آرشیو روزنامه شماره ۴۲۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۲۱۰

 • استارت‌آپ‌هایی که به در بسته خوردند

  دنیای اقتصاد: هرجا که زندگی وجود داشته باشد، مرگ هم وجود دارد و بی‌شک سیلیکون ولی هم از این قاعده مستثنا نیست. در دنیای استارت‌آپ‌ها، مثال‌های زیادی از شکست‌خوردن یا ورشکسته شدن وجود دارد. این شکست‌ها خیلی اوقات باعث می‌شود که مدیران استارت‌آپ‌ها مجبور به اخراج مهندس‌ها و خاموش‌کردن دستگاه‌های شرکت برای همیشه شوند. تخلیه‌کردن اتاق‌هایی که روزی پر از کارمندان باشوق و وسایل پر سر و صدا و میزهای پینگ‌پنگ بودند و همچنین نوشتن متن‌های غم‌انگیز خداحافظی روی وب‌سایت رسمی شرکت، از غم‌انگیزترین لحظات پایان فعالیت یک استارت‌آپ محسوب می‌شوند.
 • اخطار به فروشگاه‌های کامپیوتری بدون مجوز

  دنیای اقتصاد: طرح ساماندهی در بازار کامپیوتر تهران مشخص کرده بیش از هزار و ۲۰۰ فروشگاه بدون داشتن مجوز فعالیت در این صنف در فضای اداری و غیر اداری مشغول به فعالیت هستند. فرار از پرداخت مالیات یکی از دلایلی است که افراد در این حوزه اقدام به دریافت مجوز نمی‌کنند. حالا رئیس اتحادیه رایانه تهران تخمین می‌زند که این افراد که عمدتا بدون فروشگاه هستند نزدیک به هزار و۲۰۰ واحد را تشکیل می‌دهند که در اماکن اداری و مسکونی مشغول به فعالیت هستند.
 • ابهام در نحوه فعال شدن گوشی مسافری در طرح رجیستری

  دنیای اقتصاد: طرح رجیستری موبایل از سه‌شنبه گذشته آغاز شد و مسوولان اجرای طرح هشدارها و دستورالعمل‌های مختلفی خطاب به کاربران و فروشندگان صادر کرده‌اند. آنچه از طرح رجیستری موبایل فعلا می‌دانیم این است که این طرح فعلا برای تمام دستگاه‌های سیم‌کارت خور اپل (گوشی، تبلت، ساعت) اجرا خواهد شد. اگر مسافر هستید و گوشی آی‌فون جدیدی به همراه خود دارید خوب است بدانید که باید آن را در گمرک ثبت کنید. در غیر این صورت امکان ثبت آن در سامانه رجیستری برای فعال شدن در شبکه اپراتوری وجود نخواهد داشت.
 • پیام‌رسان ویژه کودکان

  ایسنا: دسترسی به اینترنت برای کودکان زیر ۱۳سال و بدون نظارت و اجازه والدین در آمریکا غیرمجاز است.
 • واگذاری ارائه خدمات مکالمات بین‌الملل به بخش خصوصی

  مهر: مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از خروج سرویس مکالمات بین‌الملل از انحصار این شرکت و واگذاری ارائه خدمات مکالمات تلفنی بین‌الملل به شرکت‌های خصوصی تا پایان سال خبر داد. صادق عباسی شاهکوه گفت: مکالمات بین‌الملل از انحصار شرکت زیرساخت خارج می‌شود و شرایط قرار است به نحوی باشد که قسمتی از وظایف شرکت زیرساخت در این بخش، به سمت اپراتورهای ارتباطی برود. وی افزود: با انجام این طرح، دخالت زیرساخت در پروژه‌های مربوط به ارتباطات صوتی ایران و خارج و نیز ترمینیشن و اورجینیشن که تاکنون در اختیار زیرساخت بود، کاهش می‌یابد.
 • ماهر: «فلش پلیر» خود را به روزرسانی کنید

  مهر: مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای از کاربران نرم‌افزار چندرسانه‌ای «فلش پلیر» خواست برای جلوگیری از حملات بدافزاری، نرم‌افزار خود را به‌روزرسانی کنند. مرکز ماهر از هشدار ادوب (Adobe) برای دریافت آخرین نسخه‌ فلش‌پلیر در راستای جلوگیری از حملات بدافزاری خبر داد. مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای اعلام کرد: در به‌روزرسانی اخیر Adobe Flash Player، این شرکت از کاربران خود خواسته است تا سامانه‌های خود را به آخرین نسخه‌ این برنامه، وصله کنند. دلیل این امر، آسیب‌پذیری‌هایی است که از سوی حملات مخرب مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند.
 • گسترش خدمات رایانش ابری گوگل در خاورمیانه

  همکاران سیستم: مرکز توسعه خدمات رایانش ابری گوگل موسوم به Google Cloud فعالیت‌های خود را در منطقه خاورمیانه گسترش داده است و این اتفاق به دنبال انعقاد قرارداد همکاری جدید میان گوگل و شرکت Shift Technologies صورت گرفته است. شرکت Shift به دنبال همکاری‌های جدید خود با گوگل به کاربران در منطقه خاورمیانه امکان می‌دهد با ایمنی هرچه بیشتر به خدمات پردازش ابری Google Cloud دسترسی داشته باشند و هزینه استفاده از این خدمات برای آنها کاهش یابد. یوسف البرکاوی، مدیرعامل Shift Technologies، در این‌خصوص توضیح داد شرکت او هم‌اکنون می‌تواند بهترین سطح از فناوری‌های پردازش ابری گوگل را به مشتریان خود در سراسر خاورمیانه ارائه دهد که این اتفاق به دنبال همکاری‌های جدید با گوگل انجام شده است. خدمات پردازش ابری Google Cloud به کاربران مستقر در منطقه خاورمیانه امکان می‌دهد تا بتوانند بدون نگرانی از ظرفیت ذخیره‌سازی اطلاعات، قابلیت اطمینان به آن و قابلیت‌های اجرایی مربوطه بتوانند اطلاعات و داده‌ها از نمونه اولیه تا تولید انبوه محصول موردنظر خود را به‌راحتی پردازش کنند.
 • استعفای شروین پیشه‌ور به دنبال بالاگرفتن اتهامات اخلاقی

  دنیای اقتصاد: اوضاع برای شروین پیشه‌ور کارآفرین مشهور سیلیکون ولی و یکی از سهامداران اصلی اوبر بعد از ادعای اذیت و آزار جنسی چند زن در حال سخت‌تر شدن است و او تصمیم گرفته از دو سمت مهم در شرکت Sherpa Capital و هایپرلوپ وان کناره‌گیری کند تا به گفته خودش روی دفاع از خودش متمرکز شود. هفته قبل بلومبرگ خبر داد که یک زن به نام Austin Geidt که هم اکنون از مدیران اوبر است مورد اذیت و آزار پیشه ور قرار گرفته است. خود این زن که از جمله کارمندان نخستین اوبر است حاضر به تایید یاتکذیب این موضوع نشد، اما وکیل پیشه‌ور هر نوع تعرض به آن زن را رد کرده و گفته بود در آن زمان آنها با هم در ارتباط بوده‌اند.
 • استخدام ۱۰ هزارنفر در یوتیوب برای نظارت بر ویدئوها

  اگر شما هم با دنیای اینترنت سر و کار داشته باشید، احتمال اینکه در این چند سال اخبار متعددی راجع‌به معضلات یوتیوب در بخش مبارزه با محتویات نامناسب شنیده باشید، خیلی زیاد است. یوتیوب در راستای مبارزه با محتویات نامناسب، افراط‌گرایانه و خشونت‌آمیز، همواره سعی داشته با استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشینی آنها را از پلتفرم خود حذف کند اما در این میان گاهی اوقات برخی تولیدکنندگان مجاز محتوا هم به اشتباه هدف این حملات یوتیوب قرار گرفته و محتویات سالم آنها هم به اشتباه حذف می‌شوند.
 • اپل پرداخت میلیاردها دلار مالیات معوق به اتحادیه اروپا را آغاز کرد

  فارس: به دنبال صدور حکم کمیسیون اروپایی ضد اپل، این شرکت سرانجام مجبور شد میلیاردها دلار مالیات معوق خود را که از زیر بار پرداختش شانه خالی کرده بود، پرداخت کند. اپل با استفاده از برخی قوانین خاص مالیاتی ایرلند حدود ۵/ ۱۴ میلیارد دلار تخلف مالیاتی مرتکب شده و در سالیان گذشته از پرداخت این مبالغ که حاصل فعالیت‌های سودآور آن در خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود، خودداری کرده بود. بعد از بررسی‌های مفصل این تخلف در دادگاه‌های کمیسیون اروپایی و ایرلند سرانجام اپل تسلیم فشارهای وارده شد و اعلام کرد پرداخت مالیات یادشده را از سال آینده میلادی آغاز می‌کند. اپل سال‌هاست از ایرلند به‌عنوان بهشتی برای فرار مالیاتی استفاده کرده و از قوانین سهل‌گیرانه آن نهایت بهره را می‌برد. گفته می‌شود این شرکت ممکن است با تحولات حاصل‌شده برای کاستن از مبلغ مالیات درنظر گرفته شده برای فعالیت‌های خود به نقاطی دیگری در اروپا و از جمله برخی جزایر دورافتاده در جنوب انگلیس نقل‌مکان کند.
 • استفاده از روبات‌ برای آموزش کودکان مبتلا به اوتیسم

  ایسنا: شرکت «روبوکایند» (RoboKind)برای آموزش دقیق‌تر کودکان مبتلا به اوتیسم، روبات جدیدی ابداع کرده است. معلمان کارولینای جنوبی در مدارس منتخب یک برنامه آموزشی موسوم به «روبات‌ها برای اوتیسم» (Robots۴Autism) را آغاز کرده و روبات کوچکی به نام «میلو» (Milo)را برای درس دادن به دانش‌آموزان مبتلا به این اختلال به کار گرفته‌اند. به گفته «مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری» (Centers for Disease Control and Prevention)، از سال ۲۰۱۲، از هر ۶۸ کودک هشت ساله، حدود یک نفر مبتلا به اوتیسم تشخیص داده شده‌اند. درنتیجه، شرکت آمریکایی «روبوکایند» در تگزاس، برای آموختن چگونگی فهم احساسات و حالت‌ها به دانش‌آموزان پایه‌های ابتدایی و راهنمایی، «میلو» را ابداع کرد. میلو با قدم زدن، حرکت دادن بازوها و به‌کارگیری ماهیچه‌های صورت برای تقلید احساسات، رفتار اجتماعی و واکنش‌های مناسب را به دانش‌آموزان نشان می‌دهد. دانش‌آموزان از راه تعامل با این روبات شبه‌انسان، چگونگی وفق دادن خود با احساسات، بیان یکدلی و واکنش مناسب در موقعیت‌های اجتماعی را یاد می‌گیرند. دانش‌آموزان به مدت سه سال و هفته‌ای یک ساعت، در تعامل با میلو و یک مربی هستند.
 • پهپادی که به کارمندان می‌گوید کار نکنید

  ایسنا: کارمندان ژاپنی بیش از حد اضافه کاری می‌کنند و این موضوع تبدیل به یک معضل اجتماعی در این کشور شده و با طراحی «پهپاد غرغرویی» که به تازگی طراحی شده ممکن است این مشکل سر و سامان یابد.
 • اشیای پرینتی مجهز به وای فای

  خبرگزاری مهر: محققان با پرینتر سه بعدی اشیای پلاستیکی ساخته‌اند که از طریق وای فای و بدون نیاز به باتری و برق، اطلاعات را منتقل می‌کند.محققان دانشگاه واشنگتن روشی برای تولید اشیای پلاستیکی با پرینتر سه بعدی ابداع کرده‌اند تا اطلاعات را از طریق وای فای و بدون نیاز به باتری یا تجهیزات الکترونیک ارسال کنند. آنها همچنین نشان دادند این روند را می‌توان با اشیای پلاستیکی و دریافت‌کننده‌های وای فای معمولی نیز انجام داد.
 • آموزش روبات‌ها با یک اشاره کوچک

  ایسنا: پژوهشگران آمریکایی برای آموزش روبات‌ها، الگوریتم‌های خاصی ابداع کرده‌اند تا برای آنها امکان انتخاب مسیر دلخواهشان را فراهم کنند.
 • باگ مک‌‌بوک‌ها هنوز اصلاح نشده

  آی‌تی‌ایران: هفته گذشته اخباری منتشر شد که نشان می‌داد سیستم‌عامل نسخه «High Sierra» مک به یک باگ مهم دچار است که با فشردن تنها چند کلید به افراد اجازه ورود غیرمجاز به هر کامپیوتری را می‌داد! البته شرکت اپل خیلی سریع عمل کرد و این مشکل را طی یک آپدیت نرم‌افزاری برطرف کرد، اما به‌نظر می‌رسد این مشکل هنوز هم وجود دارد.
 • ردمی ۵ و ردمی ۵ پلاس گوشی‌های جدید شیائومی

  فارنت: شیائومی رسما از گوشی‌های ردمی ۵ و ردمی ۵ پلاس طی مراسمی در چین رونمایی کرد. این گوشی‌ها با صفحه‌نمایش FullView، باتری قدرتمند و قیمت‌های جذاب عرضه می‌شوند. ردمی ۵ دارای صفحه‌نمایش ۷/ ۵ اینچی با نسبت ۱۸:۹ و رزولوشن HD+ است؛ چی‌پست اسنپدراگون ۴۵۰ داشته که به کمک تکنولوژی پروسه ۱۴ نانومتری ساخته‌شده است. همچنین از CPU ۸هسته‌ای با سرعت ۸/ ۱ گیگاهرتز بهره می‌برد. ازلحاظ نسخه دارای ۲ مدل با ۲ گیگابایت رم و ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی و ترکیب دوم ۳ گیگابایت رم و ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی است. از کارت حافظه microSD تا گنجایش ۱۲۸ گیگابایت نیز پشتیبانی می‌شود. با اینکه دستگاه با اندروید ۷.۱.۲ نوقا عرضه می‌شود، رابط کاربری آن MIUI ۹ بوده که قابلیت‌های خوبی مثل دستیار هوشمند و حالت عکس-در-عکس دارد.
 • دایرکت، اپلیکیشن چت جدید اینستاگرام

  آی‌تی ایران: پس از تغییرات اخیر در استوری‌های اینستاگرام این شرکت در حال تست کردن یک اپلیکیشن مجزای پیام‌رسان است و نام آن را دایرکت - Direct - گذاشته است. این شرکت قصد دارد با توسعه این اپ امکان پیام‌رسانی خصوصی را از داخل اینستاگرام به این اپلیکیشن انتقال دهد. اپلیکیشن Direct مشابه اپ اسنپ‌چت کار می‌کند و برای اندروید و iOS تولید شده است. در حال حاضر این اپ برای کشورهای شیلی، ایتالیا، پرتغال، ترکیه و اروگوئه فعال شده است. اگر شما اپلیکیشن Direct را نصب کنید صندوق پستی - inbox - شما در اپلیکیشن اینستاگرام حذف خواهد شد و از آن به بعد صرفا از طریق اپلیکیشن دایرکت قادر به دیدن پیغام‌ها خواهید بود.
 • نسخه کم‌حجم اندروید برای موبایل‌های ارزان‌قیمت

  مهر: گوگل نسخه کم‌حجم اندروید خود را در هند رونمایی کرد. آلفابت شرکت مادر گوگل نسخه کم حجم اندروید را در هند رونمایی کرده است. هدف این شرکت جذب میلیون‌ها کاربر موبایل‌ها ساده و ارزان قیمت در این کشور است.
 • سرقت اطلاعات ۳۱ میلیون کاربر از سوی اپلیکیشن کیبورد

  ایسنا: طبق گزارش‌های منتشر شده، اپلیکیشن اندرویدی کیبورد موسوم به «آی‌تایپ» اطلاعات خصوصی حدود ۳۱ میلیون کاربر را به سرقت برده و در فضای مجازی منتشر کرده است. مرکز امنیت سایبری کروم تک روز گذشته در گزارشی اعلام کرد که به‌طور تقریبی اطلاعات خصوصی و شخصی ۳۱ میلیون و ۲۹۴ هزار نفر از سوی اپلیکیشن کیبورد اندرویدی به نام آی.تایپ (AI.type) به سرقت رفته و در اینترنت پخش و افشا شده است. این موسسه امنیت سایبری در تشریح این موضوع عنوان کرده است که ۵۷۷گیگابایت از اطلاعات شخصی کاربران به دلیل فقدان مراحل امنیتی و گذرواژه در سرورهای پایگاه داده این اپلیکیشن، لو رفته است. این اپلیکیشن کیبورد در سال ۲۰۱۰ در فروشگاه‌های اینترنتی آنلاین در دسترس عموم مردم قرار گرفت و بیش از ۴۰میلیون بار نیز از فروشگاه آنلاین پلی استور گوگل دانلود و نصب شده است. این گزارش حاکی است که علاوه بر به سرقت رفتن اطلاعات حدود ۲/ ۳۱ میلیون کاربر، از یکی دیگر از پایگاه داده‌های این اپلیکیشن نیز ۷۵۳.۴۵۶ هزار کاربر دیگر نیز در معرض افشای اطلاعات شخصی خود قرار گرفته‌اند.
 • گوشی گران‌قیمت ال‌جی با بدنه سرامیکی

  جی اس ام: ال‌جی قصد دارد هفته آینده گوشی +V۳۰ را رسما معرفی کند اما این غول تکنولوژی حالا در اقدامی غافلگیرانه یک نسخه سرامیکی و گران از V۳۰ را در کره جنوبی معرفی کرده است. این گوشی از آی‌فون ۱۰ هم گران‌تر است و تنها ۳۰۰ دستگاه از آن تولید می‌شود. در حالی که مشتاقانه منتظر معرفی گوشی ال‌جی +V۳۰ در تاریخ ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) در هند هستیم، این غول تکنولوژی از یک نسخه سطح بالا و لاکچری پرچمدار V۳۰ در کره جنوبی رونمایی کرد. این گوشی تازه LG Signature Edition نام دارد. مشخصات فنی و ویژگی‌های V۳۰ Signature Edition تقریبا شبیه نسخه اصلی آن است؛ البته نمی‌توان برخی از تفاوت‌های چشمگیر آنها را هم نادیده گرفت. ظاهرا پنل پشتی این نسخه تازه در مقایسه با پنل شیشه‌ای نسخه استاندارد از جنس سرامیک زیرکونیوم ساخته شده و در مقابل خراش هم مقاوم‌تر است.
 • رونمایی از سه مدل جدید آی‌فون

  مهر: طبق گزارش‌های جدید اپل سال آینده سه مدل آی‌فون جدید معرفی می‌کند. از این تعداد دو مدل مجهز به نمایشگر ۸/ ۵ و ۳/ ۶ اینچی اوال‌ای‌دی هستند. نمونه سوم نمایشگری ۱/ ۶ اینچی ال‌سی‌دی است.این درحالی است که مینگ چی کو، یکی از تحلیلگران مشهور فناوری و دستگاه‌های اپل معتقد است این شرکت موبایلی با نمایشگر ال‌سی‌دی ۱/ ۶ اینچ می‌سازد. در کنار آن نسخه بعدی آی‌فون ایکس با نمایشگر او‌ال‌ای‌دی ۵/ ۶ اینچی ساخته و آی‌فون ایکس پلاس نامیده می‌شود.

بیشتر