مریم عسگری
تقدیم به تو، برای تمام مهربانی‌هایت...بسته کوچک کادوپیچ شده در میان دستانش می‌لرزد.

... کاش می‌توانستم هدیه مناسب‌تری تهیه کنم، تا شاید پاسخگوی گوشه کوچکی از محبت‌هایش باشد!
مادر نگاه مهربان و سپاسگزارش را روی صورتش می‌پاشد...
معنی نگاهش را خوب می‌فهمد!
می‌داند که مادر در ازای مهربانی‌هایش چشم‌داشتی نداشته، می‌داند هر چه کند نمی‌تواند حتی گوشه‌ای از محبت‌های مادر را جبران کند.
بسته را به دستان مادر می‌سپارد....
روزت مبارک... مادر!
زمزمه تغییرات در بازار به بهانه روز زن
چند روز بیشتر به سالگرد تولد حضرت فاطمه (س)و روز زن باقی نمانده است و فروشندگان کالاهای مختلف از لوازم آرایشی و بهداشتی و طلا و جواهر گرفته تا تجهیزات دیجیتالی و گوشی موبایل و... خود را برای شروع یک دوره پررونق آماده می‌کنند.
اگر سری به مراکز خرید و فروش کالاهای مختلف بزنید، متوجه تغییر محسوس ویترین برخی از فروشگاه‌ها خواهید بود.
اگرچه این تغییرات طی سه تا چهار روز آینده محسوس‌تر خواهد شد اما برخی از فروشندگان پیشاپیش شیپور پرسروصدای فروش فوق‌العاده به مناسبت روز زن را نواخته و به دیگران اخطار می‌دهند که مبادا دست خالی به خانه رفته و هدیه‌ای مناسب برای بانوی خانه تهیه نکنند.
از آنجا که بحث ما در مورد تجهیزات کامپیوتری و دیجیتالی است، سری به بازار موبایل و تجهیزات دیجیتالی می‌زنیم تا ببینیم اوضاع در این بازار چگونه است و چه تعداد از مردم درصدد خرید تجهیزات و وسایل دیجیتالی برای خانم‌ها هستند.
مراکز خرید دیجیتالی
پاساژهای علاءالدین، رضا، پایتخت و... همیشه خدا شلوغ و پرسروصدا هستند، مگر در مواقع خاص مانند تعطیلات نوروزی و...اما طی این چند روز به بهانه روز زن، شلوغی و سروصدای این مراکز رنگ و بوی دیگری دارد.بگذریم از اینکه جنس مشتریان این مراکز نسبت به روزهای دیگر تا حدود زیادی فرق کرده است. اما فروشندگان روزهای پررونقی را برای بازار لوازم دیجیتالی و موبایل پیش‌بینی می‌کنند.به همین دلیل با نصب کارت و تابلوهای کوچک تبریک به در و دیوار فروشگاه و پشت ویترین‌ها درصدد جذب بیشتر مشتری برآمده‌اند.
فروشندگان همچنین گوشی‌های رنگین خود را که بیشتر مورد توجه خانم‌ها قرار می‌گیرند، پشت ویترین گذاشته و گروهی نیز تخفیف‌های ویژه‌ای را به مناسبت روز زن به مشتریان اختصاص می‌دهند.
البته خریداران معتقدند، فروشندگان حدود ده روز قبل از فرا رسیدن روز زن قیمت‌ها را افزایش داده تا تخفیف‌هایی که طی این روزها برای مشتری لحاظ می‌کنند ضرر زیادی به آنها نزند.
این در حالی است که فروشندگان این ادعای خریداران را تکذیب کرده و معتقدند دست فروشنده نمک ندارد. به همین دلیل اکثر فروشندگان از دادن تخفیف به مشتری در این ایام خودداری می‌کنند.
احمد محرابی یک فروشنده در مرکز خرید علاءالدین در این باره می‌گوید: اکثر خریدارانی که برای خرید گوشی در این ایام به این جا مراجعه می‌کنند، در صدد خرید گوشی در رنج قیمتی ۱۰۰ تا ۲۰۰هزار تومان هستند و کمتر فردی را می‌توان یافت که به دنبال خرید یک گوشی گران قیمت برای مادر یا همسرش باشد. مگر افراد به قول معروف «مایه‌دار»! به گفته این فروشنده افرادی که لقب «مایه‌دار» را یدک می‌کشند، معمولا به دنبال گوشی‌های گران قیمت و تازه واردی چون A،saphir Art۸۸۰۰، Art ۸۸۰۰ نوکیا و ۲۶۰۰ نوکیا هستند که قیمتی حدود یک‌میلیون و ۵۰ تا یک‌میلیون و ۴۰۰هزار تومان دارند.
قشر متوسط جامعه نیز که مایل به خرید یک هدیه ارتباطی برای مادر یا همسر خود هستند با خانه‌تکانی جیب‌های خود مدل‌های 5310، 5700 و ... نوکیا یا K770 و S500 سونی اریکسون و یا G800 و U600 سامسونگ را انتخاب می‌کنند که قیمتی حدود 180 تا 300هزار تومان دارند.
البته افرادی که توان مالی کمتری دارند نیز می‌توانند گوشی‌هایی با قیمت ۸۰ تا ۱۵۰هزار تومان را انتخاب کنند. مدل‌های ۶۰۳۰، ۱۶۵۰، ۲۶۶۰ از خانواده نوکیا، مدل‌های J۱۱۰، K۲۰۰، K۳۱۰، J۱۲۰ و W۲۰۰ از خانواده Sony Erisson، مدل‌های E۲۵۰، D۸۴۰ و D۹۰۰ از خانواده سامسونگ، مدل‌های KG۲۷۵، KG۸۰۰ و KG۱۱۰ از گوشی‌های LG و مدل‌های L۶ و V۳X از خانواده موتورولا نیز برای افرادی که نمی‌خواهند هزینه زیادی صرف خرید گوشی کنند مناسب است.
به گفته سبحانی، یک فروشنده دیگر در پاساژ علاءالدین گوشی‌های خانواده i-mate و HTC کمتر مورد تقاضای افرادی قرار می‌گیرند که برای خرید هدیه، آن هم هدیه روز زن مراجعه می‌کنند.
فروشندگان سیم‌کارت نیز معتقدند، در این ایام اکثر افرادی که به قصد خرید مراجعه می‌کنند، در پی خرید کدهای ارزان‌قیمت مانند ۵، ۶ ، ۷ و ۸ هستند.البته خریداران سیم‌کارت‌های اعتباری ایرانسل نیز جای خود دارند.
روشنک فروغ‌زاد، برای خرید یک سیم‌کارت اعتباری و گوشی موبایل برای مادرش به پاساژ علاءالدین مراجعه کرده است.وی می‌گوید: قصد دارد یک سیم‌کارت ایرانسل برای مادرش خریداری کند تا شاید در قرعه‌کشی نیز برنده شود.وی جمعا مبلغی حدود 200هزار تومان برای هدیه مادرش در نظر گرفته است.
روزبه احدی یک فروشنده سیم‌کارت در این زمینه می‌گوید: هر سال با نزدیک شدن به روز مادر، به دلیل رشد تقاضا، قیمت‌ها تا حدودی افزایش می‌یافت. اما از آنجا که امسال اپراتورهای دولتی و خصوصی تجربه لازم را طی سال‌های گذشته کسب کرده‌اند حدود ده تا پانزده روز قبل از رسیدن به این ایام سیم‌کارت‌های اعتباری را به بازار عرضه کرده‌اند.
پس در بازار این کالا نباید شاهد هیچ افزایش قیمتی بود.
بانوان کامپیوتری
حضور خانم‌ها در عرصه IT را به هیچ وجه نمی‌توان نادیده گرفت.
این را از این جهت نمی‌گویم که خودم از جنس همین خانم‌های کامپیوتر دوست هستم. تجربه این را ثابت کرده است.اگر سری به پاساژ پایتخت، مرکز خرید و فروش تجهیزات کامپیوتری بزنید متوجه این موضوع خواهید شد.
MP3 Player و انواع USB Flash از دسته کالاهایی هستند که طی این مدت بازار پررونقی کسب می‌کنند.
طبق اعلام «کاشی» یک فروشنده در این زمینه، طی این مدت کالاهایی که بیشتر جنبه فانتزی و لوکس دارند در این بازار از فروش بالایی برخوردار می‌شوند.
وی به USB Flashهای ZYRUS که به تازگی وارد بازار شده‌اند اشاره کرد که در طرح‌های زیبایی به بازار عرضه شده‌اند. کهن، فروشنده محصولات این برند قیمت USB Flashهای یک، دو و سه گیگابایتی این برند را به ترتیب 13هزار، 20هزار و 31هزار تومان اعلام کرد.
MP۳ Playerهای رنگارنگ هم در برندهای مختلفی چون کریتیو، اسپیر، فراسو، سونی و... بسته به ظرفیت‌های مختلف با قیمتی حدود ۵۰ تا ۲۰۰هزار تومان به فروش می‌رسند.
افرادی هم که می‌خواهند به قول معروف بیشتر برای بانوی دیجیتالی خانه مایه بگذارند به سراغ لپ‌تاپ می‌روند که البته این مورد کمتر پیش می‌آید.
این افراد می‌توانند با صرف مبلغی حدود ۵۰۰هزار تا سه میلیون تومان بانوی خانه را صاحب یک لپ‌تاپ کنند. البته باید بگوییم این قیمت‌ها بستگی شدیدی به امکانات و مارک لپ‌تاپ دارد. علی حجتی، یک فروشنده لپ‌تاپ در پاساژ پایتخت می‌گوید، بسیار کم پیش می‌آید افرادی به بهانه روز زن اقدام به خرید لپ‌تاپ کنند اما افرادی که این کار را می‌کنند معمولا به دنبال خرید یک نمونه معمولی با ظاهر زیبا و فریبنده هستند. وی به لپ‌تاپ‌های رنگی VAio سونی، IBM از سری Lenavo و ... اشاره کرد که قیمتی حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۹۰۰هزار تومان دارند و مورد توجه خانم‌ها قرار می‌گیرند.
رونق غیردیجیتالی‌ها در سایه دیجیتالی‌ها
در خیابان جمهوری و اطراف سایر مراکز خرید و فروش تجهیزات کامپیوتری تنها فروشندگان انواع سیم‌کارت و گوشی تلفن همراه نیستند که در این ایام، کسب و کار پررونقی دارند. بلکه برخی فروشندگان لوازم صوتی و تصویری نیز تبلیغات زیادی برای این ایام کرده‌اند و تسهیلاتی از جمله فروش اقساطی را برای خریداران در نظر گرفته‌اند. دست‌فروشان نیز که از هر فرصتی برای فروش اجناس خود استفاده می‌کنند با عرضه انواع سشوار، دستگاه موکن و حتی گوشی موبایل در این جشن سهیم شده‌اند.
برداشت آخر
زرورق‌های رنگارنگ را با دقت و وسواس باز می‌کند. چشم به جعبه گوشی موبایل می‌افتد. صدای زنگ موبایل از جعبه شنیده می‌شود. جواب می‌دهد...
روزت مبارک!

در زیر چند نمونه از کالاهای دیجیتالی پرفروش در روزهای زن معرفی شده‌اند


گوشی موبایل
مدل: Sony Erisson s۵۰۰
قابلیت: تجهیز به دوربین، MP3 Player، بلوتوث و ...
قیمت: ۱۷۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰ تومان

لپ‌تاپ
مدل: Sony VAIO UGN CR۳۵G
قابلیت: 5/2کیلوگرم، پردازنده Centrino Core 2 Duo
قیمت: ۱۴۲۰۰۰۰ تومان

فلش دیسک
مدل: Zyras USB Flash
قابلیت: ظرفیت‌های 1، 2 و 3 گیگابایتی
قیمت: ۱۳۰۰۰، ۲۰۰۰۰ و ۳۱۰۰۰ تومان