آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۳۷۲

 • گزارش وضعیت خدمات پیامکی در ایران

  لیدا ایاز
  دنیای اقتصاد: موضوع ارسال پیامک‌های موبایلی بدون اجازه مشترکان همچنان یکی از مسائلی است که از سوی مردم به‌عنوان مزاحمت‌های پیامکی مطرح و با واکنش مسوولان وزارت ارتباطات هم مواجه می‌شود. اخیرا وزیر ارتباطات خبر داده که ۳۱۰۰نفر قربانی سوءاستفاده پیامکی شده‌اند. این موضوع باعث شده تا سازمان تنظیم مقررات فعالیت سرویس‌های ارزش افزوده متخلف را متوقف کند و به اپراتورها نیز دستور داده شده ظرف یک هفته وجوه همه مشترکان این سرویس‌های ارزش افزوده را عودت دهند. به گفته جهرمی، با تکمیل مستندات این شرکت‌ها به مراجع مربوطه برای رسیدگی تخلفات معرفی می‌شوند.
 • تبادل محتوای داخلی در شبکه ملی اطلاعات افزایش یافت

  مهر: وزیر ارتباطات گفت: میزان محتوای تبادلی در مرکز تبادل شبکه ملی اطلاعات (IXP) در یک ماه اخیر افزایش یافت. محمدجواد آذری‌جهرمی در اینستاگرام نوشت: میزان محتوای تبادلی در مرکز تبادل شبکه ملی اطلاعات در یک ماه اخیر از ۳۰۳ گیگابیت بر ثانیه به ۴۳۱ گیگابیت رسیده است. وی توضیح داد: بیشینه مصرف محتوای اینترنت (حداکثر مصرف) در این شبکه ۷۸/ ۴۳۱ گیگابیت برثانیه و مصرف فعلی نیز ۵۵/ ۹۳گیگابیت بر ثانیه گزارش شده است. این درحالی است که ظرفیت مرکز تبادل شبکه ملی اطلاعات (IXP) بالغ بر ۲ هزار و ۴۰۰ گیگابیت برثانیه است.
 • جهش ۱۰ پله‌ای ایران در رتبه‌بندی شاخص جهانی نوآوری

  دنیای اقتصاد: براساس تازه‌ترین گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) برای رتبه‌بندی کشورها در شاخص جهانی نوآوری، جمهوری اسلامی ایران در سال جدید میلادی، جهش ۱۰پله‌ای داشته است. رتبه‌‌بندی شاخص جهانی نوآوری در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. بر همین اساس، ایران با جهشی قابل توجه از رتبه ۷۵ در سال ۲۰۱۷ به جایگاه ۶۵ در سال ۲۰۱۸ رسیده است. این در حالی است که رتبه ایران در این شاخص در سال ۲۰۱۵، ۱۰۶ بوده است. شاخص جهانی نوآوری نام گزارشی است که هر ساله سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) منتشر می‌کند و در آن به رتبه‌بندی کشورها از منظر نوآوری می‌‌پردازد که خوشبختانه با اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران در تعامل با وایپو و نیز دستگاه‌‌ها و نهادهای مرتبط علم و فناوری کشور، زمینه ارتقای جایگاه ایران در این گزارش فراهم شده است.
 • جریمه فیس‌بوک در انگلیس

  مهر: فیس‌بوک به دلیل نشت اطلاعات کاربران خود در رسوایی «کمبریج آنالیتیکا» در انگلیس ۵۰۰ هزار دلار جریمه شده است. فیس‌بوک به دلیل نقش خود در جمع‌آوری اطلاعات ۸۷میلیون کاربر (در رسوایی کمبریج آنالیتیکا) در انگلیس ۵۰۰ هزار پوند جریمه شده است. بنابر تشخیص سازمان نظارت بر حفاظت از اطلاعات انگلیس، این شبکه اجتماعی نتوانسته از اطلاعات کاربران خود محافظت کند و اجازه داده اطلاعات شخصی آنان توسط دیگران جمع‌آوری شود. به این ترتیب طبق قانون حفاظت از اطلاعات ۱۹۹۸ این کشور، این نشت اطلاعاتی به حساب می‌آید.
 • جریمه چند میلیارد دلاری در انتظار گوگل

  مهر: احتمال دارد اتحادیه اروپا جریمه‌ای چند میلیارد دلاری برای گوگل وضع کند. این شرکت تولیدکنندگان دستگاه‌های اندروید را مجبور می‌کند موتور جست‌وجوی مرورگر مخصوص خود را به‌طور پیش‌فرض نصب کنند. احتمال دارد در ماه جاری قانون‌گذاران اروپایی به دلیل فشار گوگل برای پیش‌فرض قراردادن موتور جست‌وجو و ابزارهای مرورگر گوگل به سازندگان موبایل‌های مجهز به سیستم عامل اندروید، جریمه‌ای بی‌سابقه برای این شرکت تعیین کنند.
 • شرکت‌های نرم‌افزاری سهمی از تسهیلات بانکی ندارند

  گروه بنگاه‌ها: به دلیل آنکه تولید دانش، ماهیت شرکت‌های نرم‌افزاری را تشکیل می‌دهد و این مجموعه‌ها گردش بالا و ماشین‌آلات ندارند، تسهیلات بانکی اختصاصی برای تولیدکنندگان به شرکت‌های نرم‌افزاری تعلق نمی‌گیرد. ابوالقاسم قاسم‌پور مدیرعامل شرکت حساب رایان پارس، با بیان این مطلب گفت: با وجود اینکه در پروانه فعالیت ما از «حساب رایان پارس» به‌عنوان یک مجموعه تولیدی نام برده شده اما هنگامی که برای دریافت تسهیلات اختصاصی تولیدکنندگان به بانک مراجعه می‌کنیم، به دلیل سرمایه در گردش پایین و نداشتن ماشین‌آلات، تسهیلات به ما تعلق نمی‌گیرد.

بیشتر