آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۲۲۱

 • هوش مصنوعی و اشتغال‌زایی در آینده

  ندا لهردی
  ظهور پدیده‌های جدید در دنیای تکنولوژی اغلب پر از بیم و امید است. بسیاری تکنولوژی‌های جدید را در مقابل انسان و زندگی روزمره آن می‌دانند و بسیاری دیگر هم معتقدند با بهره‌گیری مناسب و بجا از ابزارها و امکانات جدید تکنولوژی، زندگی انسان‌ها بهتر و باکیفیت‌تر خواهد شد.با این اوصاف حالا هوش مصنوعی به موضوعی جذاب و البته حساس تبدیل شده است. در واقع تنها برداشت بعضی از ما از هوش مصنوعی، ظهور ربات‌های پیچیده‌تر و کاربردی‌تر است که می‌توانند در آینده‌ای نه‌چندان دور مشاغل‌مان را از ما بگیرند. این در حالی است که هوش مصنوعی می‌تواند نقش موثری در زندگی روزمره، صنایع و بخش‌های تجاری مختلف بازی کند.
 • ۳۱ میلیارد دلار درآمد اپراتورها از رومینگ بین‌المللی

  ایسنا: انتظار می‌رود درآمد کل اپراتورهای مخابراتی از رومینگ داده همراه در سطح بین‌المللی تا سال ۲۰۲۲ به ۳۱ میلیارد دلار برسد. این رقم در سال ۲۰۱۷ با نرخ رشد مرکب سالانه ۸ درصدی به ۲۱میلیارد دلار رسیده است.براساس گزارش موسسه تحقیقاتی ژونیپر، افزایش درآمد رومینگ بین‌المللی داده، به‌رغم افت ۱۱ درصدی درآمد در سال ۲۰۱۷، شامل ۴۶ درصد کاهش در اروپای غربی، نتیجه بسته‌های پیشنهادی «رومینگ مثل خانه» اپراتورها در سراسر جهان است.
 • بدافزار خطرناک اندرویدی که گوشی را منفجر می‌کند

  مهر: بسیاری از بدافزارهای طراحی شده برای آلوده کردن گوشی‌های اندرویدی تنها برای سرقت داده‌ها طراحی می‌شوند اما فعالیت تخریبی یک بدافزار جدید آنقدر شدید است که باعث آسیب فیزیکی می‌شود. این بدافزار که از سوی کارشناسان موسسه امنیتی کاسپراسکای شناسایی شده Loapi نام دارد و برای سرقت تمامی اطلاعات موجود در گوشی اعم از داده‌های مربوط به ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین تا دیگر داده‌های ذخیره شده در تلفن همراه طراحی شده است.
 • معرفی بدترین پسوردهای سال ۲۰۱۷

  مهر: بدترین پسوردهای ۲۰۱۷ میلادی اعلام شدند و همچنان۱۲۳۴۵۶ عنوان بدترین پسورد را دارد. شرکت آمریکایی EPC Group پس از تحقیقات بدترین پسوردهای ۲۰۱۷ میلادی را اعلام کرد. برای تهیه این فهرست از اطلاعات مربوط به ۵ میلیون پسوردی استفاده شد که سال گذشته فاش شده بود. درهر حال این تحقیق نشان داد همچنان بدترین کلمات رمز ۱۲۳۴۵۶ و password هستند.
 • حذف تبلیغات اینترنتی کروم از دو ماه دیگر

  مهر: شرکت گوگل عرضه‌کننده مرورگر اینترنتی کروم از بلوکه‌شدن تمامی تبلیغات اینترنتی در محیط این مرورگر از ۱۵ فوریه یعنی کمتر از دو ماه دیگر خبر داده است. گوگل قصد دارد نمایش تبلیغات در سایت‌های مختلف را در زمان استفاده از مرورگر کروم ناممکن کند و جالب اینکه محدودیت یادشده حتی آگهی‌هایی که روی سرورهای شرکت گوگل میزبانی می‌شوند را نیز دربر می‌گیرد.این شرکت قبلا در ماه ژوئن تصمیم خود را در این زمینه اعلام کرده بود، اما دیروز زمان دقیق آن را هم اعلام کرد. گوگل همچنین از عرضه نسخه ۶۴ مرورگر کروم در ۲۳ ژانویه و کروم ۶۵ در ۶ مارس خبر داده و می‌گوید تصمیم جدیدش تمامی نسخه‌های تاییدشده مرورگر یادشده را دربر می‌گیرد. گوگل امسال به ائتلافی موسوم به اتحاد برای تبلیغات بهتر پیوسته که استانداردهایی برای ارتقای آگهی‌های اینترنتی وضع کرده‌اند. از جمله این استانداردها می‌توان به مخالفت با نمایش تبلیغات تمام صفحه، تبلیغات دارای صوت و ... اشاره کرد.
 • تعطیلی سرویس Connect مایکروسافت

  همکاران سیستم: شرکت مایکروسافت تصمیم گرفت سرانجام وب‌سایت اینترنتی مربوط به نسخه بتای آزمایشی سرویس Connect خود را برای همیشه از کار بیندازد. طی سال گذشته شرکت مایکروسافت گروه توسعه سرویس Connect خود را به وب‌سایت جدیدی که با نام Collaborate شناخته می‌شود انتقال داد. سخنگوی این شرکت در مورد آینده سرویس Connect توضیح داد: ما ارزش ورودی مشتریان و شرکای خود را مورد سنجش قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم که Connect می‌تواند پاسخگوی آنها باشد. با این وجود تلاش‌های فراوانی صورت گرفت تا این فروم به ابزارهای مدرن‌تر از جمله سرویس Collaborate انتقال یابد و این مهاجرت تا پایان سال جاری میلادی به‌صورت کامل انجام می‌شود.
 • فرانسه به دنبال جریمه کردن فیس بوک

  مهر: سازمان حفاظت از اطلاعات فرانسه به واتس‌اپ هشدار داده در صورتی که اطلاعات کاربران را در اختیار فیس‌بوک قرار دهد، آن را جریمه خواهد کرد. سازمان حفاظت از اطلاعات در فرانسه به واتس‌اپ اعلام کرده در صورتی که همچنان اطلاعات کاربران را در اختیار شرکت مادر خود (فیس بوک) قرار دهد، آن را جریمه خواهد کرد. طبق اعلام سازمان CNIL فرانسه، واتس‌اپ یک ماه فرصت دارد تا در راستای همخوانی با قوانین فرانسه گام بردارد و رضایت کاربران خود را جلب کند. به گفته CNIL، واتس‌اپ درصورت عدم‌همخوانی با قوانین، در این کشور تحریم خواهد شد.
 • کاهش فروش سیم‌کارت‌های تلفن‌همراه در روسیه

  ايسنا: پس از ۱۲ سال، فروش سیم‌کارت‌های تلفن در روسیه روندی نزولی گرفت. در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد فروش سیم‌کارت‌های نو تلفن‌همراه در روسیه با کاهش ۳/ ۷درصدی به ۱۱۴ میلیون عدد رسید. براین اساس در سال ۲۰۱۷ میلادی، شرکت خدمات موبایل «megafon» با رشدی ۲/ ۰ درصدی ۶/ ۷۵ میلیون مشترک دارد؛ شرکت Beeline با رشدی ۵/ ۰درصدی، ۸/ ۵۸ درصد مشترک دارد و شرکت« mts» با کاهش ۷/ ۰درصدی ۵/ ۷۸ میلیون مشترک بازار تلفن همراه روسیه را در اختیار دارند. شمار دارندگان سیم‌کارت در روسیه به رقم ۵۹/ ۲۵۵ میلیون مشترک رسیده است که به‌صورت دائمی ۵۲ درصد آنان به اپراتور «mts» متصل هستند، ۳۲درصد از شرکت «tele۲» استفاده می‌کنند و ۱۶ درصد از خدمات «megafon» بهره می‌برند. قیمت متوسط پکیج خدمات تلفن همراه به‌صورت ۴۰۰ دقیقه مکالمه رایگان، ۴۰۰ پیامک رایگان و ۱۰ گیگابایت اینترنت نسل ۴، کمتر از ۸ دلار در ماه است. همچنین شرکت‌های خدمات تلفن‌همراه سیم‌کارت را به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند.
 • سود بازرگانی واردکننده موبایل ۳ درصد است

  فارس: رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از برنامه انجمن برای نظارت بر قیمت‌گذاری کالای شرکت‌های واردکننده موبایل برای جلوگیری از قیمت‌گذاری کاذب خبر داد و گفت: سود بازرگانی واقعی واردات موبایل حداکثر سه درصد است.
 • انتقال مشترکان سابق اینترنت مخابرات به مدل غیرحجمی

  فارس: معاون مشتریان شرکت مخابرات ایران از تعویض سرویس، تمدید سرویس یا خرید سرویس جدید اینترنت توسط ۱۵۰ هزار مشترک مخابرات در سراسر کشور پس از اجرای تعرفه‌های جدید خبر داد و گفت: از زمان اجرای تعرفه‌های جدید از ۱۲ آذرماه ۱۵۰هزار مشترک در سراسر کشور اقدام به تعویض سرویس، تمدید سرویس یا خرید سرویس جدید اینترنت کرده‌اند. داود زارعیان با بیان اینکه مشترکانی که اعتبار سرویس‌شان به پایان می‌رسد یا متقاضی جدید خرید سرویس هستند باید از طرح جدید اینترنت بگیرند، گفت: ۹۵ درصد مشترکانی که مهلت سرویس‌شان به اتمام رسیده بود، اقدام به تمدید سرویس براساس تعرفه‌های جدید کرده‌اند. وی با بیان اینکه با اجرای تعرفه‌های جدید مشترکان سابق اینترنت نامحدود مخابرات مانند دیگر مشترکان این شرکت به طرح‌های جدید منتقل می‌شوند، گفت: طرح‌های جدید برای این دسته از مشترکان بهتر از وضعیت قبلی است.
 • آی‌فون‌های قدیمی با به‌روزرسانی کند می‌شوند

  فارس: کارشناسان هشدار می‌دهند که اگر کاربران مدل‌های قدیمی‌تر آی‌فون نسخه جدید سیستم عامل iOS را روی گوشی‌شان نصب کنند، شاهد کند شدن تلفن همراهشان خواهند بود. تحقیقاتی که از سوی پژوهشکده Primate Labs صورت گرفته و عملکرد دو گوشی آی‌فون ۶ اس و ۷ را بعد از نصب نسخه به‌روزشده iOS با یکدیگر مقایسه کرده نشان می‌دهد که سرعت مدل‌های قدیمی‌تر با به‌روز شدن سیستم عامل کند شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر