آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۳۲۱

 • رشد جهانی سرمایه‌گذاری دیجیتال

  سیمین عزیزمحمدی
  موفقیت شرکت‌های دیجیتالی مختلف در بازارهای مطرح سهام نشان داده، اقبال تکنولوژی در عرصه اقتصاد همچنان پررنگ است. از آنجا که فناوری‌های دیجیتال به ارتقای کارآیی، کاهش هزینه‌ها، افزایش جریان درآمد و ایجاد امکانات جدید کمک می‌کند. شرکت‌ها تمایل دارند سرمایه‌گذاری‌های دیجیتالی را برای جذب ارزش بیشتر افزایش دهند. پژوهش جدید مجمع جهانی اقتصاد درباره اطلاعات ۱۶هزار شرکت فعال در حوزه کاربرد چهار فناوری هوش مصنوعی و بیگ دیتا، اینترنت اشیا، صنعت روبات، موبایل و رسانه‌های اجتماعی انجام گرفته، چشم‌انداز نویدبخشی درباره تاثیر مثبت سرمایه‌گذاری در این حوزه بر رشد درآمد و بهره‌وری شرکت‌ها طی دهه گذشته نشان می‌دهد. البته بهره‌وری همه شرکت‌ها به یک میزان افزایش نیافته است. بهره‌وری ۲۰درصد شرکت‌ها بیش از دو برابر بهره‌وری سایر شرکت‌ها بود. همچنین برخلاف تصور عمومی، فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی و روباتیک کردن فرآیند تولید موجب کاهش میزان اشتغال نشده است.
 • کالاهای کامپیوتری؛ لوکس یا ضروری؟

  دنیای اقتصاد: فعالان بازار کامپیوتر مترصد اعلام نظر دولت مبنی بر خروج کالاهای کامپیوتری از لیست کالاهای لوکس هستند تا بتوانند از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای انتقال ارز و تصفیه اعتبارات خارجی خود استفاده کنند.
 • تلاطم بازار موبایل به دنبال نوسان ارز

  دنیای اقتصاد: از روزهای آغازین سال‌جاری بازار موبایل به دنبال نوسان نرخ ارز با تلاطم مواجه شده است.
 • پاکستان به دنبال وضع مالیات بر شرکت‌های جهانی فناوری

  ایرنا: دولت پاکستان قصد دارد بر شرکت‌های بزرگ فناوری جهان از جمله «آمازون، یاهو، فیس‌بوک و گوگل» مالیات ۵درصدی وضع کند. در مرحله نخست، این طرح قرار است در کمیته امور مالی مجلس سنای پاکستان مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.
 • درآمد ۱/ ۲ میلیارد دلاری علی‌بابا از خدمات رایانش ابری

  همکاران سیستم: شرکت چینی علی‌بابا موفق شد در فصل چهارم از سال مالی جاری درآمد خود در بازار خدمات ابری را ۱۰۳ درصد افزایش دهد تا مجموع درآمدهای سالانه آن از این حوزه به ۱/ ۲میلیارد دلار برسد. کسب و کار علی‌بابا در حوزه خدمات رایانش ابری باعث شده این مرکز به بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده زیرساخت‌های مربوطه در چین تبدیل شود. در فصل چهارم سال مالی جاری این شرکت موفق شد ۶۹۹میلیون دلار از بازار خدمات رایانش ابری درآمد کسب کند. فروش محصولات و خدمات رایانش ابری علی‌ بابا در فصلی که گذشت بسیار افزایش یافت و این اتفاق به دنبال افزایش تعداد کاربران و خدمات ارزش افزوده صورت گرفت. علی‌ بابا نزدیک به ۵۰ درصد درآمد بازار زیرساخت‌های به‌عنوان خدمات در کشور چین را از آن خود کرده است. در سه ماهه قبل از مارس ۲۰۱۸ علی ‌بابا ۳۱۶محصول و قابلیت جدید در اختیار کاربران خود گذاشت.
 • واکنش جهرمی به اعتراض کاربران درباره تعرفه اینترنت ایرانسل

  مهر: در پی نارضایتی برخی کاربران از تصمیم اپراتور ایرانسل مبنی بر تغییر محاسبه تعرفه اینترنت در صورت استفاده از فیلترشکن، وزیر ارتباطات قول پیگیری این موضوع را داد. اپراتور ایرانسل اعلام کرده که در صورت استفاده از فیلترشکن (VPN) با اتمام ترافیک ملی، هزینه استفاده از اینترنت به‌صورت عادی محاسبه می‌شود.
 • شرکت‌های دانش‌بنیان ۷۲ هزار شغل ایجاد کرده‌اند

  ایرنا: رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان طی چهار سال گذشته ۷۲ هزار شغل برای دانش آموختگان دانشگاهی در کشور ایجاد کرده‌اند. بهزاد سلطانی افزود: سال گذشته ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور اختصاص یافت.
 • هشدار مرکز ماهر درباره حمله به سیستم مدارس و بیمارستان‌ها

  مهر: مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای نسبت به شیوع باج‌افزار «سم سم» در کشور که سیستم کامپیوتری مراکز بهداشتی، مدارس و بیمارستان‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد، هشدار داد. مرکز ماهر با اعلام شیوع باج‌افزار «SamSam» اعلام کرد: مشاهده و رصد فضای سایبری در روزهای اخیر از افزایش فعالیت باج‌افزار SamSam خبر می‌دهد. هر چند شروع فعالیت این باج‌افزار در ماه‌های فوریه، مارس و آوریل ۲۰۱۶ گزارش شده اما فعالیت جدید این باج‌افزار در ماه‌های اخیر مجددا از سر گرفته شده است.
 • گام بعدی روسیه؛ فیلترینگ فیلترشکن‌ها

  ایسنا: سازمان نظارت بر اینترنت روسیه که نزدیک به یک ماه پیش پیام‌رسان تلگرام را فیلتر کرد، حالا به فیلترینگ اپلیکیشن‌های فیلترشکن روی آورده است. تقریبا یک ماه پیش بود که سازمان رگولاتوری و نظارت بر اینترنت در روسیه با تحویل لایحه‌ای به دادگاه عالی مسکو، حکم فیلترینگ و مسدودسازی پیام‌رسان تلگرام را در صورت عدم همکاری با این کشور، اعلام کرد. دولت روسیه بارها به بهانه استفاده نادرست کاربران و همچنین رد و بدل شدن پیام‌های تروریست‌های داعش در پلت‌فرم پیام‌رسان تلگرام، این اپلیکیشن را در کشورش مسدود و فیلتر کرد. چراکه روسیه بارها از تلگرام درخواست کرده بود که سرورهایش را به این کشور منتقل کند. دولت روسیه در اقدام بعدی خود در راستای مسدودسازی و قطع دسترسی مردم به تلگرام، به فیلترینگ فیلترشکن‌ها و اپلیکیشن‌های وی پی ان (vpn) که فیلترینگ را دور می‌زنند، روی آورده است.
 • رشد سهام اپل با خرید وارن بافِت

  خبرآنلاین: با خرید ۷۵ میلیون سهم از سهام اپل از سوی وارن بافت، ارزش سهام اپل با ۲/ ۴ درصد رشد به ۲۵/ ۱۸۴ دلار در هر سهم رسید. مالک ۸۴ ساله « برکشایر هاتاوی» اخیرا سهام ‌ای بی ام خود را فروخته بود و حالا ۷۵ میلیون سهم اپل را خرید. وی در سال ۲۰۱۷ سومین ثروتمند دنیا شد و اعتراف کرد که سرمایه‌گذاری روی‌ای بی ام اشتباه بوده است. یکی از دلایل این خرید، ۱۱۶ میلیارد دلار پول نقدی است که در اختیار «برکشایر هاتاوی» قرار دارد و حالا با این خرید جزو تصمیم‌گیرندگان اصلی است. هلدینگ وی تا پایان ۲۰۱۷ بیش از ۳/ ۱۶۵ میلیون سهم اپل در اختیار داشت که با افزودن ۷۵ میلیون سهم، اکنون حدود ۴ درصد از سهام اپل را در اختیار دارد. اپل این روزها با کاهش فروش آی‌فون روبه‌رو شده است، اما این خرید توانست مانع از سقوط ارزش سهام این کمپانی شود.
 • ارتقای امنیت انتقال اطلاعات محرمانه دیجیتالی با قوانین کوانتومی

  مهر: شرکت توشیبا مدعی یافتن روشی کاملا ایمن برای انتقال پیام‌های رمزگذاری شده در فضای مجازی با استفاده از قوانین مکانیک کوانتومی شده است. در قالب این روش که رمزگذاری کوانتومی نام گرفته، بیت‌ها یا ذرات حاوی اطلاعات در قالب پروتون‌های مجزا منتقل می‌شوند که خواندن داده‌های ذخیره شده در آنها بدون برجای گذاشتن ردپای دیجیتال ممکن نخواهد بود.
 • فقط یک درصد سازمان‌ها از بلاک‌چین استفاده می‌کنند

  همکاران سیستم: سازگاری با فناوری بلاک‌چین در فضای سازمانی بسیار آهسته پیش‌ می‌رود و نتایج حاصل از یک مطالعه جدید نشان داده است در حالی که تنها یک درصد کسب و کارها فناوری بلاک‌چین را در فضای داخلی خود پذیرفته‌اند، بخش اعظم مدیران اطلاعاتی در سازمان‌ها (CIO) نسبت به این فناوری بسیار اندک ابراز تمایل می‌کنند.
 • راهکار آمازون برای فروش اینترنتی لباس

  مهر: شرکت آمازون که معمولا با معضل تنگ یا گشاد بودن برخی البسه خریداری شده توسط کاربران مواجه است، راه‌حلی منحصر به فرد در این زمینه ابداع کرده است. این شرکت به افرادی که ۱۰تصویر اسکن شده سه‌بعدی از بدن خود را برای آمازون ارسال کنند، یک کارت هدیه ۲۵۰ دلاری هدیه می‌دهد. البته این افراد باید در یک بازه زمانی ۲۰ هفته‌ای تصاویر یادشده را برای آمازون ارسال کنند. آمازون می‌گوید هدف از اجرای این طرح آن است که درک شرکت یادشده از نحوه تغییر بدن افراد در گذر زمان ارتقا یابد. این شرکت برای تکمیل تحقیق یادشده پرسشنامه‌ای آنلاین را تدارک دیده و از این طریق اطلاعاتی در مورد وضعیت آمادگی بدنی کاربران و همین طور میزان کاهش یا افزایش وزن بدن آنها جمع‌آوری می‌کند.
 • بررسی رابطه میان حرکات چشم و هوش مصنوعی

  ایسنا: دانشمندان استرالیایی، در بررسی جدید خود توانستند با استفاده از هوش مصنوعی، روابط میان حرکات چشم و شخصیت افراد را پیش‌بینی کنند. دانشمندان، نوعی هوش مصنوعی با قابلیت خواندن ذهن ابداع کرده‌اند که می‌تواند با بررسی مردمک چشم و پلک زدن، شخصیت انسان را پیش‌بینی کند.
 • تبدیل بدن به ریموت با پوست چندلمسی

  ایسنا: محققان یک برچسب پوستی لمسی ابداع کرده‌اند که به‌عنوان مثال به کاربر توانایی کنترل یک پخش‌کننده موسیقی را می‌دهد.
 • ساخت روبات جراحی بدون سنسور

  ایسنا: گروهی از محققان موسسه آموزش عالی زند شیراز بدون استفاده از سنسور، روباتی برای جراحی از دور طراحی کردند. دکتر ایمان جم‌نژاد، عضو هیات علمی موسسه آموزش عالی زند شیراز و از محققان این طرح با اشاره به طراحی و ساخت روبات «شبیه‌ساز دست انسان»، گفت: اساس طراحی این روبات پردازش تصویر حرکات دست انسان است؛ از این رو بدون دارا بودن سنسورهای حرکتی روی بازو، قادر به تشخیص حرکات دست انسان است.
 • پهپادی که یک‌سال در آسمان می‌ماند

  خبرگزاری مهر: انگلیس مشغول ساخت پهپادی است که می‌تواند یک‌سال به‌طور مداوم پرواز کند. این پهپاد برق لازم را از انرژی خورشید تامین می‌کند و جایگزین ارزانی برای ماهواره‌های فعلی است. ارتش انگلیس قصد دارد پهپاد خورشیدی با هدف جاسوسی بسازد که یک‌سال بدون نیاز به سوخت یا عملیات نگهداری در آسمان پرواز کند. قرار است BAE Systems با همکاری شرکت پریسماتیک این پهپاد را بسازد و پروازهای آزمایشی آن نیز در ۲۰۱۹ میلادی انجام خواهد شد. این هواپیمای بدون سرنشین با استفاده از خورشید برق مورد نیاز را برای به حرکت درآوردن موتورهایش طی روز جمع‌آوری و همزمان باتری‌هایش را برای عملیات شبانه نیز شارژ می‌کند.
 • عرضه دوربین فیلمبرداری ۳۶۰ درجه با دقت ۵۷۶۰ در ۲۸۸۰ پیکسل

  خبرگزاری مهر: تازه‌ترین دوربین فیلمبرداری شرکت گوپرو با قابلیت تصویربرداری ۳۶۰ درجه و دقت ۵.۲K که معادل با ۵۷۶۰ در ۲۸۸۰ پیکسل است، به‌تازگی روانه بازارهای جهانی شده است. این دوربین که GoPro Fusion نام دارد، مجهز به یک حسگر برای ۱۸مگاپیکسلی و دو حسگر CMOS برای تصویربرداری دقیق ۳۶۰درجه است.
 • سیستم تشخیص چهره جایگزین آینده بلیت‌ها

  ایسنا: یک شرکت آمریکایی، در حال ابداع یک سیستم تشخیص چهره است که در صورت موفقیت می‌تواند جایگزین بلیت‌ شود. شرکت فروش بلیت «تیکت‌مستر» (Ticketmaster) در کالیفرنیای آمریکا، در نظر دارد فناوری جدیدی ابداع کند که با وجود آن، نیازی به استفاده از بلیت فیزیکی یا دیجیتالی نباشد. شرکت «لایو نیشن» (Live Nation) – شرکت مادر تیکت‌مستر- اعلام کرده که با شرکتی به نام «بلینک آیدنتیتی» (Blink Identity) که تخصص آن در فناوری‌های مربوط به تشخیص چهره است، همکاری و در پروژه جدید آن سرمایه‌گذاری کرده است.
 • ساعت آلارم هوشمند Alarmy – Smart alarm

  فارنت: اپلیکیشن Alarmy – Smart alarm عنوان یک اپ هشداردهنده می‌باشد که دارای قابلیت‌های متعدد و ظاهری زیبا و جذاب است. این اپ توسط شرکت lock screen t۴۴۰ برای کاربران اندرویدی طراحی شده است. در میان اپ‌های گوناگونی که برای زنگ هشدار دستگاه هوشمند شما طراحی شده‌اند این اپ دارای ویژگی‌های جذاب و منحصر بفردی بوده است که آن را از سایر اپ‌های اینچنینی متمایز ساخته.
 • ساطع کردن پرتو لیزر از چشم با برچسب پوشیدنی جدید

  ایسنا: گروهی از محققان اسکاتلندی فناوری جدیدی را آزمایش کردند که می‌تواند پرتوهای لیزری از چشم کاربران ساطع کند و برای احراز هویت مورد استفاده قرار گیرد. گروهی از محققان دانشگاه «سنت اندروز» اسکاتلند، یک فناوری جدید را آزمایش کردند که به کاربران این امکان را می‌دهد که از چشمان‌شان اشعه لیزر ساطع شود.
 • چاپگر پوست با قابلیت پوشش‌دهی مستقیم زخم

  ایسنا: گروهی از دانشمنان کانادایی به سرپرستی دانشجوی ایرانی «نوید حکیمی»، یک چاپگر پوست ابداع کرده‌اند که قابلیت پوشش‌دهی مستقیم زخم را دارد.
 • روبات زیردریایی با قابلیت تغییر شکل

  ‌ ایسنا: یک شرکت وابسته به وزارت دفاع آمریکا، نوعی روبات زیردریایی ابداع کرده است که قابلیت تغییر شکل دارد. ارتش آمریکا در حال سرمایه‌گذاری روی یک روبات زیردریایی با قابلیت تغییر شکل است که می‌تواند به شکل زیردریایی یا روبات شبه‌انسان درآید. این روبات که «آکوانات» (Aquanaut) نام دارد، یک روبات زیردریایی چندمنظوره است و نیاز به «وسیله نقلیه مادر» را برطرف می‌کند. این روبات ۱.۰۵۰ کیلوگرمی، پیش از تبدیل شدن به روبات، می‌تواند به شکل یک زیردریایی، صدها مایل زیر آب سفر کند.
 • اسم‌رمز Galaxy S۱۰ مشخص شد

  جی‌اس‌ام: اطلاعات ارائه شده از سوی The Bell، نشان می‌دهد پرچمدار جدید سامسونگ با حسگر اثرانگشت درون نمایشگر ارائه خواهد شد و اسم‎رمز Beyond برای توسعه آن درنظر گرفته شده است.
 • کاهش عرضه موبایل در چین

  خبرآنلاین: با کاهش ۹/ ۲ درصدی عرضه گوشی هوشمند در جهان در فصل اول ۲۰۱۸، میزان عرضه موبایل در چین به کمتر از ۹۰ میلیون گوشی رسید. وضع بازار موبایل در جهان به گفته کارشناسان خراب‌شده است و طبق آمار، از ژانویه تا مارس ۲۰۱۸ حدود ۳/ ۳۳۴ میلیون گوشی راهی بازار جهانی شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۴/ ۳۴۴ میلیون بود.
 • سرویس پخش آنلاین موسیقی رقیب اپل رکورد شکست

  ایسنا: اسپاتیفای، به‌عنوان یکی از معروف‌ترین سرویس‌های استریم و پخش آنلاین موسیقی در جهان به رکورد جذب بیشترین کاربران و مشترکان دست یافته است. اسپاتیفای (Spotify) که یک نرم‌افزار و رسانه پخش آنلاین و جاری موسیقی، پادکست و ویدئوست، به‌طور رسمی در سال ۲۰۰۸ میلادی راه‌اندازی شد و از آن زمان نیز با افزودن قابلیت‌های بسیاری، توانسته است توجه بخش اعظمی از کاربران گوشی‌های هوشمند را به خود جلب و طرفداران زیادی برای خود دست و پا کند.
 • افزوده شدن استیکر و مکالمه تصویری گروهی به واتس‌اپ

  ایسنا: اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ به‌زودی به قابلیت مکالمه تصویری گروهی و افزودن استیکر مجهز خواهد شد.
 • آی‌فون ایکس پرفروش‌ترین گوشی هوشمند سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ شد

  خبرگزاری فارس: بر اساس بررسی‌های موسسه استراتژی آنالیتیکس گوشی آی‌فون ایکس شرکت اپل با فروش ۱۶ میلیون واحدی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ به پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین گوشی هوشمند سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ مبدل شد. عرضه آی‌فون ایکس توسط اپل از بسیاری از جهات کاری پرخطر محسوب می‌شود.
 • ال‌جی: ما زودتر از اپل بریدگی صفحه‌نمایش را طراحی کرده‌ایم!

  فارنت: بسیاری از گوشی‌های بالا رده ۲۰۱۸ با بریدگی نمایشگر به بازار عرضه شده‌اند و درحالی‌که برخی اپل را مبدع این سبک طراحی می‌دانند، اسنشال فون اولین گوشی هوشمند بود که با این خصلت به بازار عرضه شد. البته به نظر می‌رسد اپل حتی در این رده‌بندی جایگاه دوم را هم کسب نمی‌کند، چراکه شرکت کره‌ای ال‌جی به تازگی مدعی شده که پیش از ساکنان کوپرتینو بریدگی صفحه‌نمایش را در طرح‌های خود استفاده کرده است.

بیشتر