آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۲۳۰

 • اتصال دستگاه‌ها به سوئیچ دولت الکترونیکی

  لیدا ایاز
  تحقق دولت الکترونیک و ایجاد شبکه‌ای از اطلاعات یکسان که به دور از پراکندگی و موازی کاری باشد؛ این همان آرزویی است که در دو دولت گذشته همواره از زبان وزرای ارتباطات و اطلاعات بیان شده است. آرزویی که اگرچه دور نیست اما برای دولتی که با پراکنده بودن اطلاعات در وزارتخانه و سازمان‌ها روبه‌رو است، سخت است. اما توسعه و تجهیز هرچه سریع‌تر دولت و تحقق شبکه واحدی از اطلاعات در دنیای الکترونیک همین حالا هم برای دولت دیر است. چراکه در سال‌های اخیر وقت و هزینه بسیاری از هر سازمان گرفته اما منجر به تشکیل شبکه‌هایی از اطلاعات و خدماتی شده که هر یک اطلاعات خاص خود را در مواجهه با مشتریان بده بستان می‌کنند. بنابراین وظیفه‌ای مضاعف بر دوش دولت است تا دوباره تمامی این اطلاعات را جمع‌آوری، به‌روزرسانی و در شبکه‌ای یکسان طبقه‌بندی کند. در این زمان است که نیاز به اتصال همه به یک بانک کامل و جامع احساس می‌شود. انجام همه این مراحل خود نیازمند زیرساخت، هماهنگی و نیروهایی مجزاست که متولی در جایی جز وزارت ارتباطات نمی‌تواند باشد.
 • تغییر سبک زندگی با دستیارهای صوتی هوشمند

  دنیای اقتصاد: پیشرفت‌هایی که این روزها در صنایع مختلف رخ می‌دهد، کمک می‌کند تا دستیارهای صوتی هوشمند مانند سیری اپل و الکسای آمازون پیچیده تر شده و به تکنولوژی‌های مفید و کاربردی‌تری تبدیل بشوند. پیشرفت‌ها در هوش مصنوعی حالا به صنایع و بخش‌های مختلف این امکان را داده است تا اطلاعات دقیق و بیشتری در اختیار داشته باشند. در حالی که شبکه‌های موبایل امکان انتقال سریع اطلاعات به فضاهای ابری را فراهم می‌آورند، قابلیت پاسخگویی سریع و در لحظه هم فراهم می‌شود. علاوه بر این، رشد چشمگیر ابزارهای مرتبط با اینترنت مانند ترموستات‌ها و اسپیکرهای هوشمند، کاربردهای جدید و بیشتری را برای دستیارهای صوتی هوشمند فراهم آورده است.
 • آی‌فون؛ گوشی محبوب سال ۲۰۱۷

  آی‌تی‌ایران: سال ۲۰۱۷ سال سختی برای اپل بود. جزئیات محصولاتی که آن زمان هنوز معرفی نشده بودند لو رفت، بسیاری از اطلاعات از داخل شرکت اپل درز کرد به علاوه MacOS High Sierra نیز پس از انتشار با انتقادات امنیتی فراوانی روبه‌رو شد. به نظر بسیاری، فروش آی‌فون مهم‌ترین معیار برای انگیزه و امیدواری این شرکت محسوب می‌شد.
 • فرصت‌طلبی رقبا پس از تصمیمات جدید مدیران اپل

  ایسنا: پس از آنکه اپل اعلام کرد سرعت گوشی‌های قبلی خود را عمدا کاهش داده، شرکت‌های سامسونگ و ال جی به منظور اطمینان خاطر کاربران خود اعلام کردند که سرعت گوشی‌های قدیمی خود را کاهش نمی‌دهند. گزارش‌های جدید حاکی است که شرکت اپل عمدا عملکرد گوشی‌های آی‌فون قبلی و باتری‌های به‌کار رفته در آن را کاهش داده است. البته این غول تکنولوژی آمریکایی به منظور جبران این کار، باتری‌های جدیدی را با قیمت‌های بسیار پایین و با تخفیف‌های گسترده برای آی‌فون‌های پیشین خود به بازار عرضه کرده اما این اقدام نیز نتوانسته است جلوی نارضایتی و خشم کاربران و طرفداران اپل را بگیرد. کاربران بسیاری بر این باورند که اپل حق نداشته به‌طور عمد از سرعت و عملکرد گوشی‌های قدیمی و باتری‌های به‌کار رفته در گوشی‌های هوشمند قبلی بکاهد.
 • پهپاد باربری بر فراز دریا

  ایسنا: یک شرکت آمریکایی با مطالعه روی نقش پهپادها در انتقال ارزان کالا از مسیرهای ایمن آبی، اولین نمونه پهپاد حمل کالا بر فراز اقیانوس و به دور از مسیرهای ترافیک هوایی را تولید و آزمایش کرد.
 • تحقیق از عملکرد فیس‌بوک و توییتر در انگلیس

  فارس: به دنبال استفاده گسترده از فیس‌بوک و توییتر در انگلیس برای تحریک مردم به رای دادن به نفع خروج از اتحادیه اروپا، قرار است در این زمینه تحقیقاتی در این کشور صورت بگیرد. فیس‌بوک و توییتر هر دو اعلام کردند در این زمینه با دولت انگلیس همکاری می‌کنند. به همین منظور یک کمیته پارلمانی نیز در این کشور تشکیل شده است. در دو سال اخیر فیس‌بوک و توییتر بارها به اهمال و سهل‌انگاری در مورد حذف اخبار جعلی و دروغین از شبکه‌های اجتماعی خود متهم شدند و نتیجه این سهل‌انگاری دستکاری افکار عمومی علیه حزب دموکرات یا بر ضد طرفداران تداوم حضور انگلیس در اتحادیه اروپا بوده است. این دو شرکت تا ۱۸ژانویه فرصت دارند تا اطلاعات مورد نظر نمایندگان مجالس قانون‌گذاری در انگلیس را در مورد مداخله احتمالی روسیه در این رای‌گیری با ارسال مطالب دروغین در شبکه‌های اجتماعی ارائه دهند.
 • تکمیل پوشش شبکه فیبر نوری در تمامی روستاها و شهرها تا ۲ سال دیگر

  فارس: رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران گفت: تا سال ۲۰۲۰ تمام روستاها و شهرهای کشور همانند یک تار عصبی گسترده تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار می‌گیرد. برات قنبری در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت مخابرات ایران اظهار کرد: امیدواریم درآمد مخابرات در سال ۹۶ از محل دیتا و مکالمه صوتی افزایش یابد. وی گفت: با توجه به تحولات بازار ICT تغییر مدل تجاری برای افزایش چابکی و کسب سهم بازار بیشتر ضروری شده است. وی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۱۷هزار میلیارد تومانی شرکت مخابرات ایران برای توسعه زیرساخت‌، لایه دسترسی و شبکه ارتباطات ثابت، گفت: توسعه اپراتورهای همراه بدون افزایش زیرساخت مخابرات ایران امکان‌پذیر نیست و لایه دسترسی باید به‌گونه‌ای بهینه‌سازی شود تا حداقل سرعت مشتریان به ۲۰مگابیت بر ثانیه برسد. وی گفت: تا سال ۲۰۲۰ تمام روستاها و شهرهای کشور همانند یک تار عصبی گسترده تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار می‌گیرد.
 • عبور رشد اقتصاد دیجیتال از مسیر کسب و کارهای نوپا

  ایسنا: معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اندازه کوچک بخش خدمات در اقتصاد ایران، بر نقش حوزه ICT به‌عنوان حوزه‌ای موثر برای رشد اقتصاد خدماتی در کشور تاکید کرد. رضا باقری اصل درباره نقش کسب‌وکارهای اینترنتی در رونق اقتصاد دیجیتال بیان کرد: بحث دیجیتال که یکی از زیربناهای اصلی توسعه اقتصاد دیجیتالی است، بخش عمده‌ای از آن توسط فعالیت‌های بخش خصوصی شکل می‌گیرد، در واقع اما بازیگران اصلی رونق این حوزه جوانان تحصیلکرده‌ای هستند که در این حوزه‌ها کسب دانش کرده و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.
 • برگزاری پنجمین دوره ماراتن برنامه‌نویسی موبایل

  مهر: پنجمین دوره ماراتن برنامه‌نویسی تلفن همراه کشور بهمن ماه با همکاری دانشگاه‌های صنعتی شریف و چمران اهواز برگزار می‌شود. پس از برگزاری چهار دوره ماراتن برنامه نویسی تلفن همراه در سال‌های ۹۳ تا ۹۶ و حضور گسترده برنامه نویسان حرفه‌ای از کل کشور در این مسابقات، هم اکنون دانشگاه صنعتی شریف با همکاری دانشگاه شهید چمران اهواز، در حال آماده‌سازی برگزاری «پنجمین دوره ماراتن برنامه نویسی تلفن همراه» از ۵ تا ۷بهمن ماه امسال در محل دانشگاه شهید چمران اهواز است. در این مسابقات تیم‌هایی شامل برنامه نویس، گرافیست و ایده پرداز ۴۸ساعت وقت دارند تا نسخه اولیه یک برنامه کاربردی تلفن همراه را طی یکسری قوانین و مقررات خاص طراحی و پیاده‌سازی کنند. ثبت نام در این مسابقات آغاز شده و تا ۳۰دی ماه جاری ادامه دارد.
 • طراحی نامناسب فروشگاه اپل دردسرساز شد

  فارس: اپل به تازگی فروشگاه تازه‌ای را در شهر شیکاگو افتتاح کرده، اما بی توجهی به آب و هوای سرد و برفی این شهر در فصل زمستان باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای شده است. اگر چه این فروشگاه طراحی چشم نواز و زیبایی دارد، اما ساختمان یادشده محوطه باز بزرگی دارد که مناسب حضور طولانی مدت در فصل زمستان نیست و یخ زدن آن باعث می‌شود رفت و آمد مردم دچار مشکل شود. از سوی دیگر سقف این فروشگاه که با الهام از مک بوک طراحی شده در سرمای هوای این روزها قندیل بسته و سقوط این قندیل‌ها می‌تواند برای رهگذران مشکل ایجاد کند. یکی از ضعف‌های طراحی این فروشگاه فقدان زهکشی و طراحی مجرای خروج آب در سقف است که باعث مشکلات جدی شده و حتی اپل را به تعطیلی موقت فروشگاه یادشده وادار کرده است. تعدادی از خریداران محصولات اپل و مشتریان این شرکت با حضور در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این توجهی و اهمال اپل اعتراض کرده و آن را سوژه خنده و تمسخر خود کرده‌اند.
 • ساخت سامانه اندازه‌گیری شدت تشعشعات امواج رادیویی در کشور

  ایسنا: متخصصان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای نخستین بار در کشور موفق به بومی‌سازی سامانه اندازه‌گیری شدت میدان پرتوهای رادیویی شدند. این سامانه به درخواست و حمایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و با هدف رفع وابستگی کشور در تامین نیازمندی‌ به این تجهیزات از خارج کشور و در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه، در پژوهشگاه اجرا شد. با ساخت سامانه بومی اندازه‌گیری شدت امواج الکترومغناطیسی و الکتریکی برای پایش حد تشعشعات تجهیزات بی‌سیم، علاوه بر جایگزینی نمونه‌های خارجی با داخلی، رفع نگرانی مردم از اثرات امواج الکترومغناطیسی و تشعشعات رادیویی در آینده نزدیک با محصولات بومی امکان‌پذیر خواهد شد. با اجرای این پروژه، سامانه بومی اندازه‌گیری شدت امواج رادیویی برای نخستین بار به دست پژوهشگران داخلی طراحی، ساخت و راه‌اندازی شد و به این ترتیب ایران به‌عنوان یکی از کشورهای دارای این فناوری در دنیا مطرح شد.
 • راه‌اندازی سرور خدمات رایانش ابری Alibaba در هند

  همکاران سیستم: شیوه‌ انتخاب شرکت‌های ارائه دهنده خدمات ابری از سوی کسب و کارهای جهانی برای توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری مهم‌ترین اتفاقی است که در این زمینه انجام می‌شود. سازمان‌ها در سراسر جهان به میزان قابل‌ملاحظه و رو به‌رشد در حال انتقال فعالیت‌های خود به مراکز داده ابری هستند تا اینکه مرکز داده در فضای داخلی سازمان راه‌اندازی کند و در این زمینه از شرکت‌هایی مانند آمازون، مایکروسافت و گوگل کمک می‌گیرند.
 • خشم اپل از تاسیس شرکتی به نام استیو جابز در ایتالیا

  مهر: دو برادر بعد از سال‌ها درگیری حقوقی با اپل موفق به تاسیس شرکتی به نام استیو جابز موسس فقید این شرکت شده‌اند و این امر خشم شدید اپل را در پی داشته است. وینچنزو و جیاکومو بارباتو در نبرد با اپل سرانجام حرف خود را به کرسی نشاندند و استفاده از نام استیو جابز را برای شرکت خود قطعی کرده‌اند. درگیری میان دو طرف در این زمینه از سال ۲۰۱۲ آغاز شده است. در آن زمان این دو برادر ایتالیایی متوجه شدند که نام جابز به شکل یک عنوان تجاری ثبت نشده بنابراین تصمیم گرفتند از نام استیو جابز برای شرکت نوپای پوشاک و لباسشان استفاده کنند.
 • بازار ۵۷ میلیارد دلاری آمریکای لاتین در حوزه فناوری‌های دیجیتالی

  همکاران سیستم: مجموعه هزینه‌های مرتبط با نقل و انتقالات دیجیتالی در منطقه آمریکای لاتین طی دو سال آینده به ۵۷میلیارد دلار می‌رسد و این رقم را مرکز تحقیقاتی IDC بر اساس آخرین گمانه‌زنی‌های خود اعلام کرده است.
 • اجبار به واردکردن شماره موبایل هنگام آپدیت جدید ویندوز ۱۰

  خبرآنلاین: آپدیت جدید ویندوز ۱۰ بیلد کاربر را مجبور می‌کند تا شماره موبایل خود را وارد کند. در غیر این‌صورت، کاربر هنگام نصب نهایی با مشکل مواجه شده و مایکروسافت اجازه تکمیل آپدیت را نخواهد داد. صفحه ظاهر شده برای تکمیل عملیات از کاربر می‌خواهد تا پی‌سی و موبایل خود را به‌هم وصل کند. در استراتژی جدید، مایکروسافت از کاربر می‌خواهد تا تمام ابزار ویندوزی خود را به‌هم لینک کند چراکه قرار است یک اپلیکیشن روی همه ابزارهای ویندوزی کار کند و ادامه کار از روی موبایل به پی‌سی منتقل شود.
 • راهکار پاناسونیک برای مقابله با آلودگی هوا!

  ایسنا: پاناسونیک با همکاری شرکت‌های چینی به منظور تامین سلامت شهروندان و افزایش کیفیت هوای اماکن مختلف، به ارتقا و توسعه دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی اقدام کرده است. به گزارش «ایسنا» به نقل از وب‌سایت نئووین، از آنجایی که امروزه کشورها و شهرهای بسیاری با کیفیت پایین و آلودگی هوا دست و پنجه نرم می‌کنند، یافتن راهکاری برای تنفس هوای پاک و سالم می‌تواند کمک بسزایی به تامین سلامت شهروندان کند.
 • شیائومی هم اسپیکر هوشمند معرفی کرد

  ایسنا: شرکت چینی شیائومی نیز با رونمایی از اسپیکر هوشمند جدید خود، رسما پیوستن خود به جمع تولیدکنندگان این گجت خانگی را اعلام کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از وب‌سایت جی‌اس‌ام آرنا، در سال‌های اخیر به‌ویژه سال جاری میلادی گجت‌های هوشمند خانگی همچون اسپیکرهای هوشمند بازار پر تب و تابی را به خود اختصاص داده‌اند. غول‌های عظیم تکنولوژی همچون آمازون و گوگل با معرفی نسخه‌های مختلف و جدیدی از این محصولات قصد داشتند بازار اسپیکرهای هوشمند را همچنان در اختیار خود بگیرند.
 • ساخت کلاه ایمنی با قابلیت خوانش مغز

  مهر: یک شرکت خودروسازی کلاه ایمنی با قابلیت خوانش مغز ساخته تا با بررسی امواج مغز کیفیت تمرکز رانندگان را بهبود دهد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، یک کلاه ایمنی با قابلیت خوانش مغز می‌تواند تمرکز رانندگان را بهبود دهد و ایمنی بیشتری برای آنها فراهم کند. در همین راستا شرکت فورد کلاه ایمنی ساخته که امواج مغز، انرژی مغزی و سطح تمرکز را بررسی و در مقاطع مختلف رانندگی در جاده کنترل می‌کند.
 • اطلاعات پردازنده‌های تازه اسنپ دراگون لو رفت

  فارس: اطلاعات مربوط به پردازنده‌های جدید اسنپ دراگون شامل پردازنده‌های ۶۷۰، ۶۴۰ و ۴۶۰ در فضای مجازی منتشر شده است. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اسین ایج، آخرین پردازنده کوالکوم که در مورد آن اطلاعاتی به‌طور رسمی در ابتدای ماه جاری میلادی منتشر شده بود Snapdragon ۸۴۵ نام دارد و در گوشی‌های پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد. تراشه ۶۷۰ این شرکت که جایگزینی برای SD ۶۶۰ محسوب می‌شود، یک تراشه متوسط است که با استفاده از فناوری ۱۰ نانومتری تولید شده است.
 • هک شدن بلندگوهای بی‌سیم برای مردم‌آزاری شبانه

  مهر: محققان شرکت امنیتی «ترندمیکرو» آسیب‌پذیری خطرناکی را در بلندگوهای بی‌سیم سونوس شناسایی کرده‌اند که به هکرها امکان می‌دهد از این بلندگوها به اشکال مختلف سوءاستفاده کنند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از لایف هکر، با هک شدن این بلندگوها پخش موسیقی بدون اجازه کاربر از طریق آنها ممکن می‌شود و هکرها می‌توانند به درون شبکه وای‌فای مورد استفاده کاربران نفوذ کنند. ضعف امنیتی یادشده به گونه‌ای است که با اسکن کردن آنلاین شبکه‌های وای‌فای می‌توان بلندگوهای بی‌سیم سونوس را شناسایی کرد، سپس از همین طریق آنها و همین‌طور شبکه وای‌فای متصل به آنها را مورد سوءاستفاده قرار داد. هکرها با کنترل بلندگوهای بی‌سیم یادشده می‌توانند به وسایل سازگار با گوگل‌هوم و الکسا نیز دسترسی پیدا کنند و فرامین مد نظر خود را روی آنها هم اجرا کنند. از این روش می‌توان برای پخش صداهای آزاردهنده از طریق بلندگوهای هوشمند مانند صدای گریه بچه یا شکسته شدن شیشه در نیمه‌های شب استفاده و ساکنان یک خانه را دچار ترس و وحشت کرد. کارشناسان امنیتی می‌گویند این مشکل تنها در ۲ تا ۵ هزار واحد از بلندگوهای تولیدی سونوس وجود دارد. شرکت سازنده هم یک وصله امنیتی نرم‌افزاری برای برطرف کردن آسیب‌پذیری یادشده عرضه کرده است.
 • گوگل بی‌سروصدا فروش تبلت Pixel C را متوقف کرد

  فارنت: تبلت پیکسل C از همان ابتدای ورود خود به بازار نوید محصولی ناموفق را می‌داد، البته انصافا باید اعتراف کرد که گوگل در سخت‌افزار این تبلت چیزی کم نگذاشته بود، اما منتقدان این تبلت بر این باور هستند که سخت‌افزار تبلت Pixel C با نرم‌افزار آن جور نبود. اکنون نیز پس از گذشت چیزی حدود دو سال از عرضه تبلت پیکسل C، گوگل رسما این تبلت را بازنشست کرد و فروش آن‌ در فروشگاه آنلاین گوگل متوقف شد.
 • عرضه برنامه کمک اضطراری تلفن همراه در زمان قطع شبکه‌های مخابراتی

  خبرگزاری فارس: به تازگی برنامه تلفن همراه جدیدی عرضه شده که با استفاده از آن می‌توان موقعیت مکانی افراد سانحه‌دیده را با استفاده از قابلیت وای‌فای و در زمان قطع شبکه‌های مخابراتی شناسایی کرد.
 • اپلیکیشن‌های بازی صدای محیط کاربر را گوش می‌دهند

  خبرگزاری مهر: گزارشی جدید نشان می‌دهد بیش از ۲۵۰ اپلیکیشن بازی موبایل در گوگل پلی مجهز به نرم‌افزار ردیابی اصوات محیطی هستند و اطلاعاتی درباره برنامه تلویزیونی مورد علاقه کاربر جمع‌آوری می‌کنند. صدها اپلیکیشن بازی موبایل با استفاده از یک نرم‌افزار ردیابی به اصوات محیطی کاربر گوش و اطلاعاتی درباره برنامه‌های تلویزیونی مورد علاقه کاربر جمع‌آوری می کنند.
 • آپدیت اندروید ۸ اوریو برای زن‌فون ۴ ایسوس منتشر شد

  فارنت: بر اساس اطلاعات منتشرشده از سوی ایسوس، این آپدیت شامل بهبودهایی در تنظیمات رابط کاربری، محدودیت‌های پس‌زمینه، انتخاب هوشمند کلمات، Autofill و تصویر در تصویر است. ایسوس سرانجام آپدیت اندروید ۸ زن‌فون ۴ را منتشر کرد.
 • واتس‌اپ قابلیت تازه‌اش را لو داد

  خبرگزاری مهر: طراحان برنامه گپ موبایلی واتس‌اپ تصادفی قابلیتی را که قرار است در آینده به این برنامه گپ موبایلی افزوده شود لو دادند. قابلیت یادشده که پاسخ خصوصی نام دارد در به‌روزرسانی آزمایشی این برنامه برای ویندوز فون در دسترس قرار گرفت. قابلیت مذکور به کاربران حاضر در یک گروه امکان می‌دهد بدون آنکه افراد دیگر عضو متوجه شوند به فردی پیام خصوصی دهند. منابع خبری از مدتی قبل از برنامه‌ریزی واتس‌اپ برای ارائه چنین خدماتی خبر داده بودند، اما افزوده شدن ناگهانی خدمات مذکور به نسخه ویندوز فون برنامه مذکور نشان داد که واتس‌اپ به‌طور جدی به دنبال چنین اقدامی است. قابلیت جدید بعد از مدتی از نسخه بتای واتس‌اپ حذف شد و سپس مشخص شد برنامه‌نویسان واتس‌اپ به اشتباه آن را به این برنامه اضافه کرده‌اند. این قابلیت قبلا به نسخه تحت وب واتس‌اپ اضافه شده، اما معلوم نیست چه زمانی برای کاربران سیستم عامل‌های همراه در دسترس قرار می‌گیرد.
 • اسامی احتمالی گوشی‌های جدید نوکیا در سال ۲۰۱۸ فاش شد

  جی‌اس‌ام: تعداد گوشی‌های هوشمند نوکیا در سال ۲۰۱۷، چندان زیاد نیست؛ HMD Global تعداد کمی گوشی در سال جاری میلادی معرفی کرده است اما انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۸ با معرفی مدل‌های جدید، تنوع گوشی‌های هوشمند این شرکت فنلاندی افزایش پیدا کند.

بیشتر