمی مانند قابل حمل بودن را داشت، اما متاسفانه قدرت پردازش آن در مقایسه با لپ‌تاپ‌های بزرگ‌تر، کم بود. به گزارش «ایسنا» و به نقل از گیزمگ، اکنون شرکت «جی‌پی‌دی» (GPD) نوعی جدیدی از کروم‌بوک را در قالب یک میکرو‌لپ‌تاپ به نام «GPD Pocket ۲» با قابلیت‌های بهتر توسعه داده است.
 • عرضه بازسازی Commodore ۶۴

  فارنت: Commodore ۶۴ Mini نسخه بازسازی‌شده این کامپیوتر کلاسیک توسط Retro Games است که قرار است به‌زودی در آمریکا عرضه شود. کامپیوتر خانگی افسانه‌ای Commodore ۶۴ یکی از خاطره‌انگیزترین محصولات دهه ۸۰ میلادی است. شرکت Retro Games احتمالا با الهام از عرضه نسخه‌های کلاسیک NES و SNES توسط نینتندو، نسخه‌ای بازسازی‌شده از این محصول را با نام Commodore ۶۴ Mini چند ماه پیش در اروپا عرضه کرد. این کامیپوتر نوستالژیک قرار است به آمریکای شمالی بیاید. این پکیج شامل ۶۴ بازی نوستالژیک است. این کامپیوتر کوچک دو پورت یو‌اس‌بی داشته و همچنین یک کنترلر نیز همراه آن ارائه می‌شود. کیبورد Commodore ۶۴ Mini بیشتر جنبه تزئینی دارد. عرضه این محصول در اروپا با استقبال متوسط منتقدان همراه بود. از جمله انتقادات وارد شده به این کامپیوتر، کنترلر «سفت» و عدم توانایی سرگرم کردن مخاطب در طولانی مدت توسط بازی‌ها بوده است. Commodore ۶۴ Mini در ۱۷ مهر برای بازار‌های آمریکا و کانادا عرضه خواهد شد. هنوز قیمت رسمی برای آن مشخص نشده اما انتظار می‌رود با برچسب حدودا ۸۰دلاری فروخته شود.
 • جهش شیائومی و اوپو در تولید گوشی تاشو

  ایسنا: به نظر می‌رسد دو شرکت چینی شیائومی و اوپو به شدت برای تولید و عرضه نخستین گوشی هوشمند تاشو و انعطاف‌پذیر با رقبای خود همچون سامسونگ رقابت می‌کنند و می‌خواهند در این زمینه از آن جلو بزنند. حدود یک سال است که غول‌های تکنولوژی همچون سامسونگ از برنامه‌های خود برای معرفی و عرضه گوشی‌های هوشمند تاشو و انعطاف‌پذیر خبر داده‌اند.
 • برترین موبایل‌ها از نظر میزان شارژ باتری

  خبرگزاری مهر: میزان عمر باتری یکی از مهم‌ترین مولفه‌های هر گوشی است که در زمان خریداری آنها مورد توجه قرار می‌گیرد. از همین رو شرکت‌های سازنده گوشی تلاش می‌کنند از باتری‌های قدرتمند استفاده کنند. آزمایشی ازسوی کارشناسان این سایت برای بررسی میزان عمر باتری‌های هر یک از گوشی‌های هوشمند پرچمدار صورت گرفته است و در این آزمایش گوشی‌های پرطرفداری مانند وان پلاس ۶، ال جی جی ۷، گلکسی ۹ پلاس، آی‌فون ایکس، گوگل پیکسل ۲ ایکس ال و هوآوی پرو ۲۰ مورد بررسی قرار گرفته‌اند.
 • تصاویر واقعی از نسخه سفیدرنگ Pixel ۳ XL گوگل فاش شد

  فارنت: به فاصله کمتر از یک ماه از زمان درز تصاویر رندر شده و ۳۶۰ درجه نسل جدید گوشی‌های پیکسل گوگل، امروز شاهد انتشار تصاویر واقعی از نسخه سفیدرنگ Pixel ۳ XL هستیم که وجود بریدگی در نمایشگر این محصول را تایید می‌کند. شرکت گوگل در سال‌های اخیر به واسطه عرضه گوشی‌های سری پیکسل توانسته در بسیاری از بازارها عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارد و بدون شک در نظر دارد با اعمال به‌روزرسانی‌های سخت‌افزاری و نرم افزاری محسوس این روند را با عرضه سری سوم پیکسل ادامه دهد.
 • طراحی‌ خبرساز آی‌فون‌ بعدی

  آی‌تی‌ایران: درحال حاضر، هیجان‌انگیزترین مدل بین تمام محصولات اپل، آی‌فون‌های از راه نرسیده این شرکت محسوب می‌شود که قرار است با قیمت‌های کمتری عرضه شوند. طبق گزارش جدیدی که در وب‌سایت ژاپنی Macotakara منتشر شده است، آی‌فون بعدی قرار است با نام آی‌فون ۹ معرفی شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر