یکی از جدیدترین دستاوردهای گوگل، مدل‌ افزوده‌شده به خانواده هوش مصنوعی Gemini ۱.۵ معروف به Flash بود که اجرای آن را سریع‌تر و ارزان‌تر می‌کند. این دستاورد نمونه اولیه‌ای به نام Project Astra است که می‌تواند با کاربران در مورد هر چیزی که در دوربین موبایل‌های هوشمندشان ضبط می‌شود، صحبت کند و نتایج جست‌وجو را تحت عناوین تولید شده توسط هوش مصنوعی طبقه‌بندی کند. ساندار پیچای، مدیر ارشد اجرایی گوگل در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه آیا آپدیت‌های هوش مصنوعی می‌توانند کسب‌و‌کار سودآور گوگل را به خطر بیندازد، گفت: «این همان نقطه رشد و فرصت است.»

واحد هوش مصنوعی گوگل یا همان دیپ‌مایند، فناوری را ساخته است که می‌تواند فعالیت‌های روزانه را برای مشتریان انجام دهد. نتایج اولیه این تحقیق در پروژه آسترا (ابزاری که از دوربین موبایل استفاده می‌کند و درباره جهان نتیجه‌گیری می‌کند) نشان داده شده است. در ویدئوی نمایشی یک کاربر این سیستم را به کار گرفت تا سخنران را شناسایی و مکان لیوان‌هایی را که در گوشه‌ای از اتاق بودند، ردیابی کند. این شرکت همچنین نشان داد چگونه می‌توان دو پروژه آسترا را با کمک ابزاری به نام جمینای لایو (یک دستیار صوتی و متنی طبیعی‌تر از دستیار گوگل) با یکدیگر مرتبط کرد. مدیر ارشد اجرایی گوگل دیپ‌مایند نیز گفت: «ما می‌خواستیم یک هوش مصنوعی جهانی بسازیم که بتواند به‌طور واقعی در زندگی روزمره کارآمد باشد.»

تولید ویدئو یکی دیگر از حوزه‌هایی است که گوگل باید در آن با شرکت‌های دیگر رقابت کند. این شرکت از یک مدل هوش مصنوعی به نام Veo رونمایی کرد که می‌تواند ویدئوهایی با وضوح ۱۰۸۰ پیکسل با مدت طولانی‌تر از یک دقیقه ثبت کند. این ابزار برای خالقان محتوای تایید شده فراهم است. در کنار این موارد گوگل از ارتقای مدل جمینای پرو ۱.۵ نیز خبر داد. این هوش مصنوعی می‌تواند انبوهی از داده را درک کند. اما روز گذشته گوگل اعلام کرد مقدار داده‌هایی که سیستم درک می‌کند دو برابر شده و به ۲ میلیون توکن می‌رسد. این بدان معناست که هنگامی که هوش مصنوعی هزاران صفحه متن یا ویدئویی یک ساعته دریافت می‌کند، می‌تواند به سوالات پاسخ دهد. مدل پرو همچنین برای مشترکین سرویس جمینای ادونسد گوگل نیز مهیاست.

تراشه جدید، جست‌وجوی جدید

گوگل همچنین در این مراسم تلاش‌های خود را برای ارتقای هوش مصنوعی با تراشه‌های رایانشی جدید و اصلاح موتور جست‌وجوی همنام خود شفاف کرد. این شرکت اعلام کرد نسل ششم تراشه‌های تنسور (TPU) قرار است جایگزین تراشه‌های قدرتمند انویدیا برای این شرکت و مشتریان گوگل‌کلاد شود. تراشه جدید از اواخر ۲۰۲۴ میلادی برای مشتریان ابر رایانشی فراهم خواهد بود. در این میان کاربران مرورگر گوگل، برای جست‌وجو به زبان انگلیسی می‌توانند از هوش مصنوعی برای دسته‌بندی نتایج جست‌وجوهایشان در زمینه غذا خوردن، دستورغذا و در نهایت فیلم، کتاب و محتوای دیگر باشند. رویداد سالانه توسعه‌دهندگان I/O گوگل در ماونتین ویو و پس از مراسم شرکت اوپن ای‌آی برگزار شد که به نشان دادن قابلیت‌های جدید چت جی‌پی‌تی جهت صحبت کردن و... اختصاص داشت.

همچنین این شرکت پس از یک دوره طولانی آزمایش عمومی که از رویداد I/O سال گذشته آغاز شده بود، این هفته AI Overviews را برای همه کاربران در ایالات‌متحده ارائه می‌کند. این ویژگی از هوش مصنوعی مولد برای ترکیب اطلاعات و پاسخگویی به سوالات پیچیده‌تری استفاده می‌کند که پاسخ ساده‌ای برای آنها در وب وجود ندارد.