علت اختلال فیس‌بوک و اینستاگرام مشخص شد

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به این اختلال اعلام کرد این شورا اوضاع را زیرنظر دارد و در مقطع فعلی از هیچ‌گونه فعالیت سایبری مخربی مطلع نیست. وب‌سایت رصد قطعی داون دتکتور اعلام کرد در اوج این اختلال، بیش از ۵۰۰ هزار گزارش اختلال برای فیس‌بوک و حدود ۹۲ هزار گزارش برای اینستاگرام ثبت شد.

اندی استون، سخنگوی شرکت متا، در پستی در ایکس بدون توضیح درباره این مساله گفت: «ما مشکل را برای همه حل کردیم.» شرکت متا که با سقوط ۱.۲ درصدی ارزش سهام خود در معاملات سه‌شنبه بعدازظهر روبه‌رو شد، جزئیات بیشتری درباره مشکل فنی ارائه نکرد. این شرکت حدود ۳.۱۹ میلیارد کاربر فعال روزانه در میان خانواده اپلیکیشن‌های خود دارد که شامل واتس‌اپ و تردز هم می‌شود. ظاهرا رابط کاربری برنامه‌نویسی اپلیکیشن برای واتس‌اپ تجاری هم با مشکلاتی روبه‌رو شده بود. با این حال اطلاعات وب‌سایت داون دتکتور از منابع مختلف شامل گزارش‌های کاربران، نشان داد اختلال در واتس‌اپ و تردز بسیار کمتر بود.

چندین کارمند متا در اپلیکیشن پیام‌رسانی ناشناس «بلایند» اعلام کردند قادر نیستند وارد سیستم‌های کاری داخلی خود شوند که باعث شده این طور تصور کنند که شاید اخراج شده‌اند. بعضی از ابزارهای حرفه‌ای متا مانند اد منیجر، متا ادمین سنتر و فروشگاه فیس‌بوک و اینستاگرام هم دچار اختلال شدند. بر اساس گزارش رویترز، این اختلال به یکی از ترندهای ایکس یا همان توییتر سابق تبدیل شد که خود پس از خریداری شدن توسط ایلان ماسک بارها با اختلال روبه‌رو شده است.