جنگ سرد تکنولوژی به خلیج‌فارس رسید

در مقابل G۴۲ که به خاطر روابطش با چین تحت نظارت دقیق واشنگتن بوده است، از خدمات ابری مایکروسافت استفاده خواهد کرد و در یک پیمان امنیتی که درباره جزئیات آن به تفصیل با ایالات‌متحده مذاکره کرده، مشارکت می‌کند. این توافق به حمایت و حفاظت از محصولات هوش مصنوعی مشترک با G۴۲ منجر شده و شامل توافقی برای کنار گذاشتن چین از عملیات و امور G۴۲ هم می‌شود.

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا که برای صحبت درباره توافقات امنیتی مربوط به این مشارکت و دیگر همکاری‌های مشترک، دو بار به امارات متحده عربی سفر کرده است، می‌گوید: «وقتی موضوع تکنولوژی نوظهور به میان می‌آید، نمی‌توانید هم در جبهه چین باشید و هم در جبهه ما.»

 برد اسمیت، رئیس شرکت مایکروسافت، در مصاحبه‌ای گفته که این توافق بسیار غیرمعمول است و این اظهارنظر نشان از نگرانی فوق‌العاده دولت آمریکا درباره محافظت از مالکیت معنوی مربوط به برنامه‌های هوش مصنوعی خودش دارد. او که حالا یک صندلی در هیات‌مدیره شرکت G۴۲ دارد، گفته است: «ایالات متحده آمریکا طبیعتا این دغدغه را دارد که مهم‌ترین تکنولوژی‌اش تحت حفاظت یک شرکت معتمد دولت قرار بگیرد.»

این سرمایه‌گذاری می‌تواند به ایالات متحده آمریکا کمک کند تا نفوذ روزافزون چین در منطقه خلیج فارس را عقب براند. اگر این اقدامات موفقیت‌آمیز باشند، شرکت G۴۲ وارد جبهه آمریکا می‌شود و روابطش با چین را کمتر می‌کند. همچنین این معامله می‌تواند برای شرکت‌های آمریکایی به الگویی در جهت حفظ قدرت رهبری تکنولوژیک خودشان در هوش مصنوعی، تبدیل شود تا کشورها را از رفتن به سمت تعامل با صنعت تکنولوژی چین منصرف کنند و همزمان جوایز مالی عظیمی را تصاحب کنند. اما این موضوع حساس است، چون مقامات آمریکا ابهاماتی را درباره شرکت G۴۲ مطرح کرده‌اند. یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا امسال در نامه‌ای از وزارت بازرگانی درخواست کرد تا بررسی کند که آیا G۴۲ باید به خاطر روابطش با چین شامل مشارکت با شرکت‌های چینی و کارمندانی از شرکت‌های دولتی چین، تحت محدودیت‌های تجاری قرار بگیرد یا خیر.

جینا ریموندو که در محوریت اقدام برای جلوگیری از چین برای تصاحب پیشرفته‌ترین تراشه‌ها و تجهیزات ساخت آنها قرار دارد، در مصاحبه‌ای گفته است که این قرارداد اجازه انتقال هوش مصنوعی یا الگوهای هوش مصنوعی یا GPUها (پردازنده‌های لازم برای توسعه کاربردهای هوش مصنوعی) را نمی‌دهد و تضمین می‌کند که این تکنولوژی‌ها می‌توانند در شرایط ایمن توسعه داده شده، محافظت شده و به‌کار برده شوند.

در حالی که امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا توافق‌نامه مجزا و مشخصی را امضا نکردند، ریموندو می‌گوید: «به‌طور گسترده‌ای در جریان هستم و اطلاعات لازم به ما داده شده است و ما اطمینان داریم که این توافق با ارزش‌های ما سازگار است.»

پنگ شیائو، مدیر اجرایی گروه G۴۲، در بیانیه‌ای گفته است: «با سرمایه‌گذاری استراتژیک مایکروسافت، ما ماموریت‌مان برای ارائه تکنولوژی‌های پیشرفته هوش مصنوعی را جلو می‌بریم.»

ایالات متحده آمریکا و چین برای اعمال نفوذ تکنولوژی در منطقه خلیج فارس رقابت می‌کنند؛ جایی که صدها میلیارد دلار در معرض تصاحب هستند و انتظار می‌رود سرمایه‌گذاران بزرگی مانند عربستان سعودی، میلیاردها دلار برای این تکنولوژی هزینه کنند. بسیاری از رهبران کشورهای این منطقه در تلاش برای تمزکززدایی اقتصاد خود از نفت، چشم به هوش مصنوعی دوخته‌اند و از رقابت ایالات متحده و چین با یکدیگر رضایت دارند.

اگرچه امارات متحده شریک دیپلماتیک و اطلاعاتی مهمی برای ایالات متحده و یکی از بزرگ‌ترین خریداران تسلیحات آمریکایی به حساب می‌آید، اما به‌طور چشمگیری روابط نظامی و اقتصادی خود را با چین گسترش داده است. بخشی از سیستم نظارت داخلی امارات مبتنی بر فناوری چینی بنا شده است و شرکت‌های مخابراتی آن با سخت‌افزار شرکت چینی هوآوی کار می‌کنند. این شرایط باعث شده است تا نگرانی‌های مقامات آمریکایی که اغلب از این کشور حاشیه خلیج فارس برای گفت‌وگو درباره مسائل امنیتی بازدید می‌کنند، تشدید شود. با این حال اما مقامات ایالات متحده درباره گسترش نفوذ تکنولوژی حیاتی هوش مصنوعی به موضوع امنیت ملی هم نگران هستند که در صورت عدم محافظت کافی سرانجام می‌تواند توسط مهندسان چینی یا افرادی مرتبط با دولت چین مورد استفاده قرار بگیرد.

در ماه گذشته یک هیات بررسی امنیت سایبری ایالات متحده، به خاطر یک عملیات هک که در آن هکرهای چینی به اطلاعات مقامات ارشد دسترسی پیدا کرده بودند، از مایکروسافت به‌شدت انتقاد کرد. هر نوع نشت داده عمده - به عنوان مثال از طریق فروش راهکارهای هوش مصنوعی مایکروسافت توسط G۴۲ به شرکت‌هایی که توسط چین در منطقه تاسیس شده‌اند - برخلاف سیاست‌های دولت بایدن خواهد بود که به دنبال محدود کردن دسترسی چین به فناوری‌های پیشرفته هستند.

گریگوری آلن، محقق مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل و مقام سابق وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا که در حال حاضر مشغول کار روی هوش مصنوعی است، می‌گوید: «این یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌هایی است که ایالات متحده در اختیار دارد و باید یک منطقه بسیار استراتژیک برای خارج کردن آن از هر جایی وجود داشته باشد.»

قرارداد با G۴۲ به مایکروسافت امکان دسترسی به ثروت عظیم امارات را فراهم می‌کند. این شرکت که رئیس آن شیخ طحنون بن‌زاید، مشاور امنیت ملی امارات و برادر کوچک‌تر حاکم این کشور است، در محوریت تلاش‌های امارات متحده عربی برای تبدیل شدن به یک بازیگر بزرگ هوش مصنوعی قرار دارد. با وجود نامی که به طرز عجیبی از کتاب «راهنمای سفر مجانی به کهکشان» (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) گرفته شده که در آن پاسخ به «سوال نهایی زندگی» ۴۲ است، شرکت G۴۲ عمیقا در دولت امنیتی امارات جا افتاده است. این شرکت به‌طور تخصصی در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند و اخیرا روی ساخت یک چت‌بات عربی به نام «جیس» (Jais) کار کرده است. از طرفی این شرکت روی حوزه‌های بیوتکنولوژی و نظارت هم متمرکز است. چند نفر از مدیران آن از جمله پنگ شیائو، با شرکتی به نام «دارک‌متر» (DarkMatter) ارتباط داشتند که یک شرکت اماراتی فعال در حوزه اطلاعات سایبری و هک است و جاسوسان سابق را استخدام می‌کند.

کمیته منتخب دو حزبی مجلس نمایندگان در حزب کمونیست چین امسال در نامه‌ای اعلام کرد که پنگ شیائو با شبکه گسترده‌ای از شرکت‌هایی در ارتباط است که از پیشرفت تکنولوژیک ارتش چین حمایت مادی می‌کنند. ریشه‌های توافق دیروز مایکروسافت با G۴۲ به جلسات سال گذشته در کاخ سفید بازمی‌گردد؛ زمانی که مشاوران ارشد امنیت ملی از مدیران شرکت‌های تکنولوژی این سوال را پرسیدند که چطور می‌توان توافقات تجاری را به سمتی برد که روابط آمریکا با شرکت‌های جهان، به خصوص آنهایی که چین هم به آنها علاقه‌مند است، تقویت کند. بر اساس این توافق، شرکت G۴۲ استفاده از تجهیزات مخابراتی هوآوی را متوقف خواهد کرد، چون ایالات متحده نگران است که بتواند دریچه‌ای برای نفوذ آژانس‌های اطلاعاتی چین باشد. علاوه بر این‌ها، این توافق G۴۲ را متعهد می‌کند که پیش از به اشتراک گذاشتن تکنولوژی‌هایش با دولت‌ها یا ارتش‌های دیگر، کسب اجازه کند و این شرکت را از استفاده از تکنولوژی با هدف نظارت منع می‌کند. مایکروسافت هم این قدرت را خواهد داشت تا استفاده G۴۲ از تکنولوژی هوش مصنوعی را بررسی کند.

منبع: نیویورک‌تایمز