هشدار اروپا به مایکروسافت: ماجرا تمام نشد!

این کمیسیون پیش‌تر ابراز نگرانی کرده بود که غول‌های فناوری مانند مایکروسافت به جای انجام ادغام‌های سنتی که به بازبینی رگولاتوری و بررسی احتمال انحصارگرایی نیاز دارند، به شراکت متوسل می‌شوند تا از تفحص اجتناب کنند. وستاگر گفت: «ما از نظر کنترل ادغام شرکت‌ها، شاهد روندی هستیم که در آن، شرکت‌های بزرگ با توسعه‌دهندگان کوچک هوش مصنوعی، پیمان همکاری می‌بندند. وی افزود: این شراکت‌ها لزوما آسیب‌پذیر نیستند و در حقیقت، برای رقابت مطلوب شمرده می‌شوند البته به شرطی که به درستی انجام شده باشند. ما باید مطمئن شویم که شراکت‌هایی نظیر این، پوششی برای یک شریک نمی‌شوند تا نفوذ کنترل‌کننده‌ای بر دیگری داشته باشد.»

اکنون که کمیسیون اروپا اذعان کرده است مایکروسافت با حمایت سنگین برای OpenAI  از مقررات ادغام اروپایی فرار نکرده است، این کمیسیون مساله تاثیر این توافق بر رقیبان این شرکت را مطرح کرده است. وستاگر در مارس گفت: «کمیسیون اروپا پس از درخواست اطلاعات از چندین غول فناوری شامل مایکروسافت، گوگل، فیس‌بوک و تیک‌تاک، به تحقیقات از همکاری مایکروسافت و OpenAI ادامه خواهد داد. این تحقیقات شامل درخواست متعاقب برای اطلاعات درباره توافق میان مایکروسافت و OpenAI است. به نظر می‌رسد کمیسیون اروپا می‌خواهد مطمئن شود که این غول نرم‌افزاری، انحصار غیرمنصفانه‌ای بر کار OpenAI ندارد.»

تحت مفاد توافق مایکروسافت با‌OpenAI، به سازنده چت‌جی‌پی‌تی، قول دسترسی به مقادیر زیادی پول و قدرت رایانشی ازور در قبال به‌کارگیری مدل‌های چت‌بات هوش مصنوعی این شرکت در محصولات مختلف مایکروسافت از موتور جست‌وجوی بینگ گرفته ویندوز، آفیس و گیت هاب داده شد. با وجود سرمایه‌گذاری عظیم مایکروسافت در شرکت‌OpenAI، این غول نرم‌افزاری حداقل به صورت ظاهری، کنترل چندانی روی فعالیت‌های OpenAI ندارد. در حقیقت پس از برکناری موقتی سم آلتمن و بازگشت دوباره او به عنوان مدیرعامل OpenAI بود که مایکروسافت توانست یک ناظر در هیات‌مدیره OpenAI قرار دهد.

با وجود نفوذ مایکروسافت و موقعیت برتر OpenAI در توسعه هوش مصنوعی، این دو فاصله زیادی تا جلب‌توجه رگولاتورها دارند. وستاگر گفت: کمیسیون اروپا همچنین درخواست‌هایی را به گوگل برای اطلاعات بیشتر درباره برنامه این شرکت برای یکپارچه کردن مدل هوش مصنوعی جمنای نانو در بعضی از دستگاه‌های سامسونگ ارسال کرده است.

بر اساس گزارش رجیستر، این تنها رگولاتورهای اتحادیه اروپا نیستند که به قرارداد همکاری مایکروسافت و OpenAI معطوف شده‌اند. کمیسیون تجارت فدرال آمریکا هم ظاهرا در حال بررسی آن است که آیا این قرارداد بزرگ، به این دو شرکت برتری غیرمنصفانه می‌زند. گفته می‌شود وزارت دادگستری آمریکا آماده تحقیقات درباره این موضوع می‌شود که آیا انویدیا که ۸۰ درصد از بازار زیرساخت هوش مصنوعی را کنترل می‌کند به یک شرکت انحصارگرا تبدیل شده است.