بر اساس گزارشی که این شرکت در روز جمعه ۵ آوریل (۱۷ فروردین ۱۴۰۳) منتشر کرده است، انتظار می‌رود گروه‌های سایبری تحت حمایت دولت چین انتخابات ۲۰۲۴ را هدف قرار دهند. در این گزارش آمده است: «در حالی که شهروندان هند، کره‌جنوبی و آمریکا به پای صندوق‌های رای می‌روند، احتمالا شاهد فعالیت بازیگران سایبری و تاثیرگذار چینی و تا حدی بازیگران سایبری کره‌شمالی برای هدف قرار دادن این انتخابات خواهیم بود.»

گزارش مایکروسافت می‌گوید که تاکتیک‌های شناسایی شده مستقیما استفاده از ابزارهای مولد هوش مصنوعی را به یک عملیات نفوذ آنلاین مخفیانه تحت حمایت دولت علیه رای‌دهندگان خارجی مرتبط می‌کند. بنابراین گزارش چین به‌صورتی محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را از طریق رسانه‌های اجتماعی ایجاد و توزیع خواهد کرد که «به نفع موقعیت آنها در این انتخابات پرمخاطب باشد.»

مایکروسافت می‌گوید این نخستین‌بار است که یک نهاد دولتی از محتوای ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی برای تاثیرگذاری بر انتخابات کشورها استفاده می کند. در این گزارش اشاره شده است که چین قبلا در انتخابات ریاست‌جمهوری تایوان در ماه ژانویه تلاش کرده بود تا با کمک هوش مصنوعی، اطلاعات نادرستی را علیه یک کاندیدای انتخاباتی مخالف حکومت چین منتشر کند. اگرچه این شرکت معتقد است تاثیر محتوای ساخته شده با هوش مصنوعی محدود است، اما با این‌حال هشدار داده که ممکن است این وضعیت تغییر کند.