پس از اینکه یک کمیته مجلس آمریکا پنج‌شنبه گذشته به اتفاق آرا این لایحه قانونی را تصویب کرد، مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد روز سه‌شنبه یا چهارشنبه درباره آن رای‌گیری کند. رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا به خبرنگاران گفت: اگر این لایحه تصویب شود، آن را امضا خواهم کرد. این لایحه وضعیت نامعلومی در سنا دارد؛ زیرا بعضی از قانون‌گذاران اعلام کرده‌اند می‌خواهند تغییراتی در آن صورت دهند.

ترامپ جمهوری‌خواه که به دنبال بازگشت به کاخ سفید در انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر است، نسبت به ممنوعیت تیک‌تاک، ابراز مخالفت کرده و در شبکه اجتماعی گفت: اگر آنها از تیک‌تاک خلاص شوند، فیس‌بوک، کسب‌و‌کار خود را مضاعف خواهد کرد و او نمی‌خواهد فیس‌بوک بهتر شود. ترامپ پیش از این از شرکت متا پلتفرم (شرکت مادر فیس‌بوک) برای حذف دسترسی او به فیس‌بوک و اینستاگرام پس از حذف پست‌هایش در زمان حمله ششم ژانویه سال ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره، انتقاد کرده بود. حساب‌های ترامپ در فوریه سال ۲۰۲۳، به او برگردانده شدند. وزارت دادگستری آمریکا به کمیته مجلس در امور انرژی و بازرگانی اعلام کرد لایحه فروش اجباری تیک‌تاک به جای لایحه ممنوعیت تیک‌تاک، دولت را در موضع حقوقی قدرتمندتری قرار می‌دهد. مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور در زمان ریاست‌جمهوری ترامپ، در پستی در شبکه اجتماعی ایکس از قانون پیشنهاد شده در مجلس درباره تیک‌تاک حمایت کرد و نوشت: چین ذهن کودکان آمریکایی را مسموم می‌کند. دیگر بس است.

این لایحه به بایت‌دنس، ۱۶۵ روز مهلت می‌دهد تا تیک‌تاک را بفروشد. اگر این شرکت از چنین کاری سرباز بزند، فروشگاه‌های برنامه گوگل و اپل و سایرین از نظر قانونی اجازه ندارند اپلیکیشن تیک‌تاک را عرضه کنند یا خدمات میزبانی وب را به اپلیکیشن‌های تحت کنترل بایت‌دنس فراهم کنند. ترامپ در سال ۲۰۲۰ فعالیت تیک‌تاک و وی‌چت را ممنوع کرد، اما اجرای دستور او توسط دادگاه‌های آمریکا مسدود شد. ترامپ در یک فرمان اجرایی در اوت سال ۲۰۲۰ اعلام کرد جمع‌آوری داده‌ها توسط تیک‌تاک، به حزب کمونیست چین اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی و اختصاصی آمریکایی‌ها را می‌دهد و به‌طور بالقوه به چین اجازه می‌دهد مکان‌های کارمندان و پیمانکاران فدرال را ردیابی کرده و پرونده‌هایی از اطلاعات شخصی را برای باج‌خواهی بسازد و جاسوسی شرکتی انجام دهد. تیک‌تاک می‌گوید داده‌های کاربران آمریکایی را با دولت چین به اشتراک نمی‌گذارد و نخواهد گذاشت و استدلال می‌کند لایحه مجلس نمایندگان در واقع یک ممنوعیت است. مشخص نیست آیا چین هرگونه فروش تیک‌تاک را تایید می‌کند یا اینکه تیک‌تاک می‌تواند ظرف مدت شش ماه واگذار شود. این شرکت پس از رای‌گیری کمیته انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان اعلام کرد: این قانون یک نتیجه از پیش‌تعیین شده دارد؛ ممنوعیت کامل تیک‌تاک در آمریکا. دولت آمریکا در تلاش است تا ۱۷۰ میلیون آمریکایی را از حق آزادی بیان در قانون اساسی محروم کند.